Înmatriculări în județul Sibiu, septembrie 2024

Noi104-23,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare767+6,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.279+5,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri262

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 21 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 45 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 46 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 27 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 8 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 96 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000021
200004
200107
200208
2003013
2004019
2005031
2006045
2007029
2008056
2009058
2010052
2011061
2012038
2013043
2014037
2015020
2016046
2017032
2018024
2019046
2020033
2021027
202208
202387
2024962

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13815,8%
AUDI9711,1%
BMW9010,3%
DACIA647,3%
MERCEDES-BENZ637,2%
SKODA566,4%
FORD445,1%
OPEL384,4%
HYUNDAI364,1%
RENAULT343,9%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO263,0%
SUZUKI232,6%
TOYOTA212,4%
PEUGEOT182,1%
NISSAN172,0%
SEAT111,3%
CITROEN91,0%
MITSUBISHI91,0%
LAND ROVER80,9%
MAZDA80,9%
FIAT60,7%
KIA60,7%
MINI60,7%
PORSCHE60,7%
TESLA60,7%
HONDA50,6%
JEEP50,6%
SSANGYONG50,6%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
DAIHATSU20,2%
SMART20,2%
CHRYSLER10,1%
FERRARI10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4455,2%
VOLKSWAGEN GOLF333,8%
VOLKSWAGEN PASSAT273,1%
BMW SERIA 3232,7%
DACIA DUSTER232,7%
DACIA SANDERO212,4%
SKODA OCTAVIA212,4%
BMW SERIA 5182,1%
DACIA LOGAN182,1%
AUDI A3172,0%
Toate (217)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA161,8%
FORD FOCUS151,7%
BMW X3141,6%
NISSAN QASHQAI131,5%
AUDI A6121,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,4%
VOLVO XC60121,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,2%
RENAULT MEGANE101,2%
SKODA FABIA101,2%
VOLKSWAGEN POLO101,2%
VOLKSWAGEN TOURAN101,2%
BMW X191,0%
HYUNDAI TUCSON91,0%
SUZUKI GRAND VITARA91,0%
AUDI Q580,9%
BMW SERIA 180,9%
FORD FIESTA80,9%
FORD KUGA80,9%
HYUNDAI KONA80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,9%
SKODA KODIAQ80,9%
MERCEDES-BENZ VITO70,8%
AUDI A560,7%
RENAULT SCENIC60,7%
SUZUKI VITARA60,7%
TOYOTA RAV460,7%
VOLKSWAGEN SHARAN60,7%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
OPEL MERIVA50,6%
RENAULT KADJAR50,6%
SEAT IBIZA50,6%
SKODA SUPERB50,6%
SUZUKI JIMNY50,6%
TESLA MODEL 350,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
VOLVO XC4050,6%
AUDI Q340,5%
BMW X540,5%
HYUNDAI I2040,5%
HYUNDAI I3040,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
OPEL CORSA40,5%
RENAULT CLIO40,5%
TOYOTA YARIS40,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
BMW SERIA 730,3%
BMW X430,3%
BMW X630,3%
CITROEN C530,3%
FORD MONDEO30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
KIA RIO30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ CLK30,3%
MINI COOPER30,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 50830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SKODA YETI30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
AUDI A120,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 220,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT BARCHETTA20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I1020,2%
JEEP COMPASS20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ SL20,2%
MERCEDES-BENZ SLK20,2%
MINI MINI20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA SCALA20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AURIS20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI COUPE10,1%
BMW X210,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHRYSLER CROSSFIRE10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
FERRARI 45810,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD PUMA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28032,1%
Compacte (C)17820,4%
Medii (D)13615,6%
Mici (B)11212,9%
Monovolume (MPV)778,8%
Mari și de lux (E)485,5%
Mini (A)151,7%
Sport151,7%
Neclasificate80,9%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare76788,1%
Noi10411,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48355,5%
Benzină26430,3%
Hibrid9010,3%
Electric182,1%
GPL161,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74485,4%
Companie12714,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41948,1%
Berlină cu hayon15617,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14817,0%
Berlină11713,4%
Cupeu161,8%
Cabriolet151,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16919,4%
75-109 kW35440,6%
110-149 kW25228,9%
150-219 kW576,5%
220 kW și peste212,4%
Necompletat182,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc465,3%
1000-1399 cmc12314,1%
1400-1599 cmc19322,2%
1600-1999 cmc39545,4%
2000-2999 cmc9110,4%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat182,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27321,3%
BMW1138,8%
AUDI1118,7%
DACIA1038,1%
OPEL907,0%
MERCEDES-BENZ836,5%
FORD735,7%
RENAULT735,7%
SKODA665,2%
HYUNDAI413,2%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT362,8%
SEAT252,0%
TOYOTA221,7%
SUZUKI171,3%
MAZDA151,2%
CITROEN141,1%
NISSAN141,1%
VOLVO141,1%
KIA120,9%
MITSUBISHI100,8%
FIAT90,7%
MINI90,7%
SMART80,6%
HONDA60,5%
LAND ROVER60,5%
PORSCHE60,5%
CHEVROLET50,4%
ALFA ROMEO40,3%
JEEP40,3%
LEXUS40,3%
SUBARU40,3%
TESLA30,2%
COMPA10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
MCC10,1%
MG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24192,0%
Export218,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6424,4%
OPEL3914,9%
FORD259,5%
DACIA238,8%
AUDI166,1%
FIAT145,3%
RENAULT135,0%
DAEWOO103,8%
PEUGEOT103,8%
SKODA93,4%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT83,1%
BMW51,9%
HYUNDAI51,9%
CITROEN41,5%
MERCEDES-BENZ31,1%
ALFA ROMEO20,8%
CHEVROLET20,8%
MAZDA20,8%
SUZUKI20,8%
KIA10,4%
NISSAN10,4%
ROVER10,4%
SSANGYONG10,4%
SUBARU10,4%
TOYOTA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.