Înmatriculări în județul Sălaj, septembrie 2024

Noi29-23,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare463+12,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări530+11,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri88

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 27 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200004
200101
200205
200306
200407
2005017
2006027
2007035
2008041
2009033
2010039
2011052
2012036
2013033
2014025
2015020
2016020
2017014
2018014
201909
202008
202102
202203
202323
2024270

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12124,6%
AUDI6012,2%
BMW5310,8%
DACIA295,9%
MERCEDES-BENZ295,9%
SKODA285,7%
FORD224,5%
JEEP193,9%
RENAULT193,9%
OPEL183,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN153,0%
VOLVO142,8%
PEUGEOT102,0%
HYUNDAI71,4%
TOYOTA61,2%
CITROEN51,0%
SUZUKI51,0%
KIA40,8%
MITSUBISHI40,8%
FIAT30,6%
LAND ROVER30,6%
MAZDA30,6%
LEXUS20,4%
SEAT20,4%
SMART20,4%
TESLA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
ARO10,2%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF377,6%
AUDI A4295,9%
VOLKSWAGEN PASSAT265,3%
BMW SERIA 5173,5%
JEEP AVENGER173,5%
DACIA DUSTER163,3%
SKODA OCTAVIA153,1%
BMW SERIA 3132,7%
FORD FOCUS112,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E112,2%
Toate (136)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO112,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,2%
AUDI Q591,8%
BMW X391,8%
NISSAN QASHQAI91,8%
AUDI A671,4%
VOLKSWAGEN CADDY71,4%
VOLVO XC6071,4%
DACIA LOGAN61,2%
DACIA SANDERO61,2%
RENAULT MEGANE61,2%
SKODA SUPERB61,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,2%
AUDI A351,0%
BMW SERIA 151,0%
BMW X151,0%
OPEL ASTRA51,0%
VOLKSWAGEN CC51,0%
VOLKSWAGEN TOURAN51,0%
FORD KUGA40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
RENAULT KADJAR40,8%
SKODA FABIA40,8%
AUDI A530,6%
LAND ROVER FREELANDER30,6%
MAZDA 630,6%
MERCEDES-BENZ CLA30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
MITSUBISHI ASX30,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
PEUGEOT 30730,6%
RENAULT KOLEOS30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,6%
VOLVO XC9030,6%
BMW X520,4%
CITROEN C520,4%
CITROEN DS520,4%
FIAT 50020,4%
FORD FIESTA20,4%
LEXUS NX20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL ANTARA20,4%
PEUGEOT 50820,4%
PEUGEOT PARTNER20,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SKODA RAPID20,4%
SMART FORFOUR20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
SUZUKI JIMNY20,4%
TESLA MODEL 320,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLVO V4020,4%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI 8010,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C310,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PROBE10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA PRELUDE10,2%
HYUNDAI COUPE10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SOUL10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GL10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG MG310,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN MURANO10,2%
NISSAN NV20010,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30610,2%
PEUGEOT 400710,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15230,9%
Medii (D)10220,7%
Compacte (C)10020,3%
Mici (B)428,5%
Monovolume (MPV)408,1%
Mari și de lux (E)387,7%
Mini (A)71,4%
Sport51,0%
Neclasificate30,6%
Utilitare30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46394,1%
Noi295,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37175,4%
Benzină7815,9%
Hibrid367,3%
GPL51,0%
Electric20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44390,0%
Companie4910,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26553,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8316,9%
Berlină6813,8%
Berlină cu hayon6413,0%
Cupeu71,4%
Cabriolet51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8617,5%
75-109 kW23247,2%
110-149 kW13727,8%
150-219 kW306,1%
220 kW și peste51,0%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc132,6%
1000-1399 cmc5110,4%
1400-1599 cmc10621,5%
1600-1999 cmc27255,3%
2000-2999 cmc479,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16230,6%
BMW7313,8%
AUDI529,8%
MERCEDES-BENZ366,8%
FORD336,2%
OPEL244,5%
DACIA234,3%
SKODA173,2%
RENAULT152,8%
SEAT112,1%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO101,9%
PEUGEOT71,3%
CITROEN61,1%
NISSAN61,1%
FIAT50,9%
MAZDA50,9%
SMART50,9%
KIA40,8%
LAND ROVER40,8%
SUZUKI40,8%
DAEWOO30,6%
HYUNDAI30,6%
MINI30,6%
TOYOTA30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CHEVROLET20,4%
HONDA20,4%
LEXUS20,4%
MITSUBISHI20,4%
ARO10,2%
INFINITI10,2%
JEEP10,2%
LINCOLN10,2%
MG10,2%
SANTANA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5967,0%
Export2933,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
JEEP1719,3%
VOLKSWAGEN1415,9%
DACIA89,1%
OPEL89,1%
FORD66,8%
BMW55,7%
MERCEDES-BENZ55,7%
RENAULT55,7%
AUDI44,5%
PEUGEOT44,5%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT22,3%
MINI22,3%
VOLVO22,3%
CHEVROLET11,1%
DAEWOO11,1%
HYUNDAI11,1%
SEAT11,1%
SKODA11,1%
SMART11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.