Înmatriculări BMW SERIA 7, martie 2025

Noi19-17,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare133+56,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri24

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 9 noinov 24: 76 rulate, prima înmatricularedec 24: 9 noidec 24: 74 rulate, prima înmatriculareian 25: 26 noiian 25: 85 rulate, prima înmatricularefeb 25: 19 noifeb 25: 108 rulate, prima înmatricularemar 25: 19 noimar 25: 133 rulate, prima înmatriculareapr 25: 18 noiapr 25: 112 rulate, prima înmatricularemai 25: 17 noimai 25: 96 rulate, prima înmatriculareiun 25: 11 noiiun 25: 112 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 118 rulate, prima înmatriculareaug 25: 14 noiaug 25: 88 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 noisep 25: 74 rulate, prima înmatriculareoct 25: 15 noioct 25: 88 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 85 rulate, prima înmatricularedec 25: 11 noidec 25: 69 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 noiian 26: 78 rulate, prima înmatricularefeb 26: 12 noifeb 26: 124 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 noimar 26: 88 rulate, prima înmatriculareapr 26: 12 noiapr 26: 85 rulate, prima înmatricularemai 26: 16 noimai 26: 77 rulate, prima înmatriculareiun 26: 12 noiiun 26: 85 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 109 rulate, prima înmatriculareaug 26: 12 noiaug 26: 78 rulate, prima înmatricularesep 26: 12 noisep 26: 96 rulate, prima înmatriculareoct 26: 11 noioct 26: 90 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24976
dec 24974
ian 252685
feb 2519108
mar 2519133
apr 2518112
mai 251796
iun 2511112
iul 2516118
aug 251488
sep 251174
oct 251588
nov 251385
dec 251169
ian 261078
feb 2612124
mar 26688
apr 261285
mai 261677
iun 261285
iul 2623109
aug 261278
sep 261296
oct 261190

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 12 noi2024: 13 rulate, prima înmatriculare2025: 7 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200102
200200
200300
200400
200503
200602
200700
200806
200904
201008
201106
201205
201302
201402
201507
201606
201706
201806
2019010
2020012
202108
202202
2023014
20241213
202570

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)152100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4630,3%
Argeș85,3%
Sibiu85,3%
Dolj63,9%
Prahova63,9%
Timiș63,9%
Arad53,3%
Dâmbovița53,3%
Ilfov53,3%
Bihor42,6%
Toate (37)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța42,6%
Gorj42,6%
Satu Mare42,6%
Alba32,0%
Cluj32,0%
Galați32,0%
Suceava32,0%
Vrancea32,0%
Bacău21,3%
Buzău21,3%
Maramureș21,3%
Mehedinți21,3%
Mureș21,3%
Sălaj21,3%
Vâlcea21,3%
Bistrița-Năsăud10,7%
Botoșani10,7%
Brașov10,7%
Caraș-Severin10,7%
Giurgiu10,7%
Harghita10,7%
Hunedoara10,7%
Ialomița10,7%
Iași10,7%
Neamț10,7%
Teleorman10,7%
Vaslui10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13387,5%
Noi1912,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid7146,7%
Motorină6542,8%
Benzină1610,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8958,6%
Companie6341,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină152100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW10,7%
110-149 kW63,9%
150-219 kW9260,5%
220 kW și peste5334,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc63,9%
2000-2999 cmc13689,5%
3000 cmc și peste106,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2291,7%
Dezmembrare28,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.