Înmatriculări în județul Maramureș, septembrie 2024

Noi66-34,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare843+7,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.261+10,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri100

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 20 rulate, prima înmatriculare2000: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 32 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 79 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 54 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 57 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 6 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 60 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000020
2000010
2001011
200209
2003011
2004032
2005027
2006040
2007044
2008047
2009050
2010053
2011079
2012060
2013054
2014047
2015057
2016036
2017030
2018025
2019038
2020033
2021017
202205
202368
2024600

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12413,6%
AUDI10011,0%
RENAULT798,7%
BMW738,0%
DACIA677,4%
FORD576,3%
MERCEDES-BENZ525,7%
NISSAN394,3%
SKODA394,3%
PEUGEOT343,7%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA303,3%
VOLVO283,1%
OPEL273,0%
SEAT232,5%
SUZUKI222,4%
CITROEN202,2%
HYUNDAI182,0%
MITSUBISHI111,2%
JEEP101,1%
KIA80,9%
MAZDA70,8%
FIAT60,7%
HONDA50,6%
ALFA ROMEO40,4%
LAND ROVER40,4%
MINI40,4%
LEXUS30,3%
CHEVROLET20,2%
MG20,2%
SMART20,2%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4394,3%
VOLKSWAGEN GOLF353,9%
DACIA DUSTER283,1%
VOLKSWAGEN PASSAT283,1%
DACIA SANDERO242,7%
FORD FOCUS232,5%
BMW SERIA 3222,4%
NISSAN QASHQAI222,4%
RENAULT MEGANE212,3%
SKODA OCTAVIA182,0%
Toate (216)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5171,9%
RENAULT CLIO171,9%
AUDI A6151,7%
AUDI Q5141,5%
FORD FIESTA131,4%
RENAULT SCENIC131,4%
VOLKSWAGEN POLO121,3%
AUDI A3111,2%
BMW X3111,2%
SUZUKI GRAND VITARA111,2%
TOYOTA RAV4111,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,2%
RENAULT KADJAR101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,0%
MERCEDES-BENZ GLC91,0%
SKODA FABIA91,0%
SKODA SUPERB91,0%
VOLKSWAGEN TOURAN91,0%
SEAT IBIZA80,9%
VOLVO XC6080,9%
AUDI A570,8%
OPEL ASTRA70,8%
VOLKSWAGEN SHARAN70,8%
AUDI Q360,7%
DACIA LOGAN60,7%
JEEP GRAND CHEROKEE60,7%
KIA SPORTAGE60,7%
SUZUKI VITARA60,7%
TOYOTA C-HR60,7%
CITROEN C350,6%
CITROEN C450,6%
FORD MONDEO50,6%
MERCEDES-BENZ GLE50,6%
MITSUBISHI ASX50,6%
NISSAN JUKE50,6%
NISSAN X-TRAIL50,6%
SEAT LEON50,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
VOLVO V6050,6%
BMW SERIA 140,4%
FORD GALAXY40,4%
FORD KUGA40,4%
HYUNDAI IX3540,4%
HYUNDAI TUCSON40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
OPEL CORSA40,4%
OPEL MERIVA40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 300840,4%
PEUGEOT 30740,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
TOYOTA AVENSIS40,4%
VOLVO XC4040,4%
BMW SERIA 230,3%
BMW X130,3%
BMW X430,3%
BMW X530,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
DACIA DOKKER30,3%
DACIA LODGY30,3%
FIAT PANDA30,3%
FORD C-MAX30,3%
HYUNDAI GALLOPER30,3%
HYUNDAI I3030,3%
MERCEDES-BENZ CLK30,3%
NISSAN NOTE30,3%
NISSAN PATROL30,3%
OPEL VIVARO30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SEAT EXEO30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLVO V4030,3%
ALFA ROMEO MITO20,2%
AUDI Q820,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
JEEP COMPASS20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MG EHS20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
OPEL FRONTERA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 500820,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SMART FORTWO20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X610,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA SPRING10,1%
DAEWOO LEGANZA10,1%
DAIHATSU CUORE10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DS DS710,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD S-MAX10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29432,3%
Compacte (C)17619,4%
Medii (D)14315,7%
Mici (B)12814,1%
Monovolume (MPV)9210,1%
Mari și de lux (E)515,6%
Mini (A)91,0%
Neclasificate60,7%
Sport50,6%
Utilitare50,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare84392,7%
Noi667,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66773,4%
Benzină16618,3%
Hibrid616,7%
GPL91,0%
Electric60,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică81789,9%
Companie9210,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41545,7%
Berlină cu hayon19621,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16818,5%
Berlină11212,3%
Cupeu101,1%
Cabriolet80,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21523,7%
75-109 kW40044,0%
110-149 kW22825,1%
150-219 kW495,4%
220 kW și peste121,3%
Necompletat50,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc394,3%
1000-1399 cmc9210,1%
1400-1599 cmc24727,2%
1600-1999 cmc40844,9%
2000-2999 cmc11612,8%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat60,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26721,2%
AUDI1249,8%
FORD1058,3%
BMW987,8%
DACIA796,3%
MERCEDES-BENZ786,2%
RENAULT665,2%
OPEL574,5%
SKODA453,6%
PEUGEOT332,6%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA312,5%
SUZUKI292,3%
HYUNDAI282,2%
MAZDA262,1%
LAND ROVER252,0%
CITROEN241,9%
NISSAN201,6%
FIAT191,5%
SEAT191,5%
VOLVO151,2%
MITSUBISHI141,1%
JEEP100,8%
KIA100,8%
MINI50,4%
SMART50,4%
HONDA40,3%
CHEVROLET30,2%
DAIHATSU30,2%
DODGE30,2%
ALFA ROMEO20,2%
LEXUS20,2%
MG20,2%
SAAB20,2%
SSANGYONG20,2%
JAGUAR10,1%
MAN10,1%
MCC10,1%
PORSCHE10,1%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7474,0%
Export2525,0%
Înmatriculat pentru export11,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD1717,0%
VOLKSWAGEN1111,0%
DACIA99,0%
AUDI88,0%
PEUGEOT77,0%
RENAULT77,0%
MERCEDES-BENZ66,0%
OPEL55,0%
BMW44,0%
SEAT44,0%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA44,0%
FIAT33,0%
NISSAN33,0%
CITROEN22,0%
ALFA ROMEO11,0%
CHEVROLET11,0%
DAEWOO11,0%
HYUNDAI11,0%
KIA11,0%
LAND ROVER11,0%
MITSUBISHI11,0%
SUBARU11,0%
TESLA11,0%
VOLVO11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.