Înmatriculări BMW X1, martie 2026

Noi37-14,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare349+8,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 40 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 71 noidec 24: 283 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 245 rulate, prima înmatricularefeb 25: 35 noifeb 25: 285 rulate, prima înmatricularemar 25: 43 noimar 25: 322 rulate, prima înmatriculareapr 25: 91 noiapr 25: 352 rulate, prima înmatricularemai 25: 71 noimai 25: 319 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 352 rulate, prima înmatriculareiul 25: 56 noiiul 25: 380 rulate, prima înmatriculareaug 25: 55 noiaug 25: 317 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 350 rulate, prima înmatriculareoct 25: 32 noioct 25: 372 rulate, prima înmatricularenov 25: 36 noinov 25: 314 rulate, prima înmatricularedec 25: 60 noidec 25: 270 rulate, prima înmatriculareian 26: 56 noiian 26: 263 rulate, prima înmatricularefeb 26: 50 noifeb 26: 327 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 349 rulate, prima înmatriculareapr 26: 54 noiapr 26: 300 rulate, prima înmatricularemai 26: 27 noimai 26: 253 rulate, prima înmatriculareiun 26: 41 noiiun 26: 306 rulate, prima înmatriculareiul 26: 35 noiiul 26: 310 rulate, prima înmatriculareaug 26: 60 noiaug 26: 322 rulate, prima înmatricularesep 26: 49 noisep 26: 322 rulate, prima înmatriculareoct 26: 33 noioct 26: 335 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440276
dec 2471283
ian 2543245
feb 2535285
mar 2543322
apr 2591352
mai 2571319
iun 2529352
iul 2556380
aug 2555317
sep 2553350
oct 2532372
nov 2536314
dec 2560270
ian 2656263
feb 2650327
mar 2637349
apr 2654300
mai 2627253
iun 2641306
iul 2635310
aug 2660322
sep 2649322
oct 2633335

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040502009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 8 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 28 noi200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2009011
2010043
2011045
2012026
2013044
2014036
2015020
2016024
2017020
2018014
201906
2020021
2021016
202209
202306
202414
202584
2026280

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV386100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București6115,8%
Cluj307,8%
Timiș205,2%
Arad153,9%
Argeș143,6%
Bistrița-Năsăud143,6%
Iași143,6%
Bihor133,4%
Dolj123,1%
Maramureș123,1%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș123,1%
Suceava123,1%
Ilfov102,6%
Bacău92,3%
Gorj92,3%
Mehedinți92,3%
Vâlcea92,3%
Alba82,1%
Olt82,1%
Sibiu82,1%
Botoșani71,8%
Brăila71,8%
Caraș-Severin71,8%
Brașov61,6%
Constanța61,6%
Hunedoara61,6%
Vrancea61,6%
Galați51,3%
Neamț51,3%
Prahova51,3%
Buzău41,0%
Satu Mare41,0%
Covasna30,8%
Dâmbovița30,8%
Sălaj30,8%
Teleorman30,8%
Ialomița20,5%
Tulcea20,5%
Vaslui20,5%
Giurgiu10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare34990,4%
Noi379,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29977,5%
Hibrid5815,0%
Benzină297,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31381,1%
Companie7318,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break386100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW15139,1%
110-149 kW20252,3%
150-219 kW338,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc4912,7%
1600-1999 cmc33787,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export466,7%
Dezmembrare233,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.