Înmatriculări în județul Dâmbovița, septembrie 2024

Noi63-43,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare620+4,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.314-10,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri97

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 54 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 63 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200003
200102
200204
200306
2004011
2005017
2006024
2007033
2008038
2009045
2010042
2011052
2012054
2013046
2014032
2015042
2016034
2017025
2018019
2019031
2020027
2021011
2022011
202306
2024630

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16424,0%
BMW7410,8%
SKODA598,6%
DACIA578,3%
RENAULT527,6%
AUDI426,1%
MERCEDES-BENZ375,4%
FORD345,0%
OPEL334,8%
SEAT182,6%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT172,5%
HYUNDAI131,9%
NISSAN131,9%
TOYOTA91,3%
VOLVO91,3%
CITROEN71,0%
KIA71,0%
SUZUKI60,9%
CHEVROLET40,6%
MAZDA40,6%
HONDA30,4%
MINI30,4%
FIAT20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
ALFA ROMEO10,1%
BENTLEY10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LINCOLN10,1%
PONTIAC10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF547,9%
VOLKSWAGEN PASSAT507,4%
SKODA OCTAVIA334,9%
BMW SERIA 3274,0%
DACIA LOGAN253,7%
RENAULT MEGANE213,1%
DACIA DUSTER182,6%
BMW SERIA 5162,4%
FORD FOCUS131,9%
SKODA FABIA131,9%
Toate (174)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN131,9%
SEAT LEON121,8%
AUDI A4101,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,5%
OPEL ASTRA101,5%
OPEL CORSA101,5%
DACIA SANDERO91,3%
RENAULT CLIO81,2%
VOLKSWAGEN POLO81,2%
AUDI A571,0%
AUDI A671,0%
BMW SERIA 171,0%
MERCEDES-BENZ GLC71,0%
SKODA KAMIQ71,0%
VOLKSWAGEN CC71,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
BMW X360,9%
FORD FIESTA60,9%
AUDI A350,7%
AUDI Q550,7%
BMW X650,7%
OPEL INSIGNIA50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
HYUNDAI TUCSON40,6%
NISSAN QASHQAI40,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
RENAULT KADJAR40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
BMW SERIA 430,4%
BMW X130,4%
DACIA LODGY30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD MONDEO30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
PEUGEOT 30830,4%
PEUGEOT 500830,4%
PEUGEOT 50830,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLVO XC6030,4%
AUDI A820,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI I3020,3%
KIA XCEED20,3%
MAZDA 620,3%
MINI ONE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL CROSSLAND20,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q310,1%
AUDI RS310,1%
AUDI SQ710,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN XSARA10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DS DS710,1%
FIAT MULTIPLA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI COUPE10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ610,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA CEED10,1%
KIA EV910,1%
LANCIA MUSA10,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA 510,1%
MERCEDES-BENZ 316 CDI10,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MINI COOPER10,1%
NISSAN LEAF10,1%
NISSAN MICRA10,1%
OPEL AGILA10,1%
OPEL SIGNUM10,1%
OPEL VIVARO10,1%
PEUGEOT 200810,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 30710,1%
PEUGEOT 40810,1%
RENAULT AUSTRAL10,1%
RENAULT ESPACE10,1%
RENAULT KOLEOS10,1%
RENAULT LATITUDE10,1%
SAAB 9-310,1%
SEAT ALHAMBRA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)19528,6%
SUV15122,1%
Medii (D)13219,3%
Mici (B)9513,9%
Monovolume (MPV)598,6%
Mari și de lux (E)314,5%
Neclasificate60,9%
Sport60,9%
Mini (A)50,7%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62090,8%
Noi639,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41961,3%
Benzină18927,7%
Hibrid537,8%
GPL172,5%
Electric50,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61990,6%
Companie649,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29443,0%
Berlină13920,4%
Berlină cu hayon12217,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11717,1%
Cupeu60,9%
Cabriolet50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14120,6%
75-109 kW32848,0%
110-149 kW16724,5%
150-219 kW263,8%
220 kW și peste162,3%
Necompletat50,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc446,4%
1000-1399 cmc10515,4%
1400-1599 cmc19428,4%
1600-1999 cmc27540,3%
2000-2999 cmc547,9%
3000 cmc și peste60,9%
Necompletat50,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24418,6%
DACIA18013,7%
BMW13210,0%
OPEL1189,0%
SKODA1068,1%
FORD886,7%
AUDI876,6%
RENAULT765,8%
MERCEDES-BENZ513,9%
PEUGEOT352,7%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT302,3%
HYUNDAI262,0%
FIAT181,4%
TOYOTA161,2%
CITROEN120,9%
DAEWOO90,7%
KIA90,7%
LAND ROVER90,7%
MAZDA90,7%
NISSAN90,7%
CHEVROLET70,5%
MITSUBISHI70,5%
VOLVO70,5%
SMART50,4%
MINI40,3%
ALFA ROMEO30,2%
PORSCHE30,2%
SUZUKI30,2%
HONDA20,2%
JEEP20,2%
SUBARU20,2%
ARO10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6466,0%
Export3334,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1414,4%
DACIA1313,4%
AUDI1111,3%
OPEL1111,3%
BMW1010,3%
RENAULT77,2%
DAEWOO55,2%
FORD55,2%
PEUGEOT44,1%
SKODA33,1%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT22,1%
HYUNDAI22,1%
MERCEDES-BENZ22,1%
SEAT22,1%
CHEVROLET11,0%
HONDA11,0%
LAND ROVER11,0%
NISSAN11,0%
SSANGYONG11,0%
VOLVO11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.