Înmatriculări MERCEDES-BENZ GLC, aprilie 2025

Noi109+22,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare262+22,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 79 noinov 24: 214 rulate, prima înmatricularedec 24: 108 noidec 24: 224 rulate, prima înmatriculareian 25: 110 noiian 25: 201 rulate, prima înmatricularefeb 25: 82 noifeb 25: 329 rulate, prima înmatricularemar 25: 75 noimar 25: 283 rulate, prima înmatriculareapr 25: 109 noiapr 25: 262 rulate, prima înmatricularemai 25: 102 noimai 25: 291 rulate, prima înmatriculareiun 25: 90 noiiun 25: 299 rulate, prima înmatriculareiul 25: 105 noiiul 25: 308 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 277 rulate, prima înmatricularesep 25: 70 noisep 25: 254 rulate, prima înmatriculareoct 25: 89 noioct 25: 305 rulate, prima înmatricularenov 25: 75 noinov 25: 246 rulate, prima înmatricularedec 25: 71 noidec 25: 289 rulate, prima înmatriculareian 26: 98 noiian 26: 205 rulate, prima înmatricularefeb 26: 75 noifeb 26: 216 rulate, prima înmatricularemar 26: 78 noimar 26: 217 rulate, prima înmatriculareapr 26: 109 noiapr 26: 208 rulate, prima înmatricularemai 26: 80 noimai 26: 172 rulate, prima înmatriculareiun 26: 87 noiiun 26: 169 rulate, prima înmatriculareiul 26: 128 noiiul 26: 187 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 186 rulate, prima înmatricularesep 26: 101 noisep 26: 213 rulate, prima înmatriculareoct 26: 124 noioct 26: 199 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479214
dec 24108224
ian 25110201
feb 2582329
mar 2575283
apr 25109262
mai 25102291
iun 2590299
iul 25105308
aug 25100277
sep 2570254
oct 2589305
nov 2575246
dec 2571289
ian 2698205
feb 2675216
mar 2678217
apr 26109208
mai 2680172
iun 2687169
iul 26128187
aug 2682186
sep 26101213
oct 26124199

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 62 rulate, prima înmatriculare2021: 49 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 37 rulate, prima înmatriculare2024: 50 noi2024: 25 rulate, prima înmatriculare2025: 59 noi20152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201503
2016010
2017017
2018024
2019027
2020062
2021049
202208
2023037
20245025
2025590

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV371100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București13235,6%
Cluj225,9%
Ilfov195,1%
Suceava164,3%
Argeș123,2%
Iași123,2%
Bihor113,0%
Constanța113,0%
Dolj113,0%
Mureș102,7%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș102,7%
Maramureș82,2%
Sibiu82,2%
Buzău71,9%
Arad61,6%
Brașov61,6%
Prahova61,6%
Alba51,3%
Bacău51,3%
Hunedoara51,3%
Sălaj51,3%
Satu Mare51,3%
Dâmbovița41,1%
Vâlcea41,1%
Galați30,8%
Neamț30,8%
Teleorman30,8%
Tulcea30,8%
Vrancea30,8%
Giurgiu20,5%
Gorj20,5%
Harghita20,5%
Mehedinți20,5%
Olt20,5%
Bistrița-Năsăud10,3%
Botoșani10,3%
Călărași10,3%
Caraș-Severin10,3%
Covasna10,3%
Ialomița10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare26270,6%
Noi10929,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid25067,4%
Motorină11129,9%
Benzină102,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie23864,2%
Persoană fizică13335,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25669,0%
Berlină cu hayon11531,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
110-149 kW15140,7%
150-219 kW20655,5%
220 kW și peste143,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc31885,7%
2000-2999 cmc5314,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export8100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.