Înmatriculări în județul Vâlcea, septembrie 2024

Noi64-60,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare530+1,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.113+5,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri103

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 42 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 61 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200001
200104
200206
200309
2004013
2005024
2006024
2007028
2008043
2009032
2010049
2011042
2012039
2013025
2014027
2015025
2016023
2017018
2018015
2019027
2020019
2021020
202205
202335
2024612

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10217,2%
BMW7412,5%
DACIA6510,9%
AUDI6410,8%
SKODA386,4%
MERCEDES-BENZ376,2%
RENAULT376,2%
OPEL264,4%
FORD223,7%
PEUGEOT172,9%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN142,4%
HYUNDAI132,2%
SEAT111,9%
CITROEN101,7%
MAZDA81,3%
SUZUKI81,3%
TOYOTA71,2%
VOLVO61,0%
CHEVROLET40,7%
KIA40,7%
CUPRA30,5%
FIAT30,5%
LANCIA30,5%
SSANGYONG30,5%
FERRARI20,3%
LAND ROVER20,3%
LEXUS20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
INFINITI10,2%
JAGUAR10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF284,8%
DACIA DUSTER254,2%
BMW SERIA 3213,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN213,6%
DACIA LOGAN203,4%
AUDI A4183,1%
AUDI A3172,9%
BMW SERIA 5172,9%
DACIA SANDERO172,9%
SKODA OCTAVIA172,9%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT172,9%
OPEL ASTRA122,0%
RENAULT MEGANE122,0%
BMW X3111,9%
NISSAN QASHQAI111,9%
BMW SERIA 1101,7%
AUDI A691,5%
RENAULT KADJAR91,5%
VOLKSWAGEN POLO91,5%
MERCEDES-BENZ GLC71,2%
VOLKSWAGEN CC71,2%
VOLKSWAGEN JETTA71,2%
FORD KUGA61,0%
SKODA FABIA61,0%
SKODA SUPERB61,0%
BMW X150,8%
HYUNDAI I3050,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
AUDI Q340,7%
FORD FOCUS40,7%
HYUNDAI TUCSON40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
SEAT IBIZA40,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
AUDI A530,5%
BMW X630,5%
CHEVROLET CAPTIVA30,5%
CITROEN C530,5%
CUPRA FORMENTOR30,5%
DACIA LODGY30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
PEUGEOT 20730,5%
RENAULT CLIO30,5%
RENAULT LAGUNA30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
TOYOTA AVENSIS30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
AUDI A820,3%
AUDI Q520,3%
AUDI Q720,3%
AUDI Q820,3%
BMW X520,3%
CITROEN BERLINGO20,3%
FERRARI PUROSANGUE20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA CEED20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 50820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA SCALA20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLVO XC6020,3%
VOLVO XC9020,3%
AUDI A110,2%
AUDI E-TRON GT10,2%
AUDI Q210,2%
AUDI S610,2%
BMW I310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X210,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN DS410,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN JUMPER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
INFINITI QX3010,2%
JAGUAR XF10,2%
LANCIA DEDRA10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LANCIA VOYAGER10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS LBX10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 400810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT RCZ10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT ATECA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18330,8%
Compacte (C)13422,6%
Medii (D)9215,5%
Mici (B)8314,0%
Monovolume (MPV)406,7%
Mari și de lux (E)355,9%
Neclasificate81,3%
Mini (A)71,2%
Sport61,0%
Utilitare61,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare53089,2%
Noi6410,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36761,8%
Benzină15125,4%
Hibrid559,3%
GPL172,9%
Electric40,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54090,9%
Companie549,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27746,6%
Berlină cu hayon11920,0%
Berlină9516,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9315,7%
Cupeu61,0%
Cabriolet40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12420,9%
75-109 kW24340,9%
110-149 kW17329,1%
150-219 kW366,1%
220 kW și peste152,5%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc335,6%
1000-1399 cmc7212,1%
1400-1599 cmc14624,6%
1600-1999 cmc28347,6%
2000-2999 cmc528,8%
3000 cmc și peste40,7%
Necompletat40,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23320,9%
BMW13912,5%
AUDI1049,3%
DACIA1029,2%
OPEL706,3%
FORD676,0%
RENAULT676,0%
MERCEDES-BENZ655,8%
SKODA595,3%
HYUNDAI201,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT201,8%
SUZUKI181,6%
TOYOTA181,6%
LAND ROVER141,3%
MITSUBISHI100,9%
SEAT100,9%
SMART100,9%
CITROEN90,8%
NISSAN90,8%
FIAT80,7%
MAZDA80,7%
KIA70,6%
MINI60,5%
VOLVO60,5%
ALFA ROMEO50,4%
CHEVROLET40,4%
DAEWOO40,4%
PORSCHE40,4%
HONDA30,3%
JAGUAR30,3%
JEEP30,3%
ARO10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6765,0%
Export3635,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI1211,7%
DACIA1211,7%
VOLKSWAGEN1211,7%
OPEL109,7%
BMW98,7%
FORD98,7%
FIAT65,8%
MERCEDES-BENZ65,8%
DAEWOO54,9%
RENAULT54,9%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA21,9%
LAND ROVER21,9%
MAZDA21,9%
PEUGEOT21,9%
SEAT21,9%
ALFA ROMEO11,0%
CITROEN11,0%
HYUNDAI11,0%
PORSCHE11,0%
SKODA11,0%
SMART11,0%
VOLVO11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.