Noi 342 +11,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.837 +5,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.006 +12,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 204 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 1999: 55 rulate, prima înmatriculare 1999: 12 rulate, prima înmatriculare 2000: 16 rulate, prima înmatriculare 2001: 21 rulate, prima înmatriculare 2002: 36 rulate, prima înmatriculare 2003: 51 rulate, prima înmatriculare 2004: 62 rulate, prima înmatriculare 2005: 49 rulate, prima înmatriculare 2006: 59 rulate, prima înmatriculare 2007: 70 rulate, prima înmatriculare 2008: 63 rulate, prima înmatriculare 2009: 55 rulate, prima înmatriculare 2010: 71 rulate, prima înmatriculare 2011: 53 rulate, prima înmatriculare 2012: 64 rulate, prima înmatriculare 2013: 61 rulate, prima înmatriculare 2014: 65 rulate, prima înmatriculare 2015: 79 rulate, prima înmatriculare 2016: 93 rulate, prima înmatriculare 2017: 106 rulate, prima înmatriculare 2018: 161 rulate, prima înmatriculare 2019: 139 rulate, prima înmatriculare 2020: 115 rulate, prima înmatriculare 2021: 144 rulate, prima înmatriculare 2022: 27 noi 2022: 120 rulate, prima înmatriculare 2023: 315 noi 2023: 17 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 55 1999 0 12 2000 0 16 2001 0 21 2002 0 36 2003 0 51 2004 0 62 2005 0 49 2006 0 59 2007 0 70 2008 0 63 2009 0 55 2010 0 71 2011 0 53 2012 0 64 2013 0 61 2014 0 65 2015 0 79 2016 0 93 2017 0 106 2018 0 161 2019 0 139 2020 0 115 2021 0 144 2022 27 120 2023 315 17
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA E 361 16,6% CLASA C 336 15,4% GLC 269 12,3% CLASA A 195 8,9% GLE 170 7,8% VITO 96 4,4% CLA 94 4,3% CLASA B 93 4,3% CLASA S 83 3,8% GLA 73 3,4%
Toate (41) Modele: valoare, vehicule, cotă ML 60 2,8% CLASA V 51 2,3% VIANO 34 1,6% SPRINTER 33 1,5% CLS 31 1,4% CLASA G 29 1,3% GLK 27 1,2% AMG GT 16 0,7% GLB 15 0,7% CLK 13 0,6% SLK 12 0,6% SL 10 0,5% GLS 9 0,4% Model necompletat 9 0,4% EQA 8 0,4% EQB 7 0,3% EQE 7 0,3% EQS 6 0,3% 190 5 0,2% CITAN 5 0,2% CLASA R 4 0,2% VANEO 4 0,2% EQC 3 0,1% EQV 3 0,1% CLC 2 0,1% 280 C 1 0,0% CL 1 0,0% ELECTRIC DRIVE 1 0,0% EQT 1 0,0% GL 1 0,0% SLC 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 684 31,4% Compacte (C) 630 28,9% Mari și de lux (E) 475 21,8% Monovolume (MPV) 290 13,3% Sport 53 2,4% Utilitare 33 1,5% Neclasificate 12 0,6% Medii (D) 2 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 531 24,4% Cluj 111 5,1% Ilfov 93 4,3% Suceava 90 4,1% Timiș 88 4,0% Bihor 79 3,6% Prahova 72 3,3% Maramureș 65 3,0% Satu Mare 63 2,9% Iași 61 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 58 2,7% Arad 52 2,4% Dolj 51 2,3% Sibiu 51 2,3% Argeș 50 2,3% Mureș 50 2,3% Galați 46 2,1% Vâlcea 41 1,9% Alba 39 1,8% Neamț 36 1,7% Brașov 35 1,6% Hunedoara 35 1,6% Bistrița-Năsăud 31 1,4% Bacău 28 1,3% Caraș-Severin 28 1,3% Dâmbovița 28 1,3% Sălaj 25 1,1% Harghita 24 1,1% Olt 23 1,1% Botoșani 22 1,0% Mehedinți 21 1,0% Vrancea 21 1,0% Brăila 19 0,9% Vaslui 18 0,8% Covasna 16 0,7% Gorj 16 0,7% Giurgiu 14 0,6% Buzău 13 0,6% Teleorman 12 0,6% Ialomița 10 0,5% Tulcea 10 0,5% Călărași 3 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.837 84,3% Noi 342 15,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.346 61,8% Hibrid 427 19,6% Benzină 367 16,8% Electric 38 1,7% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.292 59,3% Companie 886 40,7% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.068 49,0% Berlină 745 34,2% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 166 7,6% Berlină cu hayon 85 3,9% Cupeu 70 3,2% Cabriolet 45 2,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 68 3,1% 75-109 kW 485 22,3% 110-149 kW 875 40,2% 150-219 kW 470 21,6% 220 kW și peste 244 11,2% Necompletat 37 1,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 96 4,4% 1400-1599 cmc 155 7,1% 1600-1999 cmc 823 37,8% 2000-2999 cmc 975 44,7% 3000 cmc și peste 92 4,2% Necompletat 38 1,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.