Noi 828 +1,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 4.434 -26,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 10.245 -17,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 778 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2002: 56 rulate, prima înmatriculare 2002: 33 rulate, prima înmatriculare 2003: 49 rulate, prima înmatriculare 2004: 87 rulate, prima înmatriculare 2005: 151 rulate, prima înmatriculare 2006: 203 rulate, prima înmatriculare 2007: 239 rulate, prima înmatriculare 2008: 340 rulate, prima înmatriculare 2009: 401 rulate, prima înmatriculare 2010: 372 rulate, prima înmatriculare 2011: 441 rulate, prima înmatriculare 2012: 371 rulate, prima înmatriculare 2013: 283 rulate, prima înmatriculare 2014: 246 rulate, prima înmatriculare 2015: 216 rulate, prima înmatriculare 2016: 212 rulate, prima înmatriculare 2017: 153 rulate, prima înmatriculare 2018: 114 rulate, prima înmatriculare 2019: 107 rulate, prima înmatriculare 2020: 101 rulate, prima înmatriculare 2021: 100 rulate, prima înmatriculare 2022: 95 rulate, prima înmatriculare 2023: 29 rulate, prima înmatriculare 2024: 17 rulate, prima înmatriculare 2025: 149 noi 2025: 17 rulate, prima înmatriculare 2026: 679 noi 2026: 1 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 56 2002 0 33 2003 0 49 2004 0 87 2005 0 151 2006 0 203 2007 0 239 2008 0 340 2009 0 401 2010 0 372 2011 0 441 2012 0 371 2013 0 283 2014 0 246 2015 0 216 2016 0 212 2017 0 153 2018 0 114 2019 0 107 2020 0 101 2021 0 100 2022 0 95 2023 0 29 2024 0 17 2025 149 17 2026 679 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.372 26,1% PASSAT 909 17,3% TIGUAN 677 12,9% POLO 436 8,3% TOURAN 273 5,2% TOUAREG 208 4,0% GOLF PLUS 160 3,0% CADDY 151 2,9% SHARAN 144 2,7% T-ROC 120 2,3%
Toate (38) Modele: valoare, vehicule, cotă CC 116 2,2% TAIGO 113 2,1% TRANSPORTER 98 1,9% T-CROSS 97 1,8% JETTA 49 0,9% MULTIVAN 48 0,9% ARTEON 40 0,8% CARAVELLE 33 0,6% ID 4 31 0,6% EOS 27 0,5% SCIROCCO 26 0,5% GOLF SPORTSVAN 23 0,4% TAYRON 22 0,4% ID 3 15 0,3% UP 13 0,2% FOX 12 0,2% NEW BEETLE 12 0,2% Model necompletat 9 0,2% BORA 5 0,1% ID 7 5 0,1% BEETLE 4 0,1% PHAETON 4 0,1% LUPO 3 0,1% ID 5 2 0,0% LT 2 0,0% 1300 1 0,0% CRAFTER 1 0,0% VENTO 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.442 27,4% SUV 1.270 24,1% Medii (D) 1.070 20,3% Monovolume (MPV) 930 17,7% Mici (B) 436 8,3% Sport 69 1,3% Mini (A) 28 0,5% Neclasificate 10 0,2% Mari și de lux (E) 4 0,1% Utilitare 3 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 750 14,3% Suceava 261 5,0% Mureș 224 4,3% Cluj 202 3,8% Timiș 197 3,7% Iași 185 3,5% Bihor 173 3,3% Prahova 160 3,0% Arad 158 3,0% Neamț 146 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Brașov 133 2,5% Bistrița-Năsăud 132 2,5% Alba 127 2,4% Sibiu 127 2,4% Ilfov 126 2,4% Sălaj 123 2,3% Dolj 119 2,3% Galați 118 2,2% Vâlcea 118 2,2% Constanța 115 2,2% Dâmbovița 109 2,1% Argeș 108 2,1% Bacău 108 2,1% Maramureș 108 2,1% Satu Mare 107 2,0% Botoșani 97 1,8% Mehedinți 94 1,8% Hunedoara 93 1,8% Caraș-Severin 77 1,5% Gorj 70 1,3% Vrancea 70 1,3% Harghita 68 1,3% Vaslui 66 1,3% Olt 65 1,2% Buzău 63 1,2% Covasna 59 1,1% Brăila 43 0,8% Ialomița 40 0,8% Teleorman 39 0,7% Giurgiu 33 0,6% Călărași 26 0,5% Tulcea 25 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 4.434 84,3% Noi 828 15,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 3.293 62,6% Benzină 1.516 28,8% Hibrid 391 7,4% Electric 58 1,1% GPL 4 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 4.204 79,9% Companie 1.057 20,1% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 3.664 69,6% Berlină cu hayon 677 12,9% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 503 9,6% Berlină 353 6,7% Cabriolet 39 0,7% Cupeu 26 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 789 15,0% 75-109 kW 2.722 51,7% 110-149 kW 1.418 26,9% 150-219 kW 236 4,5% 220 kW și peste 40 0,8% Necompletat 57 1,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 308 5,9% 1000-1399 cmc 952 18,1% 1400-1599 cmc 1.128 21,4% 1600-1999 cmc 2.566 48,8% 2000-2999 cmc 247 4,7% 3000 cmc și peste 3 0,1% Necompletat 58 1,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.