Înmatriculări MERCEDES-BENZ CLASA C, martie 2026

Noi13-40,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare379-11,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri46

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 12 noinov 24: 357 rulate, prima înmatricularedec 24: 18 noidec 24: 325 rulate, prima înmatriculareian 25: 12 noiian 25: 347 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 404 rulate, prima înmatricularemar 25: 22 noimar 25: 430 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 400 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 noimai 25: 382 rulate, prima înmatriculareiun 25: 28 noiiun 25: 376 rulate, prima înmatriculareiul 25: 29 noiiul 25: 470 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 noiaug 25: 400 rulate, prima înmatricularesep 25: 17 noisep 25: 399 rulate, prima înmatriculareoct 25: 22 noioct 25: 412 rulate, prima înmatricularenov 25: 31 noinov 25: 408 rulate, prima înmatricularedec 25: 15 noidec 25: 330 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 323 rulate, prima înmatricularefeb 26: 23 noifeb 26: 350 rulate, prima înmatricularemar 26: 13 noimar 26: 379 rulate, prima înmatriculareapr 26: 23 noiapr 26: 281 rulate, prima înmatricularemai 26: 23 noimai 26: 293 rulate, prima înmatriculareiun 26: 28 noiiun 26: 324 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 320 rulate, prima înmatriculareaug 26: 27 noiaug 26: 356 rulate, prima înmatricularesep 26: 29 noisep 26: 351 rulate, prima înmatriculareoct 26: 24 noioct 26: 331 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2412357
dec 2418325
ian 2512347
feb 2530404
mar 2522430
apr 2536400
mai 2521382
iun 2528376
iul 2529470
aug 2515400
sep 2517399
oct 2522412
nov 2531408
dec 2515330
ian 2634323
feb 2623350
mar 2613379
apr 2623281
mai 2623293
iun 2628324
iul 2628320
aug 2627356
sep 2629351
oct 2624331

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 29 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 12 rulate, prima înmatriculare2025: 13 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200108
200201
200307
2004011
200509
200608
2007011
2008021
2009011
2010024
2011029
2012022
201309
2014023
2015025
2016027
2017021
2018015
2019018
2020014
2021015
2022020
202308
2024012
2025135

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)392100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4210,7%
Timiș194,8%
Prahova184,6%
Suceava184,6%
Ilfov174,3%
Arad164,1%
Argeș164,1%
Bihor164,1%
Sibiu143,6%
Botoșani133,3%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj133,3%
Brașov123,1%
Constanța123,1%
Dolj123,1%
Galați123,1%
Mureș123,1%
Alba112,8%
Bacău112,8%
Buzău102,6%
Iași102,6%
Dâmbovița92,3%
Bistrița-Năsăud82,0%
Maramureș82,0%
Vrancea71,8%
Gorj61,5%
Hunedoara61,5%
Vâlcea61,5%
Caraș-Severin51,3%
Satu Mare51,3%
Mehedinți41,0%
Sălaj41,0%
Vaslui41,0%
Brăila30,8%
Covasna20,5%
Giurgiu20,5%
Ialomița20,5%
Neamț20,5%
Olt20,5%
Teleorman20,5%
Harghita10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare37996,7%
Noi133,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină23961,0%
Hibrid8521,7%
Benzină6817,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31881,1%
Companie7418,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină25364,5%
Break11228,6%
Cupeu215,4%
Berlină cu hayon41,0%
Cabriolet20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30,8%
75-109 kW11429,1%
110-149 kW19249,0%
150-219 kW7418,9%
220 kW și peste92,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc7519,1%
1600-1999 cmc11629,6%
2000-2999 cmc20051,0%
3000 cmc și peste10,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3269,6%
Dezmembrare1430,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.