Înmatriculări în județul Vaslui, septembrie 2024

Noi53+17,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare385+8,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări904+7,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri52

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 29 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 52 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200000
200101
200200
200307
200407
2005013
2006018
2007036
2008028
2009023
2010028
2011029
2012035
2013031
2014027
2015022
2016013
2017021
201807
2019014
2020016
202104
202211
202302
2024520

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7918,0%
BMW5312,1%
AUDI429,6%
DACIA317,1%
HYUNDAI235,3%
RENAULT235,3%
SKODA235,3%
MERCEDES-BENZ225,0%
OPEL214,8%
FORD204,6%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN204,6%
PEUGEOT133,0%
VOLVO122,7%
TOYOTA92,1%
KIA71,6%
MAZDA61,4%
SSANGYONG61,4%
SUZUKI51,1%
MITSUBISHI40,9%
SEAT40,9%
ALFA ROMEO30,7%
CITROEN20,5%
JAGUAR20,5%
JEEP20,5%
LAND ROVER20,5%
FIAT10,2%
HONDA10,2%
MG10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF265,9%
BMW SERIA 3214,8%
AUDI A4204,6%
VOLKSWAGEN PASSAT184,1%
NISSAN QASHQAI153,4%
DACIA DUSTER112,5%
BMW SERIA 5102,3%
DACIA SANDERO102,3%
SKODA OCTAVIA102,3%
AUDI A692,1%
Toate (145)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA92,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN92,1%
VOLVO XC6081,8%
BMW X371,6%
HYUNDAI IX3571,6%
RENAULT MEGANE71,6%
FORD FOCUS61,4%
FORD KUGA61,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,4%
AUDI A551,1%
DACIA LOGAN51,1%
HYUNDAI TUCSON51,1%
RENAULT SCENIC51,1%
SKODA SUPERB51,1%
VOLKSWAGEN POLO51,1%
VOLKSWAGEN TOURAN51,1%
BMW SERIA 140,9%
BMW X140,9%
DACIA LODGY40,9%
KIA SPORTAGE40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,9%
VOLKSWAGEN CADDY40,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,9%
AUDI A330,7%
FORD MONDEO30,7%
HYUNDAI I1030,7%
HYUNDAI I3030,7%
OPEL INSIGNIA30,7%
PEUGEOT 300830,7%
RENAULT KADJAR30,7%
RENAULT TALISMAN30,7%
SKODA FABIA30,7%
SSANGYONG KORANDO30,7%
VOLKSWAGEN EOS30,7%
ALFA ROMEO 15920,5%
AUDI Q520,5%
HYUNDAI ELANTRA20,5%
LAND ROVER FREELANDER20,5%
MAZDA 320,5%
MERCEDES-BENZ CLA20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,5%
MERCEDES-BENZ VITO20,5%
MITSUBISHI OUTLANDER20,5%
NISSAN JUKE20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
OPEL ANTARA20,5%
OPEL ZAFIRA20,5%
PEUGEOT 20620,5%
PEUGEOT 20720,5%
PEUGEOT 500820,5%
RENAULT CLIO20,5%
SEAT IBIZA20,5%
SSANGYONG TIVOLI20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
TOYOTA RAV420,5%
TOYOTA YARIS CROSS20,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A710,2%
AUDI E-TRON10,2%
AUDI Q810,2%
BMW I410,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
BMW X710,2%
BMW XDRIVE20D10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP AVENGER10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA STONIC10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLC10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 100710,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA CITIGO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SX410,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC4010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14432,9%
Compacte (C)9321,2%
Medii (D)8719,9%
Monovolume (MPV)398,9%
Mici (B)378,4%
Mari și de lux (E)265,9%
Mini (A)51,1%
Sport40,9%
Utilitare20,5%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38587,9%
Noi5312,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29767,8%
Benzină10323,5%
Hibrid317,1%
GPL51,1%
Electric20,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică41895,4%
Companie204,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21248,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8719,9%
Berlină cu hayon6715,3%
Berlină6113,9%
Cabriolet61,4%
Cupeu51,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7918,0%
75-109 kW19745,0%
110-149 kW13129,9%
150-219 kW265,9%
220 kW și peste30,7%
Necompletat20,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc163,7%
1000-1399 cmc4510,3%
1400-1599 cmc12428,3%
1600-1999 cmc19344,1%
2000-2999 cmc5713,0%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat20,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24427,0%
AUDI10611,7%
BMW899,8%
DACIA677,4%
OPEL616,7%
SKODA505,5%
FORD434,8%
RENAULT394,3%
MERCEDES-BENZ374,1%
SEAT242,7%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA202,2%
HYUNDAI161,8%
PEUGEOT161,8%
FIAT141,5%
VOLVO91,0%
KIA80,9%
MAZDA80,9%
CITROEN60,7%
LAND ROVER60,7%
SMART60,7%
CHEVROLET50,6%
HONDA50,6%
NISSAN50,6%
MITSUBISHI40,4%
DAEWOO20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
SUZUKI20,2%
VAUXHALL20,2%
JAGUAR10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3261,5%
Export2038,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN917,3%
DACIA815,4%
AUDI611,5%
MERCEDES-BENZ47,7%
BMW35,8%
FIAT35,8%
FORD35,8%
OPEL35,8%
RENAULT35,8%
DAEWOO23,8%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN11,9%
HYUNDAI11,9%
KIA11,9%
MINI11,9%
MITSUBISHI11,9%
PEUGEOT11,9%
PORSCHE11,9%
SKODA11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.