Înmatriculări în județul Argeș, septembrie 2024

Noi603+97,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare998+11,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.178+4,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri147

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 71 rulate, prima înmatriculare2011: 72 rulate, prima înmatriculare2012: 109 rulate, prima înmatriculare2013: 76 rulate, prima înmatriculare2014: 64 rulate, prima înmatriculare2015: 71 rulate, prima înmatriculare2016: 60 rulate, prima înmatriculare2017: 65 rulate, prima înmatriculare2018: 46 rulate, prima înmatriculare2019: 58 rulate, prima înmatriculare2020: 40 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 13 noi2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 590 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200001
200102
200207
200306
2004013
2005018
2006027
2007034
2008055
2009048
2010071
2011072
20120109
2013076
2014064
2015071
2016060
2017065
2018046
2019058
2020040
2021026
202209
20231313
20245900

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA23114,4%
RENAULT22313,9%
PEUGEOT20712,9%
OPEL19712,3%
BMW16410,2%
VOLKSWAGEN1348,4%
CITROEN805,0%
AUDI583,6%
SKODA483,0%
MERCEDES-BENZ462,9%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD422,6%
NISSAN231,4%
TOYOTA171,1%
HYUNDAI161,0%
VOLVO161,0%
SEAT130,8%
SUZUKI130,8%
KIA120,7%
MITSUBISHI60,4%
ALFA ROMEO50,3%
PORSCHE50,3%
DS40,2%
HONDA40,2%
JEEP40,2%
LAND ROVER40,2%
MAZDA40,2%
CHEVROLET30,2%
JAGUAR30,2%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
SMART30,2%
TESLA30,2%
FIAT20,1%
ASTON MARTIN10,1%
DAIHATSU10,1%
INFINITI10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL MOKKA1197,4%
RENAULT MEGANE1167,2%
PEUGEOT 2081116,9%
DACIA LOGAN845,2%
CITROEN C4754,7%
PEUGEOT 2008754,7%
DACIA DUSTER744,6%
DACIA SANDERO583,6%
OPEL CORSA543,4%
BMW SERIA 3533,3%
Toate (205)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF432,7%
VOLKSWAGEN PASSAT422,6%
BMW SERIA 5392,4%
SKODA OCTAVIA301,9%
RENAULT CLIO281,8%
RENAULT KADJAR241,5%
AUDI A4211,3%
FORD FOCUS191,2%
NISSAN QASHQAI161,0%
BMW SERIA 1140,9%
BMW X3140,9%
RENAULT CAPTUR130,8%
OPEL ASTRA120,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN120,8%
BMW X5110,7%
BMW X1100,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,6%
RENAULT SCENIC100,6%
AUDI A580,5%
AUDI A680,5%
SEAT LEON80,5%
BMW SERIA 770,4%
DACIA JOGGER70,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,4%
PEUGEOT 30870,4%
RENAULT AUSTRAL70,4%
RENAULT LAGUNA70,4%
RENAULT TALISMAN70,4%
FORD FIESTA60,4%
HYUNDAI TUCSON60,4%
MERCEDES-BENZ GLE60,4%
SKODA FABIA60,4%
AUDI A350,3%
BMW X650,3%
FORD MONDEO50,3%
KIA SPORTAGE50,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,3%
SKODA SUPERB50,3%
VOLKSWAGEN TOURAN50,3%
VOLVO V4050,3%
VOLVO XC6050,3%
BMW X440,2%
DACIA DOKKER40,2%
DACIA LODGY40,2%
FORD KUGA40,2%
FORD PUMA40,2%
HYUNDAI I3040,2%
MERCEDES-BENZ CLA40,2%
MERCEDES-BENZ GLC40,2%
PEUGEOT 300840,2%
PEUGEOT 30740,2%
PORSCHE CAYENNE40,2%
SKODA KODIAQ40,2%
TOYOTA C-HR40,2%
TOYOTA RAV440,2%
TOYOTA YARIS CROSS40,2%
VOLKSWAGEN CC40,2%
VOLKSWAGEN POLO40,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,2%
VOLVO XC9040,2%
AUDI A730,2%
BMW SERIA 430,2%
DS DS730,2%
FORD TRANSIT30,2%
KIA CEED30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 50830,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
SEAT IBIZA30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
VOLKSWAGEN ARTEON30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
AUDI A120,1%
AUDI Q520,1%
AUDI Q720,1%
BMW SERIA 620,1%
CITROEN DS420,1%
HONDA CIVIC20,1%
HYUNDAI KONA20,1%
HYUNDAI SANTA FE20,1%
JEEP GRAND CHEROKEE20,1%
KIA SORENTO20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ VITO20,1%
MINI COOPER20,1%
MITSUBISHI ASX20,1%
MITSUBISHI OUTLANDER20,1%
NISSAN JUKE20,1%
NISSAN QASHQAI+220,1%
OPEL ANTARA20,1%
OPEL INSIGNIA20,1%
OPEL MERIVA20,1%
RENAULT TWINGO20,1%
SKODA KAROQ20,1%
SUZUKI IGNIS20,1%
SUZUKI SX420,1%
TOYOTA COROLLA20,1%
TOYOTA YARIS20,1%
VOLKSWAGEN BEETLE20,1%
VOLKSWAGEN TAIGO20,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
ASTON MARTIN DB910,1%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S510,1%
AUDI TT10,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 210,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DS DS310,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
INFINITI QX3010,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP AVENGER10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV51932,4%
Compacte (C)38223,9%
Mici (B)37723,5%
Medii (D)17210,7%
Mari și de lux (E)724,5%
Monovolume (MPV)543,4%
Mini (A)110,7%
Sport80,5%
Neclasificate30,2%
Utilitare30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare99862,3%
Noi60337,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină69043,1%
Benzină63239,5%
Hibrid19312,1%
GPL784,9%
Electric80,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică99962,4%
Companie60237,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break53333,3%
Berlină cu hayon49130,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)31819,9%
Berlină22814,2%
Cupeu181,1%
Cabriolet130,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW57335,8%
75-109 kW61738,5%
110-149 kW30919,3%
150-219 kW724,5%
220 kW și peste231,4%
Necompletat70,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1398,7%
1000-1399 cmc56435,2%
1400-1599 cmc39124,4%
1600-1999 cmc38824,2%
2000-2999 cmc1046,5%
3000 cmc și peste70,4%
Necompletat80,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA46621,4%
VOLKSWAGEN31414,4%
BMW24311,2%
RENAULT1848,4%
AUDI1466,7%
OPEL1456,7%
SKODA1346,2%
FORD934,3%
MERCEDES-BENZ874,0%
PEUGEOT401,8%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI341,6%
TOYOTA331,5%
SEAT301,4%
CITROEN211,0%
HYUNDAI190,9%
LAND ROVER170,8%
FIAT150,7%
MAZDA150,7%
NISSAN150,7%
CHEVROLET140,6%
VOLVO140,6%
KIA130,6%
MINI110,5%
MITSUBISHI100,5%
DAEWOO80,4%
PORSCHE80,4%
SMART70,3%
HONDA60,3%
ALFA ROMEO50,2%
LEXUS40,2%
DAIHATSU30,1%
JAGUAR30,1%
JEEP30,1%
TESLA30,1%
DS20,1%
MG20,1%
SUBARU20,1%
ARO10,0%
CHRYSLER10,0%
DODGE10,0%
MCC10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%
SSANGYONG10,0%
TRABANT10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export7953,7%
Dezmembrare6846,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7047,6%
VOLKSWAGEN149,5%
RENAULT138,8%
OPEL128,2%
FORD74,8%
CITROEN53,4%
FIAT53,4%
DAEWOO42,7%
SKODA42,7%
BMW32,0%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI21,4%
CHEVROLET21,4%
PEUGEOT21,4%
ASTON MARTIN10,7%
LAND ROVER10,7%
MAZDA10,7%
SEAT10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.