Înmatriculări în județul Giurgiu, septembrie 2024

Noi34-19,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare274+40,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări812+42,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri35

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 18 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 6 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 28 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200001
200100
200205
200303
200405
200509
2006013
2007011
2008013
2009011
2010010
2011024
2012018
2013022
2014016
2015016
2016020
2017018
2018015
2019020
2020013
202107
202201
202362
2024280

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6521,1%
BMW5417,5%
RENAULT247,8%
DACIA237,5%
AUDI206,5%
SKODA206,5%
MERCEDES-BENZ175,5%
NISSAN134,2%
OPEL134,2%
HYUNDAI123,9%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD103,2%
VOLVO82,6%
PEUGEOT61,9%
SEAT41,3%
TOYOTA41,3%
LAND ROVER31,0%
SUZUKI31,0%
MITSUBISHI20,6%
CITROEN10,3%
FIAT10,3%
HONDA10,3%
JAGUAR10,3%
LYNK&CO10,3%
MAZDA10,3%
SUBARU10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3216,8%
VOLKSWAGEN PASSAT216,8%
VOLKSWAGEN GOLF175,5%
SKODA OCTAVIA134,2%
BMW SERIA 592,9%
NISSAN QASHQAI92,9%
OPEL ASTRA92,9%
AUDI A482,6%
DACIA LOGAN82,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E82,6%
Toate (100)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER72,3%
HYUNDAI I3061,9%
RENAULT CLIO61,9%
BMW X351,6%
FORD FOCUS51,6%
HYUNDAI TUCSON51,6%
RENAULT MEGANE51,6%
BMW SERIA 141,3%
DACIA SPRING41,3%
RENAULT KADJAR41,3%
SKODA KODIAQ41,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,3%
VOLKSWAGEN TOURAN41,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER41,3%
AUDI A631,0%
BMW SERIA 431,0%
BMW SERIA 731,0%
BMW X131,0%
BMW X631,0%
OPEL CORSA31,0%
RENAULT CAPTUR31,0%
VOLKSWAGEN CADDY31,0%
VOLKSWAGEN POLO31,0%
VOLVO XC6031,0%
AUDI A120,6%
AUDI A320,6%
AUDI Q320,6%
AUDI Q720,6%
DACIA LODGY20,6%
DACIA SANDERO20,6%
FORD KUGA20,6%
MERCEDES-BENZ CLA20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,6%
MERCEDES-BENZ GLC20,6%
MITSUBISHI OUTLANDER20,6%
NISSAN MICRA20,6%
PEUGEOT 300820,6%
RENAULT SCENIC20,6%
RENAULT TALISMAN20,6%
SEAT IBIZA20,6%
SKODA SCALA20,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,6%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,6%
VOLVO S9020,6%
VOLVO V6020,6%
AUDI A510,3%
BMW SERIA 210,3%
BMW X410,3%
BMW X510,3%
CITROEN C4 CACTUS10,3%
FIAT PUNTO10,3%
FORD C-MAX10,3%
FORD FIESTA10,3%
FORD TRANSIT CONNECT10,3%
HONDA ACCORD10,3%
HYUNDAI KONA10,3%
JAGUAR XF10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,3%
LYNK&CO 0110,3%
MAZDA 510,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,3%
MERCEDES-BENZ GLA10,3%
MERCEDES-BENZ VITO10,3%
NISSAN JUKE10,3%
NISSAN QASHQAI+210,3%
OPEL MERIVA10,3%
PEUGEOT 200810,3%
PEUGEOT 20810,3%
PEUGEOT 30710,3%
PEUGEOT 50810,3%
RENAULT ESPACE10,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT LEON10,3%
SKODA FABIA10,3%
SUBARU FORESTER10,3%
SUZUKI S-CROSS10,3%
SUZUKI SX410,3%
SUZUKI VITARA10,3%
TOYOTA PRIUS10,3%
TOYOTA RAV410,3%
TOYOTA YARIS10,3%
TOYOTA YARIS CROSS10,3%
VOLKSWAGEN CC10,3%
VOLKSWAGEN GOLF VARIANT10,3%
VOLKSWAGEN SHARAN10,3%
VOLVO V4010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8226,6%
Compacte (C)7223,4%
Medii (D)6220,1%
Mici (B)3511,4%
Mari și de lux (E)268,4%
Monovolume (MPV)247,8%
Mini (A)41,3%
Sport20,6%
Utilitare10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare27489,0%
Noi3411,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină19864,3%
Benzină7022,7%
Hibrid309,7%
GPL51,6%
Electric41,3%
GNC/GNL10,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică26987,3%
Companie3912,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12440,3%
Berlină7925,6%
Berlină cu hayon5216,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4815,6%
Cupeu41,3%
Cabriolet10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5517,9%
75-109 kW13443,5%
110-149 kW8527,6%
150-219 kW258,1%
220 kW și peste51,6%
Necompletat41,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc165,2%
1000-1399 cmc3912,7%
1400-1599 cmc8126,3%
1600-1999 cmc13945,1%
2000-2999 cmc289,1%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat41,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12315,1%
DACIA10212,6%
BMW9711,9%
OPEL9111,2%
SKODA769,4%
RENAULT516,3%
FORD475,8%
AUDI415,0%
MERCEDES-BENZ415,0%
PEUGEOT243,0%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT141,7%
TOYOTA121,5%
VOLVO121,5%
HYUNDAI101,2%
FIAT81,0%
CHEVROLET60,7%
HONDA60,7%
KIA60,7%
NISSAN60,7%
CITROEN50,6%
MAZDA50,6%
LAND ROVER40,5%
DAEWOO30,4%
SMART30,4%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
MITSUBISHI20,2%
SUZUKI20,2%
ARO10,1%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2880,0%
Export720,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA822,9%
OPEL720,0%
VOLKSWAGEN411,4%
AUDI25,7%
BMW25,7%
FORD25,7%
MERCEDES-BENZ25,7%
RENAULT25,7%
SKODA25,7%
DAEWOO12,9%
Toate (13)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT12,9%
KIA12,9%
NISSAN12,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.