Înmatriculări în județul Vrancea, septembrie 2024

Noi550,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare417-1,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări917+3,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri49

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 53 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200001
200101
200205
200308
2004011
2005016
2006020
2007021
2008027
2009022
2010036
2011032
2012034
2013035
2014027
2015023
2016010
2017013
2018012
2019026
2020018
202104
202203
202325
2024530

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9620,3%
BMW439,1%
AUDI377,8%
FORD306,4%
HYUNDAI306,4%
OPEL306,4%
RENAULT306,4%
DACIA275,7%
SKODA214,4%
TOYOTA204,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ173,6%
VOLVO163,4%
NISSAN122,5%
KIA91,9%
PEUGEOT81,7%
FIAT71,5%
SEAT51,1%
CITROEN40,8%
MAZDA40,8%
SUZUKI40,8%
JEEP30,6%
ALFA ROMEO20,4%
HONDA20,4%
JAGUAR20,4%
MITSUBISHI20,4%
SSANGYONG20,4%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
DS10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF234,9%
VOLKSWAGEN PASSAT224,7%
AUDI A4183,8%
FORD FOCUS163,4%
VOLKSWAGEN POLO153,2%
RENAULT MEGANE143,0%
BMW SERIA 3132,8%
DACIA LOGAN122,5%
OPEL ASTRA122,5%
HYUNDAI TUCSON112,3%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI102,1%
VOLKSWAGEN TOURAN102,1%
BMW SERIA 591,9%
VOLVO XC6091,9%
DACIA DUSTER81,7%
SKODA OCTAVIA81,7%
AUDI A571,5%
FORD FIESTA71,5%
SKODA FABIA71,5%
TOYOTA YARIS71,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,5%
DACIA SANDERO61,3%
HYUNDAI KONA61,3%
OPEL CORSA61,3%
OPEL ZAFIRA61,3%
BMW X151,1%
RENAULT CLIO51,1%
AUDI Q340,8%
AUDI Q540,8%
BMW X540,8%
HYUNDAI IX3540,8%
RENAULT KADJAR40,8%
TOYOTA RAV440,8%
VOLKSWAGEN SHARAN40,8%
BMW SERIA 430,6%
BMW X430,6%
FORD MONDEO30,6%
HYUNDAI I2030,6%
KIA CEED30,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MAZDA 330,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,6%
SKODA SUPERB30,6%
TOYOTA COROLLA30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN T-ROC30,6%
AUDI A320,4%
BMW X320,4%
FORD C-MAX20,4%
HONDA CIVIC20,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
JAGUAR F-PACE20,4%
KIA SORENTO20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
OPEL VIVARO20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO V6020,4%
ALFA ROMEO 15610,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A610,2%
AUDI A810,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X210,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS410,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DS DS410,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD PUMA10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I3010,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA EV610,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ EQE10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG MG310,2%
MINI COOPER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT LEON10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA SCALA10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG REXTON10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SX410,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13929,4%
Compacte (C)10923,1%
Medii (D)7916,7%
Mici (B)7515,9%
Monovolume (MPV)459,5%
Mari și de lux (E)194,0%
Mini (A)40,8%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare41788,3%
Noi5511,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30765,0%
Benzină10622,5%
Hibrid449,3%
GPL91,9%
Electric61,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42089,0%
Companie5211,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19340,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10221,6%
Berlină cu hayon10021,2%
Berlină7014,8%
Cabriolet40,8%
Cupeu30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10622,5%
75-109 kW21445,3%
110-149 kW11925,2%
150-219 kW194,0%
220 kW și peste81,7%
Necompletat61,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc245,1%
1000-1399 cmc6413,6%
1400-1599 cmc13528,6%
1600-1999 cmc20042,4%
2000-2999 cmc408,5%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat61,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18119,7%
AUDI10311,2%
FORD778,4%
BMW768,3%
OPEL717,7%
DACIA687,4%
MERCEDES-BENZ596,4%
RENAULT465,0%
SKODA414,5%
FIAT242,6%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI212,3%
SEAT182,0%
PEUGEOT161,7%
TOYOTA151,6%
VOLVO151,6%
NISSAN91,0%
SUZUKI91,0%
CHEVROLET80,9%
CITROEN80,9%
HONDA70,8%
LAND ROVER70,8%
SMART70,8%
MAZDA60,7%
KIA40,4%
MINI40,4%
MITSUBISHI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAEWOO20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
DODGE10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3469,4%
Export1530,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN918,4%
FORD714,3%
AUDI510,2%
OPEL510,2%
DACIA48,2%
MERCEDES-BENZ48,2%
RENAULT48,2%
DAEWOO36,1%
FIAT36,1%
CITROEN12,0%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT12,0%
SKODA12,0%
TOYOTA12,0%
VOLVO12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.