Înmatriculări JAGUAR, aprilie 2025

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare78+4,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări104+15,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri9

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 1 noinov 24: 51 rulate, prima înmatricularedec 24: 66 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 rulate, prima înmatricularefeb 25: 79 rulate, prima înmatricularemar 25: 74 rulate, prima înmatriculareapr 25: 78 rulate, prima înmatricularemai 25: 67 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 52 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 56 rulate, prima înmatricularesep 25: 70 rulate, prima înmatriculareoct 25: 79 rulate, prima înmatricularenov 25: 61 rulate, prima înmatricularedec 25: 67 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 rulate, prima înmatricularefeb 26: 69 rulate, prima înmatricularemar 26: 78 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 58 rulate, prima înmatriculareiun 26: 56 rulate, prima înmatriculareiul 26: 73 rulate, prima înmatriculareaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24151
dec 24066
ian 25069
feb 25079
mar 25074
apr 25078
mai 25067
iun 25152
iul 25075
aug 25256
sep 25070
oct 25079
nov 25061
dec 25067
ian 26058
feb 26069
mar 26078
apr 26071
mai 26058
iun 26056
iul 26073
aug 26059
sep 26059
oct 26044

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 1998: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199804
199800
199900
200001
200100
200200
200300
200402
200501
200600
200702
200803
200904
201001
201101
201204
201302
201402
201505
2016015
201706
2018010
201906
202003
202105
202201

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
F-PACE2532,1%
XF1721,8%
XE1316,7%
E-PACE67,7%
XJ67,7%
X-TYPE56,4%
F-TYPE11,3%
I-PACE11,3%
Model necompletat11,3%
S-TYPE11,3%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SOVEREIGN11,3%
XJR11,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3241,0%
Mari și de lux (E)2430,8%
Medii (D)1823,1%
Neclasificate33,8%
Sport11,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1417,9%
Cluj67,7%
Ilfov56,4%
Prahova56,4%
Timiș45,1%
Brăila33,8%
Maramureș33,8%
Mureș33,8%
Suceava33,8%
Vrancea33,8%
Toate (30)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Alba22,6%
Arad22,6%
Bihor22,6%
Botoșani22,6%
Constanța22,6%
Dolj22,6%
Iași22,6%
Vaslui22,6%
Vâlcea22,6%
Argeș11,3%
Bacău11,3%
Brașov11,3%
Buzău11,3%
Dâmbovița11,3%
Galați11,3%
Mehedinți11,3%
Neamț11,3%
Olt11,3%
Teleorman11,3%
Tulcea11,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare78100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5975,6%
Benzină1417,9%
Hibrid45,1%
Electric11,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5671,8%
Companie2228,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină4456,4%
Break3342,3%
Cupeu11,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW33,8%
110-149 kW4760,3%
150-219 kW1924,4%
220 kW și peste810,3%
Necompletat11,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc4659,0%
2000-2999 cmc2430,8%
3000 cmc și peste79,0%
Necompletat11,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București2019,2%
Constanța87,7%
Argeș54,8%
Ilfov43,8%
Timiș43,8%
Tulcea43,8%
Arad32,9%
Brașov32,9%
Cluj32,9%
Gorj32,9%
Toate (37)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Olt32,9%
Prahova32,9%
Satu Mare32,9%
Suceava32,9%
Vaslui32,9%
Bihor21,9%
Bistrița-Năsăud21,9%
Brăila21,9%
Buzău21,9%
Călărași21,9%
Dolj21,9%
Ialomița21,9%
Mehedinți21,9%
Sibiu21,9%
Vrancea21,9%
Alba11,0%
Botoșani11,0%
Caraș-Severin11,0%
Covasna11,0%
Dâmbovița11,0%
Galați11,0%
Giurgiu11,0%
Hunedoara11,0%
Iași11,0%
Maramureș11,0%
Mureș11,0%
Teleorman11,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export666,7%
Dezmembrare333,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.