Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, septembrie 2024

Noi24-61,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare644+16,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări785+17,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri74

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 16 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 61 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 23 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000016
200005
200102
2002010
2003013
2004023
2005035
2006038
2007047
2008044
2009039
2010046
2011047
2012061
2013043
2014032
2015034
2016027
2017023
2018014
2019010
2020014
202109
202208
202313
2024231

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13820,7%
BMW8913,3%
AUDI8713,0%
FORD426,3%
MERCEDES-BENZ426,3%
SKODA385,7%
RENAULT253,7%
DACIA203,0%
VOLVO203,0%
OPEL182,7%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA182,7%
HYUNDAI172,5%
NISSAN172,5%
SEAT162,4%
SUZUKI152,2%
PEUGEOT131,9%
MITSUBISHI91,3%
MAZDA71,0%
FIAT60,9%
KIA50,7%
LAND ROVER50,7%
CITROEN40,6%
MINI40,6%
JEEP30,4%
ALFA ROMEO20,3%
PORSCHE20,3%
SUBARU20,3%
DS10,1%
HONDA10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4395,8%
VOLKSWAGEN GOLF345,1%
VOLKSWAGEN PASSAT304,5%
BMW SERIA 3253,7%
BMW X3182,7%
DACIA DUSTER182,7%
SKODA OCTAVIA172,5%
BMW SERIA 5162,4%
VOLKSWAGEN POLO152,2%
VOLKSWAGEN TOURAN152,2%
Toate (172)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI142,1%
AUDI A6131,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS121,8%
FORD FOCUS111,6%
VOLVO XC60111,6%
AUDI Q5101,5%
BMW SERIA 1101,5%
AUDI A391,3%
SKODA FABIA91,3%
SEAT IBIZA81,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,0%
AUDI A560,9%
AUDI Q360,9%
BMW X560,9%
FORD FIESTA60,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
OPEL ASTRA60,9%
RENAULT MEGANE60,9%
BMW X150,7%
KIA SPORTAGE50,7%
SKODA SUPERB50,7%
SUZUKI GRAND VITARA50,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
BMW X440,6%
LAND ROVER FREELANDER40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,6%
MERCEDES-BENZ ML40,6%
MITSUBISHI OUTLANDER40,6%
RENAULT KANGOO40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
AUDI A730,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD GALAXY30,4%
FORD MONDEO30,4%
FORD TRANSIT30,4%
HYUNDAI I3030,4%
MAZDA 330,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
OPEL CORSA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT CLIO30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO V6030,4%
BMW SERIA 220,3%
CITROEN C320,3%
DACIA SANDERO20,3%
FIAT 50020,3%
FIAT FREEMONT20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
MAZDA 520,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MINI COOPER20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ATECA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
TOYOTA RAV420,3%
TOYOTA VERSO20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI E-TRON10,1%
BMW GRAN TURISMO10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X710,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN XSARA10,1%
DS DS510,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MINI CLUBMAN10,1%
MINI MINI10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN PRIMASTAR10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
OPEL ANTARA10,1%
OPEL FRONTERA10,1%
OPEL MERIVA10,1%
OPEL MOKKA10,1%
OPEL VECTRA10,1%
OPEL VIVARO10,1%
OPEL ZAFIRA10,1%
PEUGEOT 200810,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 400710,1%
PEUGEOT 40710,1%
PEUGEOT 500810,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
PORSCHE TAYCAN10,1%
RENAULT CAPTUR10,1%
RENAULT ESPACE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21331,9%
Compacte (C)13319,9%
Medii (D)12719,0%
Monovolume (MPV)7611,4%
Mici (B)609,0%
Mari și de lux (E)436,4%
Utilitare81,2%
Mini (A)50,7%
Neclasificate20,3%
Sport10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare64496,4%
Noi243,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină52778,9%
Benzină10315,4%
Hibrid314,6%
Electric50,7%
GPL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60790,9%
Companie619,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34451,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11016,5%
Berlină cu hayon10515,7%
Berlină9514,2%
Cabriolet91,3%
Cupeu50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10615,9%
75-109 kW31647,3%
110-149 kW18627,8%
150-219 kW477,0%
220 kW și peste81,2%
Necompletat50,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc81,2%
1000-1399 cmc548,1%
1400-1599 cmc14722,0%
1600-1999 cmc36053,9%
2000-2999 cmc9113,6%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat50,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20926,6%
BMW10813,8%
AUDI9211,7%
FORD638,0%
MERCEDES-BENZ486,1%
DACIA395,0%
RENAULT303,8%
SKODA303,8%
OPEL263,3%
PEUGEOT151,9%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA141,8%
VOLVO141,8%
HYUNDAI121,5%
SUZUKI121,5%
LAND ROVER91,1%
NISSAN81,0%
CITROEN70,9%
SEAT60,8%
MAZDA50,6%
MITSUBISHI50,6%
FIAT40,5%
KIA40,5%
CHEVROLET30,4%
DAIHATSU30,4%
HONDA30,4%
MG30,4%
MINI30,4%
PORSCHE20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4864,9%
Export2635,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1520,3%
FORD1114,9%
BMW810,8%
AUDI56,8%
DACIA56,8%
OPEL56,8%
RENAULT56,8%
MERCEDES-BENZ45,4%
MITSUBISHI22,7%
NISSAN22,7%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT22,7%
SEAT22,7%
TOYOTA22,7%
CHRYSLER11,4%
DAEWOO11,4%
JEEP11,4%
LAND ROVER11,4%
ROVER11,4%
SKODA11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.