Înmatriculări în județul Călărași, septembrie 2024

Noi31-45,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare176-1,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări817+0,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri22

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 30 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200201
200301
200402
200506
200607
200706
200804
2009014
2010013
2011015
2012016
2013013
201409
201509
201609
201705
2018016
2019010
202008
202104
202203
202313
2024301

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW3014,5%
DACIA2713,0%
VOLKSWAGEN2512,1%
FORD199,2%
RENAULT167,7%
SKODA167,7%
AUDI125,8%
MERCEDES-BENZ94,3%
OPEL83,9%
SEAT83,9%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN73,4%
HYUNDAI41,9%
VOLVO41,9%
CUPRA31,4%
MAZDA31,4%
PEUGEOT31,4%
CITROEN21,0%
KIA21,0%
TOYOTA21,0%
CHEVROLET10,5%
FIAT10,5%
LAND ROVER10,5%
LEXUS10,5%
MITSUBISHI10,5%
SSANGYONG10,5%
SUZUKI10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN157,2%
VOLKSWAGEN GOLF115,3%
SKODA OCTAVIA104,8%
RENAULT MEGANE83,9%
FORD FOCUS73,4%
BMW SERIA 162,9%
BMW SERIA 362,9%
BMW SERIA 562,9%
DACIA DUSTER62,9%
NISSAN QASHQAI62,9%
Toate (83)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A452,4%
OPEL ASTRA52,4%
SEAT LEON52,4%
VOLKSWAGEN PASSAT52,4%
VOLKSWAGEN TOURAN41,9%
AUDI A531,4%
BMW X331,4%
BMW X531,4%
CUPRA FORMENTOR31,4%
DACIA SANDERO31,4%
FORD FIESTA31,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,4%
RENAULT KADJAR31,4%
SKODA FABIA31,4%
AUDI A621,0%
BMW SERIA 721,0%
BMW X621,0%
DACIA DOKKER21,0%
FORD KUGA21,0%
FORD MONDEO21,0%
HYUNDAI TUCSON21,0%
MAZDA CX-521,0%
OPEL CORSA21,0%
RENAULT CAPTUR21,0%
RENAULT TALISMAN21,0%
SKODA KODIAQ21,0%
VOLKSWAGEN T-ROC21,0%
VOLVO XC4021,0%
AUDI A310,5%
AUDI A710,5%
BMW SERIA 410,5%
BMW SERIA 610,5%
CHEVROLET CAPTIVA10,5%
CITROEN C110,5%
CITROEN C4 PICASSO10,5%
DACIA LODGY10,5%
FIAT 500L10,5%
FORD ECOSPORT10,5%
FORD GALAXY10,5%
FORD S-MAX10,5%
FORD TRANSIT10,5%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,5%
HYUNDAI I3010,5%
HYUNDAI I4010,5%
KIA OPTIMA10,5%
KIA XCEED10,5%
LAND ROVER FREELANDER10,5%
LEXUS NX10,5%
MAZDA 610,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,5%
MERCEDES-BENZ EQS10,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
MITSUBISHI ATTRAGE10,5%
NISSAN X-TRAIL10,5%
OPEL INSIGNIA10,5%
PEUGEOT 20610,5%
PEUGEOT 300810,5%
PEUGEOT 40710,5%
RENAULT KOLEOS10,5%
SEAT ALTEA10,5%
SEAT EXEO10,5%
SEAT IBIZA10,5%
SKODA SUPERB10,5%
SSANGYONG KORANDO10,5%
SUZUKI VITARA10,5%
TOYOTA C-HR10,5%
TOYOTA RAV410,5%
VOLKSWAGEN CC10,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN10,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,5%
VOLVO V4010,5%
VOLVO XC6010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5928,5%
SUV5727,5%
Medii (D)3215,5%
Mici (B)2813,5%
Mari și de lux (E)157,2%
Monovolume (MPV)125,8%
Utilitare21,0%
Neclasificate10,5%
Mini (A)10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17685,0%
Noi3115,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12258,9%
Benzină5526,6%
Hibrid2110,1%
GPL83,9%
Electric10,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică18790,3%
Companie209,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8038,6%
Berlină5727,5%
Berlină cu hayon3717,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3115,0%
Cabriolet21,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4421,3%
75-109 kW8440,6%
110-149 kW5928,5%
150-219 kW146,8%
220 kW și peste52,4%
Necompletat10,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc188,7%
1000-1399 cmc2813,5%
1400-1599 cmc6230,0%
1600-1999 cmc6732,4%
2000-2999 cmc3115,0%
Necompletat10,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12415,2%
DACIA11113,6%
OPEL9411,5%
BMW9011,0%
SKODA617,5%
RENAULT566,9%
FORD556,7%
AUDI496,0%
MERCEDES-BENZ415,0%
PEUGEOT222,7%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI151,8%
SEAT141,7%
TOYOTA111,3%
CHEVROLET91,1%
FIAT70,9%
NISSAN70,9%
VOLVO70,9%
MAZDA60,7%
SUZUKI60,7%
CITROEN50,6%
DAEWOO30,4%
JEEP30,4%
MINI30,4%
SSANGYONG30,4%
KIA20,2%
LAND ROVER20,2%
MITSUBISHI20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
IVECO10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SCHMITZ CARGOBULL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1777,3%
Export522,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT418,2%
DACIA313,6%
FORD313,6%
MERCEDES-BENZ313,6%
OPEL313,6%
SKODA29,1%
VOLKSWAGEN29,1%
BMW14,5%
HYUNDAI14,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.