Înmatriculări ALFA ROMEO, aprilie 2025

Noi18+100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare70-24,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări162-9,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 13 noinov 24: 74 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 102 rulate, prima înmatriculareian 25: 18 noiian 25: 79 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 88 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 96 rulate, prima înmatriculareapr 25: 18 noiapr 25: 70 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 98 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 91 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 97 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 noisep 25: 71 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 98 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 64 rulate, prima înmatricularedec 25: 47 noidec 25: 79 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 noiian 26: 49 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 66 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 noimar 26: 67 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 73 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 73 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 46 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 67 rulate, prima înmatriculareaug 26: 16 noiaug 26: 51 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 58 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 48 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241374
dec 2413102
ian 251879
feb 252788
mar 25596
apr 251870
mai 251998
iun 25991
iul 251697
aug 252273
sep 252271
oct 251398
nov 251364
dec 254779
ian 26649
feb 26366
mar 261467
apr 26573
mai 26173
iun 261846
iul 26467
aug 261651
sep 26258
oct 26248

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246810< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 8 noi2025: 10 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200100
200200
200300
200400
200500
200604
200709
200806
200908
201003
201108
201203
201303
201402
201500
201604
201705
201803
201904
202004
202101
202200
202302
202480
2025100

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
1592022,7%
GIULIETTA1719,3%
STELVIO1618,2%
JUNIOR1415,9%
GIULIA910,2%
MITO78,0%
14722,3%
BRERA11,1%
Model necompletat11,1%
SPIDER11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3034,1%
Medii (D)2933,0%
Compacte (C)1921,6%
Mici (B)78,0%
Sport22,3%
Neclasificate11,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2629,5%
Bihor55,7%
Cluj55,7%
Argeș44,5%
Neamț44,5%
Timiș44,5%
Brăila33,4%
Ialomița33,4%
Iași33,4%
Suceava33,4%
Toate (30)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Călărași22,3%
Caraș-Severin22,3%
Dolj22,3%
Ilfov22,3%
Maramureș22,3%
Prahova22,3%
Tulcea22,3%
Vrancea22,3%
Alba11,1%
Arad11,1%
Bacău11,1%
Bistrița-Năsăud11,1%
Botoșani11,1%
Buzău11,1%
Constanța11,1%
Dâmbovița11,1%
Galați11,1%
Hunedoara11,1%
Mureș11,1%
Sibiu11,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7079,5%
Noi1820,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4551,1%
Benzină2933,0%
Hibrid1415,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6371,6%
Companie2528,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3843,2%
Break2629,5%
Berlină2022,7%
Berlină cu hayon22,3%
Cabriolet11,1%
Cupeu11,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW55,7%
75-109 kW3438,6%
110-149 kW2831,8%
150-219 kW1820,5%
220 kW și peste22,3%
Necompletat11,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc2427,3%
1400-1599 cmc910,2%
1600-1999 cmc3843,2%
2000-2999 cmc1618,2%
Necompletat11,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București159,3%
Timiș106,2%
Arad84,9%
Argeș84,9%
Cluj84,9%
Bacău74,3%
Maramureș74,3%
Bihor63,7%
Dâmbovița63,7%
Prahova63,7%
Toate (39)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Brăila53,1%
Călărași53,1%
Dolj53,1%
Hunedoara53,1%
Neamț53,1%
Brașov42,5%
Giurgiu42,5%
Mureș42,5%
Alba31,9%
Caraș-Severin31,9%
Iași31,9%
Satu Mare31,9%
Suceava31,9%
Vrancea31,9%
Bistrița-Năsăud21,2%
Constanța21,2%
Covasna21,2%
Galați21,2%
Harghita21,2%
Ilfov21,2%
Olt21,2%
Teleorman21,2%
Tulcea21,2%
Vaslui21,2%
Vâlcea21,2%
Botoșani10,6%
Buzău10,6%
Sălaj10,6%
Sibiu10,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1866,7%
Dezmembrare933,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.