Înmatriculări în județul Satu Mare, septembrie 2024

Noi37-55,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare576+4,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări804+5,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri139

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 33 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200003
200104
200208
2003017
2004020
2005025
2006032
2007043
2008042
2009034
2010032
2011054
2012042
2013028
2014030
2015024
2016018
2017019
2018024
2019018
2020024
2021011
202209
202346
2024332

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11318,4%
AUDI6610,8%
BMW6110,0%
FORD457,3%
MERCEDES-BENZ437,0%
SKODA365,9%
RENAULT345,5%
DACIA325,2%
OPEL274,4%
PEUGEOT203,3%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI162,6%
SEAT142,3%
NISSAN132,1%
MAZDA122,0%
VOLVO122,0%
CITROEN101,6%
FIAT81,3%
TOYOTA81,3%
KIA50,8%
SSANGYONG50,8%
LAND ROVER40,7%
MITSUBISHI40,7%
SUZUKI40,7%
LYNK&CO30,5%
PORSCHE30,5%
CHEVROLET20,3%
HONDA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
DODGE10,2%
FERRARI10,2%
JEEP10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF376,1%
AUDI A4233,8%
VOLKSWAGEN PASSAT223,6%
DACIA DUSTER203,3%
FORD FOCUS183,0%
BMW SERIA 3162,6%
SKODA OCTAVIA152,5%
AUDI A6122,0%
OPEL ASTRA111,8%
AUDI A3101,6%
Toate (194)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA101,6%
BMW X191,5%
RENAULT MEGANE91,5%
VOLKSWAGEN POLO91,5%
AUDI Q571,2%
BMW SERIA 571,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,2%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
BMW X361,0%
DACIA LOGAN61,0%
FORD MONDEO61,0%
HYUNDAI TUCSON61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A61,0%
MERCEDES-BENZ GLE61,0%
RENAULT ESPACE61,0%
RENAULT SCENIC61,0%
SEAT LEON61,0%
FORD KUGA50,8%
NISSAN QASHQAI50,8%
OPEL VIVARO50,8%
PEUGEOT 300850,8%
RENAULT CLIO50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,8%
AUDI A540,7%
AUDI Q340,7%
BMW SERIA 140,7%
BMW X540,7%
CITROEN C540,7%
FORD C-MAX40,7%
MAZDA 340,7%
PEUGEOT 30740,7%
SEAT IBIZA40,7%
VOLKSWAGEN CADDY40,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,7%
VOLVO XC6040,7%
DACIA SANDERO30,5%
FORD FIESTA30,5%
FORD FUSION30,5%
FORD GALAXY30,5%
MAZDA 630,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,5%
PEUGEOT 30830,5%
PORSCHE CAYENNE30,5%
SKODA SUPERB30,5%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,5%
VOLVO XC9030,5%
AUDI A120,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C420,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT 50020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 20820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA RAPID20,3%
SSANGYONG REXTON20,3%
SSANGYONG TIVOLI20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLVO S6020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A210,2%
AUDI A810,2%
AUDI ALLROOD10,2%
AUDI Q710,2%
BMW I410,2%
BMW IX10,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW XM10,2%
BMW Z410,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHRYSLER VOYAGER10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA SPRING10,2%
DODGE NITRO10,2%
FERRARI PUROSANGUE10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD KA10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI 1 30CW10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
KIA VENGA10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS CT10,2%
LYNK&CO 0110,2%
LYNK&CO GX610,2%
LYNK&CO LYMK&CO 0110,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16326,6%
Compacte (C)15425,1%
Medii (D)10116,5%
Monovolume (MPV)7011,4%
Mici (B)6310,3%
Mari și de lux (E)345,5%
Neclasificate122,0%
Mini (A)81,3%
Sport50,8%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57694,0%
Noi376,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41467,5%
Benzină14022,8%
Hibrid487,8%
Electric71,1%
GPL40,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55290,0%
Companie6110,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30149,1%
Berlină cu hayon11719,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10617,3%
Berlină7712,6%
Cabriolet61,0%
Cupeu61,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11819,2%
75-109 kW28546,5%
110-149 kW14924,3%
150-219 kW315,1%
220 kW și peste233,8%
Necompletat71,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc122,0%
1000-1399 cmc7712,6%
1400-1599 cmc15925,9%
1600-1999 cmc27544,9%
2000-2999 cmc7211,7%
3000 cmc și peste111,8%
Necompletat71,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19524,3%
BMW789,7%
FORD749,2%
AUDI729,0%
MERCEDES-BENZ536,6%
DACIA516,3%
OPEL455,6%
SKODA425,2%
RENAULT324,0%
PEUGEOT192,4%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO162,0%
HYUNDAI141,7%
MAZDA121,5%
CITROEN111,4%
NISSAN111,4%
SEAT111,4%
TOYOTA111,4%
SUZUKI101,2%
FIAT70,9%
KIA70,9%
LAND ROVER60,7%
MITSUBISHI60,7%
DAEWOO30,4%
JAGUAR30,4%
CHEVROLET20,2%
DODGE20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13395,7%
Export64,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2920,9%
FORD2115,1%
OPEL1913,7%
RENAULT107,2%
MERCEDES-BENZ96,5%
AUDI85,8%
FIAT85,8%
BMW64,3%
DACIA53,6%
MAZDA42,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT42,9%
SKODA42,9%
PEUGEOT32,2%
CITROEN21,4%
SMART21,4%
ALFA ROMEO10,7%
DAEWOO10,7%
LAND ROVER10,7%
MITSUBISHI10,7%
SUZUKI10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.