Noi 599 -14,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 5.420 -1,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 11.722 +6,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 957 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 < 2000: 47 rulate, prima înmatriculare 2000: 25 rulate, prima înmatriculare 2001: 39 rulate, prima înmatriculare 2002: 72 rulate, prima înmatriculare 2003: 91 rulate, prima înmatriculare 2004: 167 rulate, prima înmatriculare 2005: 244 rulate, prima înmatriculare 2006: 379 rulate, prima înmatriculare 2007: 433 rulate, prima înmatriculare 2008: 489 rulate, prima înmatriculare 2009: 519 rulate, prima înmatriculare 2010: 441 rulate, prima înmatriculare 2011: 474 rulate, prima înmatriculare 2012: 385 rulate, prima înmatriculare 2013: 301 rulate, prima înmatriculare 2014: 212 rulate, prima înmatriculare 2015: 212 rulate, prima înmatriculare 2016: 182 rulate, prima înmatriculare 2017: 131 rulate, prima înmatriculare 2018: 128 rulate, prima înmatriculare 2019: 174 rulate, prima înmatriculare 2020: 158 rulate, prima înmatriculare 2021: 75 rulate, prima înmatriculare 2022: 20 rulate, prima înmatriculare 2023: 22 noi 2023: 19 rulate, prima înmatriculare 2024: 577 noi 2024: 3 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 47 2000 0 25 2001 0 39 2002 0 72 2003 0 91 2004 0 167 2005 0 244 2006 0 379 2007 0 433 2008 0 489 2009 0 519 2010 0 441 2011 0 474 2012 0 385 2013 0 301 2014 0 212 2015 0 212 2016 0 182 2017 0 131 2018 0 128 2019 0 174 2020 0 158 2021 0 75 2022 0 20 2023 22 19 2024 577 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.645 27,3% PASSAT 1.355 22,5% TIGUAN 637 10,6% POLO 409 6,8% TOURAN 363 6,0% GOLF PLUS 196 3,3% TOUAREG 180 3,0% SHARAN 176 2,9% CC 159 2,6% TAIGO 147 2,4%
Toate (39) Modele: valoare, vehicule, cotă CADDY 126 2,1% JETTA 93 1,5% T-CROSS 92 1,5% TRANSPORTER 78 1,3% T-ROC 58 1,0% ARTEON 37 0,6% EOS 28 0,5% MULTIVAN 28 0,5% CARAVELLE 27 0,4% SCIROCCO 27 0,4% GOLF SPORTSVAN 22 0,4% BORA 19 0,3% ID 4 17 0,3% ID 7 12 0,2% UP 12 0,2% FOX 11 0,2% ID 3 11 0,2% LUPO 11 0,2% PHAETON 10 0,2% NEW BEETLE 7 0,1% BEETLE 5 0,1% Model necompletat 5 0,1% CRAFTER 4 0,1% GOLF GTE 4 0,1% GOLF VARIANT 2 0,0% ID 5 2 0,0% ID BUZZ 2 0,0% 1200 KAEFER L 1 0,0% ABT E-CARAVELLE 6,1 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.774 29,5% Medii (D) 1.563 26,0% SUV 1.133 18,8% Monovolume (MPV) 1.018 16,9% Mici (B) 409 6,8% Sport 67 1,1% Mini (A) 34 0,6% Mari și de lux (E) 10 0,2% Neclasificate 7 0,1% Utilitare 4 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 522 8,7% Cluj 299 5,0% Suceava 281 4,7% Bihor 275 4,6% Timiș 266 4,4% Arad 237 3,9% Prahova 215 3,6% Mureș 209 3,5% Iași 200 3,3% Botoșani 166 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dâmbovița 164 2,7% Bacău 162 2,7% Constanța 156 2,6% Dolj 148 2,5% Alba 147 2,4% Neamț 144 2,4% Bistrița-Năsăud 138 2,3% Sibiu 138 2,3% Argeș 134 2,2% Brașov 129 2,1% Galați 129 2,1% Maramureș 124 2,1% Sălaj 121 2,0% Gorj 118 2,0% Satu Mare 113 1,9% Mehedinți 111 1,8% Vâlcea 102 1,7% Olt 100 1,7% Hunedoara 99 1,6% Vrancea 96 1,6% Buzău 93 1,5% Caraș-Severin 93 1,5% Ilfov 88 1,5% Covasna 80 1,3% Vaslui 79 1,3% Harghita 74 1,2% Giurgiu 65 1,1% Brăila 56 0,9% Ialomița 50 0,8% Tulcea 37 0,6% Teleorman 36 0,6% Călărași 25 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 5.420 90,0% Noi 599 10,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 4.260 70,8% Benzină 1.598 26,5% Hibrid 106 1,8% Electric 50 0,8% GNC/GNL 3 0,0% GPL 2 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 5.184 86,1% Companie 835 13,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 3.996 66,4% Berlină cu hayon 801 13,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 582 9,7% Berlină 578 9,6% Cabriolet 35 0,6% Cupeu 27 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 921 15,3% 75-109 kW 3.489 58,0% 110-149 kW 1.330 22,1% 150-219 kW 210 3,5% 220 kW și peste 21 0,3% Necompletat 48 0,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 337 5,6% 1000-1399 cmc 938 15,6% 1400-1599 cmc 1.032 17,1% 1600-1999 cmc 3.434 57,1% 2000-2999 cmc 224 3,7% 3000 cmc și peste 4 0,1% Necompletat 50 0,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.