Noi 565 -43,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 432 -6,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 999 +9,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 69 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 2.500 nov 24: 801 noi nov 24: 579 rulate, prima înmatriculare dec 24: 699 noi dec 24: 597 rulate, prima înmatriculare ian 25: 677 noi ian 25: 544 rulate, prima înmatriculare feb 25: 563 noi feb 25: 660 rulate, prima înmatriculare mar 25: 557 noi mar 25: 729 rulate, prima înmatriculare apr 25: 499 noi apr 25: 740 rulate, prima înmatriculare mai 25: 576 noi mai 25: 661 rulate, prima înmatriculare iun 25: 544 noi iun 25: 698 rulate, prima înmatriculare iul 25: 1.130 noi iul 25: 775 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.578 noi aug 25: 663 rulate, prima înmatriculare sep 25: 690 noi sep 25: 737 rulate, prima înmatriculare oct 25: 664 noi oct 25: 829 rulate, prima înmatriculare nov 25: 752 noi nov 25: 776 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.122 noi dec 25: 657 rulate, prima înmatriculare ian 26: 390 noi ian 26: 602 rulate, prima înmatriculare feb 26: 386 noi feb 26: 804 rulate, prima înmatriculare mar 26: 461 noi mar 26: 752 rulate, prima înmatriculare apr 26: 396 noi apr 26: 735 rulate, prima înmatriculare mai 26: 435 noi mai 26: 710 rulate, prima înmatriculare iun 26: 745 noi iun 26: 739 rulate, prima înmatriculare iul 26: 296 noi iul 26: 795 rulate, prima înmatriculare aug 26: 287 noi aug 26: 646 rulate, prima înmatriculare sep 26: 345 noi sep 26: 657 rulate, prima înmatriculare oct 26: 451 noi oct 26: 722 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 801 579 dec 24 699 597 ian 25 677 544 feb 25 563 660 mar 25 557 729 apr 25 499 740 mai 25 576 661 iun 25 544 698 iul 25 1.130 775 aug 25 1.578 663 sep 25 690 737 oct 25 664 829 nov 25 752 776 dec 25 1.122 657 ian 26 390 602 feb 26 386 804 mar 26 461 752 apr 26 396 735 mai 26 435 710 iun 26 745 739 iul 26 296 795 aug 26 287 646 sep 26 345 657 oct 26 451 722
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 < 2001: 4 rulate, prima înmatriculare 2001: 5 rulate, prima înmatriculare 2002: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 rulate, prima înmatriculare 2004: 8 rulate, prima înmatriculare 2005: 10 rulate, prima înmatriculare 2006: 20 rulate, prima înmatriculare 2007: 21 rulate, prima înmatriculare 2008: 12 rulate, prima înmatriculare 2009: 12 rulate, prima înmatriculare 2010: 23 rulate, prima înmatriculare 2011: 43 rulate, prima înmatriculare 2012: 48 rulate, prima înmatriculare 2013: 38 rulate, prima înmatriculare 2014: 36 rulate, prima înmatriculare 2015: 31 rulate, prima înmatriculare 2016: 24 rulate, prima înmatriculare 2017: 27 rulate, prima înmatriculare 2018: 32 rulate, prima înmatriculare 2019: 19 rulate, prima înmatriculare 2020: 8 rulate, prima înmatriculare 2021: 3 rulate, prima înmatriculare 2022: 14 noi 2022: 6 rulate, prima înmatriculare 2023: 550 noi 2025: 1 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 4 2001 0 5 2002 0 1 2003 0 1 2004 0 8 2005 0 10 2006 0 20 2007 0 21 2008 0 12 2009 0 12 2010 0 23 2011 0 43 2012 0 48 2013 0 38 2014 0 36 2015 0 31 2016 0 24 2017 0 27 2018 0 32 2019 0 19 2020 0 8 2021 0 3 2022 14 6 2023 550 0 2024 0 0 2025 1 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă TUCSON 320 32,1% I30 152 15,2% IX35 110 11,0% KONA 70 7,0% I20 67 6,7% SANTA FE 65 6,5% ELANTRA 57 5,7% I10 44 4,4% BAYON 38 3,8% IONIQ 17 1,7%
Toate (28) Modele: valoare, vehicule, cotă I40 16 1,6% GALLOPER 8 0,8% GETZ 5 0,5% MATRIX 5 0,5% ATOS 4 0,4% IONIQ6 3 0,3% ACCENT 2 0,2% GRAND SANTA FE 2 0,2% H-1 2 0,2% IX20 2 0,2% COUPE 1 0,1% IONI 1 0,1% IONIQ5 1 0,1% SANTANA FE 1 0,1% SONATA 1 0,1% TERRACAN 1 0,1% TRAJET 1 0,1% VELOSTER 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 615 61,7% Compacte (C) 226 22,7% Mici (B) 74 7,4% Mini (A) 48 4,8% Medii (D) 20 2,0% Monovolume (MPV) 10 1,0% Neclasificate 2 0,2% Sport 2 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 269 27,0% Prahova 48 4,8% Timiș 38 3,8% Iași 36 3,6% Ilfov 35 3,5% Cluj 34 3,4% Constanța 34 3,4% Brașov 31 3,1% Sibiu 29 2,9% Suceava 28 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 27 2,7% Mureș 24 2,4% Maramureș 23 2,3% Argeș 22 2,2% Bihor 21 2,1% Hunedoara 21 2,1% Dolj 20 2,0% Arad 18 1,8% Gorj 18 1,8% Alba 16 1,6% Brăila 16 1,6% Neamț 16 1,6% Dâmbovița 15 1,5% Buzău 13 1,3% Satu Mare 13 1,3% Galați 12 1,2% Vaslui 12 1,2% Caraș-Severin 11 1,1% Botoșani 10 1,0% Covasna 9 0,9% Harghita 9 0,9% Sălaj 9 0,9% Tulcea 9 0,9% Bistrița-Năsăud 8 0,8% Vâlcea 8 0,8% Vrancea 8 0,8% Olt 7 0,7% Giurgiu 6 0,6% Ialomița 5 0,5% Călărași 4 0,4% Teleorman 4 0,4% Mehedinți 1 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 565 56,7% Rulate, prima înmatriculare 432 43,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 451 45,2% Motorină 304 30,5% Hibrid 186 18,7% Electric 56 5,6%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 764 76,6% Companie 233 23,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 578 58,0% Berlină cu hayon 211 21,2% Break 138 13,8% Berlină 69 6,9% Cupeu 1 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 188 18,9% 75-109 kW 383 38,4% 110-149 kW 369 37,0% 150-219 kW 1 0,1% Necompletat 56 5,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 61 6,1% 1000-1399 cmc 134 13,4% 1400-1599 cmc 478 47,9% 1600-1999 cmc 204 20,5% 2000-2999 cmc 64 6,4% Necompletat 56 5,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.