Înmatriculări ALFA ROMEO, martie 2026

Noi14+180,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare67-30,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări163-9,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri21

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 13 noinov 24: 74 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 102 rulate, prima înmatriculareian 25: 18 noiian 25: 79 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 88 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 96 rulate, prima înmatriculareapr 25: 18 noiapr 25: 70 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 98 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 91 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 97 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 noisep 25: 71 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 98 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 64 rulate, prima înmatricularedec 25: 47 noidec 25: 79 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 noiian 26: 49 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 66 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 noimar 26: 67 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 73 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 73 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 46 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 67 rulate, prima înmatriculareaug 26: 16 noiaug 26: 51 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 58 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 48 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241374
dec 2413102
ian 251879
feb 252788
mar 25596
apr 251870
mai 251998
iun 25991
iul 251697
aug 252273
sep 252271
oct 251398
nov 251364
dec 254779
ian 26649
feb 26366
mar 261467
apr 26573
mai 26173
iun 261846
iul 26467
aug 261651
sep 26258
oct 26248

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 12 noi2026: 2 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200200
200301
200401
200502
200608
200705
200803
200902
201005
201108
201203
201301
201402
201503
201601
201703
201801
201904
202004
202100
202203
202305
202400
2025120
202620

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GIULIETTA1619,8%
JUNIOR1214,8%
STELVIO1214,8%
1591113,6%
147911,1%
GIULIA67,4%
MITO56,2%
TONALE44,9%
Model necompletat22,5%
16411,2%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BRERA11,2%
GT11,2%
SPORT WAGON11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV2834,6%
Compacte (C)2530,9%
Medii (D)1721,0%
Mici (B)56,2%
Neclasificate44,9%
Sport22,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1214,8%
Cluj1113,6%
Argeș44,9%
Bihor33,7%
Caraș-Severin33,7%
Constanța33,7%
Hunedoara33,7%
Ilfov33,7%
Timiș33,7%
Alba22,5%
Toate (35)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brăila22,5%
Brașov22,5%
Călărași22,5%
Mehedinți22,5%
Mureș22,5%
Prahova22,5%
Satu Mare22,5%
Suceava22,5%
Vrancea22,5%
Arad11,2%
Bacău11,2%
Bistrița-Năsăud11,2%
Botoșani11,2%
Buzău11,2%
Dâmbovița11,2%
Dolj11,2%
Galați11,2%
Harghita11,2%
Ialomița11,2%
Maramureș11,2%
Neamț11,2%
Olt11,2%
Sălaj11,2%
Sibiu11,2%
Teleorman11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6782,7%
Noi1417,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4049,4%
Benzină2530,9%
Hibrid1518,5%
GNC/GNL11,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6479,0%
Companie1721,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3745,7%
Break1923,5%
Berlină1316,0%
Berlină cu hayon78,6%
Cupeu44,9%
Cabriolet11,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW44,9%
75-109 kW3037,0%
110-149 kW3340,7%
150-219 kW1417,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc2227,2%
1400-1599 cmc1214,8%
1600-1999 cmc3644,4%
2000-2999 cmc1012,3%
3000 cmc și peste11,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București1710,4%
Iași106,1%
Cluj95,5%
Bacău84,9%
Bihor84,9%
Prahova74,3%
Argeș63,7%
Dâmbovița63,7%
Alba53,1%
Gorj53,1%
Toate (40)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Olt53,1%
Arad42,5%
Botoșani42,5%
Brașov42,5%
Constanța42,5%
Dolj42,5%
Ialomița42,5%
Ilfov42,5%
Neamț42,5%
Sibiu42,5%
Buzău31,8%
Caraș-Severin31,8%
Galați31,8%
Maramureș31,8%
Mehedinți31,8%
Satu Mare31,8%
Suceava31,8%
Timiș31,8%
Vaslui31,8%
Bistrița-Năsăud21,2%
Teleorman21,2%
Vrancea21,2%
Brăila10,6%
Călărași10,6%
Giurgiu10,6%
Harghita10,6%
Hunedoara10,6%
Mureș10,6%
Sălaj10,6%
Vâlcea10,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1466,7%
Export733,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.