Înmatriculări în județul Iași, mai 2026

Noi321+27,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare942-11,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.042-6,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri161

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 50 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 54 rulate, prima înmatriculare2013: 50 rulate, prima înmatriculare2014: 61 rulate, prima înmatriculare2015: 63 rulate, prima înmatriculare2016: 66 rulate, prima înmatriculare2017: 61 rulate, prima înmatriculare2018: 54 rulate, prima înmatriculare2019: 55 rulate, prima înmatriculare2020: 46 rulate, prima înmatriculare2021: 63 rulate, prima înmatriculare2022: 54 rulate, prima înmatriculare2023: 25 rulate, prima înmatriculare2024: 8 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 127 noi2025: 8 rulate, prima înmatriculare2026: 186 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200208
200204
200305
200404
2005022
2006013
2007023
2008042
2009039
2010050
2011063
2012054
2013050
2014061
2015063
2016066
2017061
2018054
2019055
2020046
2021063
2022054
2023025
202489
20251278
20261860

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18514,6%
DACIA1138,9%
BMW1048,2%
TOYOTA957,5%
AUDI836,6%
RENAULT786,2%
HYUNDAI675,3%
FORD624,9%
SKODA604,8%
MERCEDES-BENZ594,7%
Toate (49)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN352,8%
OPEL332,6%
KIA292,3%
VOLVO272,1%
MAZDA241,9%
SEAT231,8%
PEUGEOT211,7%
BYD171,3%
MG161,3%
HONDA121,0%
CHERY110,9%
CITROEN110,9%
SUZUKI110,9%
TESLA110,9%
LEXUS100,8%
FIAT90,7%
GEELY90,7%
LAND ROVER80,6%
SMART50,4%
CUPRA40,3%
MITSUBISHI40,3%
PORSCHE40,3%
SSANGYONG30,2%
ALFA ROMEO20,2%
LYNK&CO20,2%
SUBARU20,2%
ZEEKR20,2%
BAIC10,1%
CHEVROLET10,1%
DFM10,1%
DODGE10,1%
FORTHING10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MASERATI10,1%
PONTIAC10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER443,5%
DACIA BIGSTER403,2%
VOLKSWAGEN GOLF373,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN342,7%
VOLKSWAGEN PASSAT332,6%
AUDI A4282,2%
TOYOTA COROLLA252,0%
HYUNDAI TUCSON241,9%
VOLKSWAGEN POLO231,8%
NISSAN QASHQAI221,8%
Toate (283)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3191,5%
SKODA FABIA191,5%
BMW SERIA 3181,4%
OPEL ASTRA181,4%
RENAULT MEGANE171,4%
SKODA OCTAVIA161,3%
HYUNDAI KONA151,2%
RENAULT CLIO151,2%
RENAULT SCENIC151,2%
TOYOTA AURIS151,2%
AUDI A6141,1%
FORD KUGA141,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,1%
TOYOTA C-HR141,1%
AUDI A3121,0%
BMW X1121,0%
FORD FOCUS121,0%
KIA SPORTAGE121,0%
MG ZS121,0%
VOLVO XC60121,0%
BMW SERIA 5110,9%
BMW X5110,9%
DACIA SANDERO110,9%
TOYOTA RAV4110,9%
TOYOTA YARIS CROSS110,9%
VOLKSWAGEN TOURAN110,9%
HYUNDAI IONIQ100,8%
SEAT LEON100,8%
KIA NIRO90,7%
TESLA MODEL 390,7%
AUDI A580,6%
AUDI Q580,6%
CHERY TIGGO480,6%
DACIA LOGAN80,6%
FORD PUMA80,6%
TOYOTA YARIS80,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,6%
BMW SERIA 470,6%
GEELY CITYRAY70,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
SEAT IBIZA70,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,6%
BMW SERIA 160,5%
BYD SEAL U60,5%
FORD FIESTA60,5%
FORD MONDEO60,5%
HYUNDAI I3060,5%
LEXUS NX60,5%
PEUGEOT 50860,5%
RENAULT KADJAR60,5%
SUZUKI VITARA60,5%
VOLKSWAGEN CC60,5%
BYD DOLPHIN SURF50,4%
DACIA SPRING50,4%
HONDA HR-V50,4%
MAZDA CX-3050,4%
MAZDA CX-550,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
RENAULT KOLEOS50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
SKODA RAPID50,4%
SKODA SUPERB50,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
OPEL CORSA40,3%
PEUGEOT 300840,3%
PEUGEOT 500840,3%
RENAULT ARKANA40,3%
RENAULT TALISMAN40,3%
SUZUKI S-CROSS40,3%
VOLVO V6040,3%
VOLVO XC4040,3%
AUDI E-TRON30,2%
BMW SERIA 230,2%
CUPRA TERRAMAR30,2%
DACIA LODGY30,2%
FORD GRAND C-MAX30,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
MAZDA 330,2%
MAZDA 630,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,2%
MG MG330,2%
NISSAN JUKE30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
OPEL MERIVA30,2%
PEUGEOT 30830,2%
RENAULT ESPACE30,2%
SKODA KAROQ30,2%
VOLKSWAGEN ARTEON30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
VOLKSWAGEN SHARAN30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q620,2%
AUDI SQ520,2%
BMW IX320,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW SERIA 820,2%
BMW X420,2%
BYD ATTO 220,2%
CHERY TIGGO720,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
FIAT 50020,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
GEELY STARRAY20,2%
HONDA CR-V20,2%
HONDA ZR-V20,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
KIA CEED20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
LEXUS UX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN NOTE20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PORSCHE 91120,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV55443,9%
Compacte (C)23418,5%
Medii (D)15812,5%
Mici (B)13010,3%
Monovolume (MPV)967,6%
Mari și de lux (E)372,9%
Mini (A)201,6%
Neclasificate161,3%
Sport110,9%
Utilitare70,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94274,6%
Noi32125,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină52541,6%
Hibrid34727,5%
Benzină25019,8%
GPL735,8%
Electric685,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică93874,3%
Companie32525,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51640,9%
Berlină cu hayon33126,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)27021,4%
Berlină1249,8%
Cupeu161,3%
Cabriolet60,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21216,8%
75-109 kW53642,4%
110-149 kW33926,8%
150-219 kW685,4%
220 kW și peste403,2%
Necompletat685,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc483,8%
1000-1399 cmc17914,2%
1400-1599 cmc37930,0%
1600-1999 cmc43634,5%
2000-2999 cmc14311,3%
3000 cmc și peste100,8%
Necompletat685,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN44621,8%
BMW1999,7%
DACIA1698,3%
AUDI1366,7%
SKODA1195,8%
RENAULT1175,7%
OPEL1055,1%
FORD1014,9%
MERCEDES-BENZ884,3%
TOYOTA753,7%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI653,2%
SEAT552,7%
NISSAN391,9%
PEUGEOT391,9%
VOLVO391,9%
SUZUKI301,5%
KIA231,1%
HONDA211,0%
FIAT170,8%
SMART170,8%
CITROEN160,8%
LEXUS160,8%
CHEVROLET140,7%
LAND ROVER140,7%
MAZDA130,6%
MINI110,5%
MITSUBISHI110,5%
PORSCHE80,4%
ALFA ROMEO70,3%
SSANGYONG50,2%
JAGUAR40,2%
JEEP40,2%
TESLA40,2%
CUPRA20,1%
MG20,1%
SUBARU20,1%
BAIC10,0%
BYD10,0%
CHRYSLER10,0%
DAEWOO10,0%
LANCIA10,0%
MASERATI10,0%
MCC10,0%
SAAB10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13382,6%
Export2716,8%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2918,0%
VOLKSWAGEN2918,0%
DACIA2012,4%
FORD1710,6%
SKODA95,6%
AUDI85,0%
RENAULT63,7%
BMW53,1%
FIAT42,5%
MAZDA42,5%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT42,5%
CITROEN31,9%
MERCEDES-BENZ31,9%
SEAT31,9%
CHEVROLET21,2%
DAEWOO21,2%
HYUNDAI21,2%
TOYOTA21,2%
ALFA ROMEO10,6%
CHRYSLER10,6%
INFINITI10,6%
KIA10,6%
LANCIA10,6%
LAND ROVER10,6%
MCC10,6%
PORSCHE10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.