Înmatriculări în județul Brăila, septembrie 2024

Noi115+38,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare299+10,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări912+8,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri125

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 127 noinov 24: 317 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 314 rulate, prima înmatriculareian 25: 119 noiian 25: 300 rulate, prima înmatricularefeb 25: 227 noifeb 25: 372 rulate, prima înmatricularemar 25: 143 noimar 25: 416 rulate, prima înmatriculareapr 25: 111 noiapr 25: 370 rulate, prima înmatricularemai 25: 176 noimai 25: 358 rulate, prima înmatriculareiun 25: 244 noiiun 25: 329 rulate, prima înmatriculareiul 25: 195 noiiul 25: 326 rulate, prima înmatriculareaug 25: 147 noiaug 25: 326 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 352 noioct 25: 375 rulate, prima înmatricularenov 25: 224 noinov 25: 372 rulate, prima înmatricularedec 25: 225 noidec 25: 347 rulate, prima înmatriculareian 26: 82 noiian 26: 288 rulate, prima înmatricularefeb 26: 81 noifeb 26: 316 rulate, prima înmatricularemar 26: 89 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 319 rulate, prima înmatricularemai 26: 70 noimai 26: 286 rulate, prima înmatriculareiun 26: 104 noiiun 26: 270 rulate, prima înmatriculareiul 26: 236 noiiul 26: 314 rulate, prima înmatriculareaug 26: 184 noiaug 26: 288 rulate, prima înmatricularesep 26: 147 noisep 26: 275 rulate, prima înmatriculareoct 26: 227 noioct 26: 306 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127317
dec 24115314
ian 25119300
feb 25227372
mar 25143416
apr 25111370
mai 25176358
iun 25244329
iul 25195326
aug 25147326
sep 25180353
oct 25352375
nov 25224372
dec 25225347
ian 2682288
feb 2681316
mar 2689330
apr 2684319
mai 2670286
iun 26104270
iul 26236314
aug 26184288
sep 26147275
oct 26227306

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 16 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 99 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200001
200100
200204
200301
200403
200509
200607
200709
2008010
2009020
2010015
2011026
2012031
2013026
2014017
2015018
2016018
2017016
2018021
2019022
2020012
202104
202202
2023165
2024991

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7919,1%
VOLKSWAGEN5613,5%
RENAULT5212,6%
BMW4310,4%
FORD317,5%
AUDI225,3%
MERCEDES-BENZ194,6%
SKODA194,6%
OPEL133,1%
HYUNDAI112,7%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO102,4%
PEUGEOT81,9%
TOYOTA81,9%
MAZDA61,4%
NISSAN61,4%
SUZUKI61,4%
KIA41,0%
CITROEN20,5%
LANCIA20,5%
LAND ROVER20,5%
PORSCHE20,5%
SEAT20,5%
TESLA20,5%
ALFA ROMEO10,2%
DS10,2%
FIAT10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER5012,1%
DACIA SANDERO194,6%
VOLKSWAGEN GOLF184,3%
RENAULT CLIO174,1%
VOLKSWAGEN PASSAT163,9%
BMW SERIA 3153,6%
FORD FOCUS143,4%
RENAULT MEGANE133,1%
FORD KUGA112,7%
AUDI A481,9%
Toate (132)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA81,9%
BMW X361,4%
DACIA LOGAN61,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,4%
SUZUKI VITARA51,2%
VOLKSWAGEN CC51,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,2%
VOLVO XC6051,2%
AUDI A641,0%
BMW SERIA 141,0%
HYUNDAI TUCSON41,0%
OPEL ASTRA41,0%
RENAULT SCENIC41,0%
AUDI A530,7%
BMW SERIA 230,7%
BMW SERIA 530,7%
BMW SERIA 730,7%
BMW X530,7%
DACIA JOGGER30,7%
FORD MONDEO30,7%
HYUNDAI SANTA FE30,7%
KIA OPTIMA30,7%
MERCEDES-BENZ GLC30,7%
NISSAN QASHQAI30,7%
OPEL INSIGNIA30,7%
RENAULT CAPTUR30,7%
RENAULT KADJAR30,7%
RENAULT LAGUNA30,7%
RENAULT TALISMAN30,7%
SKODA FABIA30,7%
SKODA KAROQ30,7%
SKODA RAPID30,7%
VOLKSWAGEN POLO30,7%
AUDI Q720,5%
BMW X620,5%
HYUNDAI I3020,5%
MAZDA CX-3020,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,5%
MERCEDES-BENZ GLE20,5%
OPEL MERIVA20,5%
PEUGEOT 300820,5%
RENAULT KOLEOS20,5%
TESLA MODEL 320,5%
TOYOTA C-HR20,5%
TOYOTA YARIS20,5%
TOYOTA YARIS CROSS20,5%
VOLKSWAGEN CADDY20,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLVO XC4020,5%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A310,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q510,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S810,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X110,2%
BMW X710,2%
BMW XM10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
DACIA DOKKER10,2%
DS DS710,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA XCEED10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS GS10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL KARL10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE TAYCAN10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT RAFALE10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TOURAN10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15637,7%
Compacte (C)8420,3%
Medii (D)7217,4%
Mici (B)5713,8%
Monovolume (MPV)245,8%
Mari și de lux (E)184,3%
Mini (A)20,5%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare29972,2%
Noi11527,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină22253,6%
Benzină9021,7%
Hibrid7217,4%
GPL245,8%
Electric51,2%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31375,6%
Companie10124,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break17141,3%
Berlină cu hayon12530,2%
Berlină6716,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4811,6%
Cupeu30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8119,6%
75-109 kW19346,6%
110-149 kW9923,9%
150-219 kW266,3%
220 kW și peste102,4%
Necompletat51,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4711,4%
1000-1399 cmc6114,7%
1400-1599 cmc12129,2%
1600-1999 cmc13632,9%
2000-2999 cmc419,9%
3000 cmc și peste30,7%
Necompletat51,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15416,9%
DACIA9510,4%
BMW899,8%
OPEL899,8%
FORD697,6%
RENAULT667,2%
SKODA657,1%
AUDI525,7%
MERCEDES-BENZ454,9%
PEUGEOT232,5%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT192,1%
HYUNDAI192,1%
SEAT141,5%
NISSAN131,4%
TOYOTA131,4%
CHEVROLET121,3%
VOLVO121,3%
CITROEN101,1%
DAEWOO70,8%
LAND ROVER70,8%
HONDA60,7%
MAZDA60,7%
SUZUKI60,7%
KIA40,4%
ALFA ROMEO30,3%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
SMART20,2%
LANCIA10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7459,2%
Export5140,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3931,2%
VOLKSWAGEN2217,6%
OPEL118,8%
RENAULT86,4%
BMW64,8%
DAEWOO64,8%
FORD64,8%
FIAT54,0%
CHEVROLET32,4%
MERCEDES-BENZ32,4%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT32,4%
LAND ROVER21,6%
SEAT21,6%
SKODA21,6%
AUDI10,8%
CITROEN10,8%
HYUNDAI10,8%
LANCIA10,8%
MITSUBISHI10,8%
OLTCIT10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.