Înmatriculări în județul Caraș-Severin, septembrie 2024

Noi39-13,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare444+11,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări650+9,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri94

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 38 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000013
200003
200105
200208
200308
2004017
2005021
2006029
2007025
2008027
2009040
2010037
2011031
2012028
2013030
2014030
2015024
2016010
201706
2018021
2019012
2020011
202106
202201
202311
2024380

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9319,3%
AUDI4910,1%
DACIA418,5%
FORD387,9%
BMW377,7%
OPEL306,2%
NISSAN255,2%
MERCEDES-BENZ245,0%
SKODA193,9%
RENAULT173,5%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI142,9%
PEUGEOT142,9%
MAZDA112,3%
TOYOTA112,3%
CITROEN71,4%
SEAT71,4%
SUZUKI71,4%
FIAT51,0%
KIA51,0%
LAND ROVER51,0%
MITSUBISHI51,0%
VOLVO51,0%
ALFA ROMEO20,4%
HONDA20,4%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
DFSK10,2%
JEEP10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SANTANA10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF306,2%
VOLKSWAGEN PASSAT214,4%
AUDI A4204,2%
BMW SERIA 3153,1%
DACIA LOGAN153,1%
FORD FOCUS153,1%
NISSAN QASHQAI153,1%
OPEL ASTRA142,9%
DACIA DUSTER122,5%
DACIA SANDERO122,5%
Toate (152)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO112,3%
AUDI A381,7%
FORD KUGA81,7%
VOLKSWAGEN TOURAN81,7%
AUDI A671,5%
RENAULT MEGANE71,5%
SKODA OCTAVIA71,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,5%
AUDI A561,2%
BMW SERIA 561,2%
BMW X361,2%
FORD C-MAX51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
MERCEDES-BENZ SPRINTER51,0%
MAZDA 340,8%
OPEL CORSA40,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
AUDI Q530,6%
BMW SERIA 130,6%
BMW X130,6%
FORD FIESTA30,6%
FORD GALAXY30,6%
FORD S-MAX30,6%
HYUNDAI I3030,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
KIA CEED30,6%
LAND ROVER FREELANDER30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
NISSAN QASHQAI+230,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
OPEL MERIVA30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
PEUGEOT 20630,6%
PEUGEOT 300830,6%
SEAT ALHAMBRA30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SKODA FABIA30,6%
SKODA SUPERB30,6%
TOYOTA RAV430,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI Q320,4%
AUDI Q820,4%
BMW X520,4%
CITROEN C4 CACTUS20,4%
FIAT PANDA20,4%
HYUNDAI BAYON20,4%
MAZDA 520,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN MICRA20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 40720,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SKODA KAMIQ20,4%
SKODA KAROQ20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET MATIZ10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN DS510,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU FEROZA10,2%
DFSK FENGON10,2%
FIAT BARCHETTA10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD TOURNEO COURIER10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI COUPE10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN TERANO10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SANTANA VITARA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SAMURAI10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA URBAN CRUISER10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13728,4%
Compacte (C)11323,4%
Medii (D)7515,5%
Mici (B)7114,7%
Monovolume (MPV)5110,6%
Mari și de lux (E)193,9%
Utilitare61,2%
Mini (A)40,8%
Sport40,8%
Neclasificate30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44491,9%
Noi398,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30663,4%
Benzină14329,6%
Hibrid193,9%
GPL142,9%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45594,2%
Companie285,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21945,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10822,4%
Berlină cu hayon7916,4%
Berlină6713,9%
Cabriolet81,7%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12425,7%
75-109 kW23749,1%
110-149 kW10120,9%
150-219 kW142,9%
220 kW și peste61,2%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc316,4%
1000-1399 cmc7715,9%
1400-1599 cmc12125,1%
1600-1999 cmc19740,8%
2000-2999 cmc5611,6%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16926,0%
BMW609,2%
AUDI558,5%
FORD548,3%
DACIA497,5%
OPEL487,4%
SKODA314,8%
MERCEDES-BENZ274,2%
RENAULT264,0%
HYUNDAI172,6%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT132,0%
SUZUKI121,8%
SEAT101,5%
FIAT91,4%
NISSAN91,4%
CITROEN81,2%
MAZDA71,1%
MITSUBISHI71,1%
ALFA ROMEO60,9%
CHEVROLET50,8%
TOYOTA50,8%
KIA40,6%
LAND ROVER40,6%
VOLVO30,5%
PORSCHE20,3%
SUBARU20,3%
DAEWOO10,2%
DODGE10,2%
JEEP10,2%
LADA10,2%
MINI10,2%
SANTANA10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7579,8%
Export1920,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1920,2%
VOLKSWAGEN1414,9%
FORD1010,6%
DACIA99,6%
AUDI77,4%
MERCEDES-BENZ66,4%
BMW55,3%
SEAT44,3%
MAZDA33,2%
CITROEN22,1%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT22,1%
LAND ROVER22,1%
NISSAN22,1%
RENAULT22,1%
SKODA22,1%
HONDA11,1%
KIA11,1%
LANCIA11,1%
PEUGEOT11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.