Înmatriculări JAGUAR, februarie 2024

Noi4+33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare66+46,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări90+8,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 1 noinov 24: 51 rulate, prima înmatricularedec 24: 66 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 rulate, prima înmatricularefeb 25: 79 rulate, prima înmatricularemar 25: 74 rulate, prima înmatriculareapr 25: 78 rulate, prima înmatricularemai 25: 67 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 52 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 56 rulate, prima înmatricularesep 25: 70 rulate, prima înmatriculareoct 25: 79 rulate, prima înmatricularenov 25: 61 rulate, prima înmatricularedec 25: 67 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 rulate, prima înmatricularefeb 26: 69 rulate, prima înmatricularemar 26: 78 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 58 rulate, prima înmatriculareiun 26: 56 rulate, prima înmatriculareiul 26: 73 rulate, prima înmatriculareaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24151
dec 24066
ian 25069
feb 25079
mar 25074
apr 25078
mai 25067
iun 25152
iul 25075
aug 25256
sep 25070
oct 25079
nov 25061
dec 25067
ian 26058
feb 26069
mar 26078
apr 26071
mai 26058
iun 26056
iul 26073
aug 26059
sep 26059
oct 26044

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199900
200000
200100
200200
200301
200402
200501
200601
200702
200800
200902
201000
201102
201202
201302
201400
201503
2016010
2017013
2018014
201907
202002
202100
202200
202340

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
F-PACE2535,7%
XF1622,9%
XE1014,3%
E-PACE912,9%
X-TYPE57,1%
XJ22,9%
I-PACE11,4%
S-TYPE11,4%
X30011,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3550,0%
Mari și de lux (E)1927,1%
Medii (D)1521,4%
Neclasificate11,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1318,6%
Brașov57,1%
Cluj57,1%
Prahova45,7%
Iași34,3%
Ilfov34,3%
Sibiu34,3%
Timiș34,3%
Alba22,9%
Arad22,9%
Toate (29)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău22,9%
Bihor22,9%
Constanța22,9%
Gorj22,9%
Hunedoara22,9%
Maramureș22,9%
Olt22,9%
Vâlcea22,9%
Argeș11,4%
Buzău11,4%
Dâmbovița11,4%
Dolj11,4%
Galați11,4%
Harghita11,4%
Ialomița11,4%
Mureș11,4%
Neamț11,4%
Satu Mare11,4%
Suceava11,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6694,3%
Noi45,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5882,9%
Benzină68,6%
Hibrid57,1%
Electric11,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4057,1%
Companie3042,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3854,3%
Berlină3245,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW45,7%
110-149 kW4260,0%
150-219 kW1420,0%
220 kW și peste912,9%
Necompletat11,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc4970,0%
2000-2999 cmc1724,3%
3000 cmc și peste34,3%
Necompletat11,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București1820,0%
Constanța77,8%
Cluj55,6%
Galați55,6%
Timiș44,4%
Argeș33,3%
Brașov33,3%
Dolj33,3%
Iași33,3%
Ilfov33,3%
Toate (35)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș33,3%
Prahova33,3%
Vrancea33,3%
Arad22,2%
Buzău22,2%
Dâmbovița22,2%
Neamț22,2%
Suceava22,2%
Bihor11,1%
Bistrița-Năsăud11,1%
Călărași11,1%
Caraș-Severin11,1%
Covasna11,1%
Giurgiu11,1%
Gorj11,1%
Harghita11,1%
Hunedoara11,1%
Ialomița11,1%
Maramureș11,1%
Olt11,1%
Sălaj11,1%
Satu Mare11,1%
Sibiu11,1%
Teleorman11,1%
Vâlcea11,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.