Înmatriculări în județul Mureș, septembrie 2024

Noi146+0,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare871-3,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.276-13,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri216

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 55 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 74 rulate, prima înmatriculare2010: 55 rulate, prima înmatriculare2011: 68 rulate, prima înmatriculare2012: 75 rulate, prima înmatriculare2013: 65 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 55 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 33 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 144 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000012
200004
200103
2002012
2003016
2004028
2005025
2006055
2007051
2008046
2009074
2010055
2011068
2012075
2013065
2014043
2015055
2016039
2017027
2018031
2019033
2020026
2021014
202209
202325
20241440

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20920,6%
AUDI12512,3%
DACIA11811,6%
BMW868,5%
FORD676,6%
MERCEDES-BENZ535,2%
SKODA504,9%
RENAULT434,2%
OPEL393,8%
NISSAN353,4%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA323,1%
HYUNDAI313,0%
PEUGEOT191,9%
SEAT191,9%
MAZDA151,5%
MITSUBISHI151,5%
SUZUKI131,3%
VOLVO121,2%
CITROEN50,5%
JEEP50,5%
TESLA40,4%
LAND ROVER30,3%
CUPRA20,2%
JAGUAR20,2%
KIA20,2%
MINI20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CAMI10,1%
DAIHATSU10,1%
FIAT10,1%
HONDA10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
VOLKSKWAGEN10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN595,8%
AUDI A4545,3%
VOLKSWAGEN PASSAT515,0%
VOLKSWAGEN GOLF474,6%
DACIA DUSTER292,9%
BMW SERIA 3272,7%
SKODA OCTAVIA262,6%
NISSAN QASHQAI222,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,1%
AUDI A3181,8%
Toate (193)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6181,8%
DACIA JOGGER181,8%
FORD KUGA181,8%
VOLKSWAGEN POLO181,8%
AUDI Q5171,7%
VOLKSWAGEN TOURAN171,7%
FORD FOCUS161,6%
BMW SERIA 1151,5%
BMW X3141,4%
BMW SERIA 5131,3%
OPEL CORSA131,3%
OPEL ASTRA121,2%
FORD FIESTA111,1%
TOYOTA RAV4111,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,0%
RENAULT MEGANE101,0%
DACIA SANDERO90,9%
HYUNDAI TUCSON90,9%
SKODA FABIA90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,8%
MITSUBISHI OUTLANDER80,8%
NISSAN QASHQAI+280,8%
SEAT LEON80,8%
HYUNDAI I3070,7%
RENAULT CLIO70,7%
AUDI Q360,6%
BMW X160,6%
HYUNDAI IX3560,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
PEUGEOT 30860,6%
RENAULT KADJAR60,6%
RENAULT SCENIC60,6%
TOYOTA COROLLA60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
MAZDA 350,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
PEUGEOT 50850,5%
AUDI A540,4%
BMW X440,4%
BMW X540,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
OPEL MERIVA40,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SKODA ROOMSTER40,4%
SUZUKI JIMNY40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TESLA MODEL 340,4%
TOYOTA AVENSIS40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLKSWAGEN TAIGO40,4%
VOLVO XC6040,4%
FORD KA30,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD PUMA30,3%
HYUNDAI I2030,3%
MAZDA 230,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO XC9030,3%
BMW X620,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD TRANSIT20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20620,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT MODUS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V4020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S310,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 710,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
FIAT 50010,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR I-PACE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31130,6%
Compacte (C)21220,8%
Medii (D)16916,6%
Mici (B)15315,0%
Monovolume (MPV)10610,4%
Mari și de lux (E)424,1%
Sport70,7%
Utilitare70,7%
Mini (A)60,6%
Neclasificate40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare87185,6%
Noi14614,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină64062,9%
Benzină28427,9%
Hibrid757,4%
GPL111,1%
Electric70,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică85083,6%
Companie16716,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50850,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18017,7%
Berlină15615,3%
Berlină cu hayon15014,7%
Cabriolet121,2%
Cupeu111,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23122,7%
75-109 kW44043,3%
110-149 kW27927,4%
150-219 kW464,5%
220 kW și peste141,4%
Necompletat70,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc908,8%
1000-1399 cmc11811,6%
1400-1599 cmc24424,0%
1600-1999 cmc44844,1%
2000-2999 cmc10910,7%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat70,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32325,3%
AUDI14611,4%
BMW987,7%
OPEL947,4%
FORD886,9%
DACIA745,8%
MERCEDES-BENZ715,6%
SKODA645,0%
RENAULT544,2%
PEUGEOT352,7%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI231,8%
NISSAN221,7%
TOYOTA191,5%
SEAT181,4%
SUZUKI181,4%
MAZDA161,3%
LAND ROVER151,2%
CITROEN141,1%
VOLVO110,9%
CHEVROLET100,8%
FIAT100,8%
KIA80,6%
SMART70,5%
MINI60,5%
MITSUBISHI60,5%
DAEWOO50,4%
ALFA ROMEO40,3%
DODGE40,3%
JEEP40,3%
SSANGYONG30,2%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11955,1%
Export9744,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8438,9%
VOLKSWAGEN2913,4%
OPEL188,3%
FORD167,4%
BMW104,6%
RENAULT104,6%
AUDI94,2%
MERCEDES-BENZ52,3%
TOYOTA52,3%
FIAT41,9%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT41,9%
SKODA41,9%
ALFA ROMEO20,9%
CHEVROLET20,9%
CITROEN20,9%
HYUNDAI20,9%
NISSAN20,9%
VOLVO20,9%
DAEWOO10,5%
LAND ROVER10,5%
MAZDA10,5%
MITSUBISHI10,5%
SEAT10,5%
SUZUKI10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.