Înmatriculări VOLKSWAGEN, august 2024

Noi828-32,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare5.340-2,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări10.977-3,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri665

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.000nov 24: 823 noinov 24: 5.660 rulate, prima înmatricularedec 24: 892 noidec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculareian 25: 838 noiian 25: 5.278 rulate, prima înmatricularefeb 25: 843 noifeb 25: 6.387 rulate, prima înmatricularemar 25: 857 noimar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculareapr 25: 657 noiapr 25: 6.522 rulate, prima înmatricularemai 25: 817 noimai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculareiun 25: 758 noiiun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculareiul 25: 989 noiiul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculareaug 25: 767 noiaug 25: 5.428 rulate, prima înmatricularesep 25: 683 noisep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculareoct 25: 780 noioct 25: 6.427 rulate, prima înmatricularenov 25: 730 noinov 25: 5.602 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.064 noidec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculareian 26: 656 noiian 26: 4.505 rulate, prima înmatricularefeb 26: 631 noifeb 26: 5.292 rulate, prima înmatricularemar 26: 945 noimar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculareapr 26: 943 noiapr 26: 4.740 rulate, prima înmatricularemai 26: 828 noimai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.064 noiiun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculareiul 26: 804 noiiul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculareaug 26: 708 noiaug 26: 4.383 rulate, prima înmatricularesep 26: 644 noisep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculareoct 26: 481 noioct 26: 4.502 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248235.660
dec 248925.546
ian 258385.278
feb 258436.387
mar 258576.671
apr 256576.522
mai 258176.052
iun 257585.624
iul 259896.436
aug 257675.428
sep 256835.781
oct 257806.427
nov 257305.602
dec 251.0645.049
ian 266564.505
feb 266315.292
mar 269455.453
apr 269434.740
mai 268284.434
iun 261.0644.455
iul 268044.705
aug 267084.383
sep 266444.622
oct 264814.502

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000< 2000: 52 rulate, prima înmatriculare2000: 35 rulate, prima înmatriculare2001: 44 rulate, prima înmatriculare2002: 76 rulate, prima înmatriculare2003: 101 rulate, prima înmatriculare2004: 172 rulate, prima înmatriculare2005: 252 rulate, prima înmatriculare2006: 353 rulate, prima înmatriculare2007: 422 rulate, prima înmatriculare2008: 502 rulate, prima înmatriculare2009: 541 rulate, prima înmatriculare2010: 396 rulate, prima înmatriculare2011: 472 rulate, prima înmatriculare2012: 371 rulate, prima înmatriculare2013: 265 rulate, prima înmatriculare2014: 197 rulate, prima înmatriculare2015: 1 noi2015: 196 rulate, prima înmatriculare2016: 155 rulate, prima înmatriculare2017: 148 rulate, prima înmatriculare2018: 135 rulate, prima înmatriculare2019: 191 rulate, prima înmatriculare2020: 148 rulate, prima înmatriculare2021: 79 rulate, prima înmatriculare2022: 21 rulate, prima înmatriculare2023: 27 noi2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 800 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000052
2000035
2001044
2002076
20030101
20040172
20050252
20060353
20070422
20080502
20090541
20100396
20110472
20120371
20130265
20140197
20151196
20160155
20170148
20180135
20190191
20200148
2021079
2022021
20232713
20248003

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF1.60526,0%
PASSAT1.30221,1%
TIGUAN67911,0%
POLO5789,4%
TOURAN3645,9%
GOLF PLUS2053,3%
TOUAREG1732,8%
SHARAN1672,7%
CC1572,5%
CADDY1312,1%
Toate (39)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TAIGO1201,9%
TRANSPORTER1011,6%
JETTA911,5%
T-ROC901,5%
T-CROSS841,4%
ARTEON470,8%
ID 3320,5%
CARAVELLE260,4%
SCIROCCO250,4%
EOS240,4%
MULTIVAN240,4%
BORA230,4%
GOLF SPORTSVAN230,4%
ID 7190,3%
UP140,2%
ID 4110,2%
FOX80,1%
PHAETON80,1%
BEETLE70,1%
NEW BEETLE70,1%
CRAFTER50,1%
LUPO40,1%
Model necompletat40,1%
GOLF VARIANT30,0%
ID BUZZ20,0%
LT20,0%
130310,0%
CORRADO10,0%
GOLF GTE10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.75528,5%
Medii (D)1.52524,7%
SUV1.15718,8%
Monovolume (MPV)1.04316,9%
Mici (B)5789,4%
Sport631,0%
Mini (A)260,4%
Mari și de lux (E)80,1%
Utilitare70,1%
Neclasificate60,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București79412,9%
Suceava3335,4%
Timiș2584,2%
Cluj2393,9%
Prahova2393,9%
Bihor2273,7%
Mureș2253,6%
Iași1943,1%
Arad1762,9%
Botoșani1732,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Maramureș1662,7%
Bacău1582,6%
Sibiu1582,6%
Dolj1572,5%
Neamț1472,4%
Vâlcea1462,4%
Dâmbovița1422,3%
Alba1372,2%
Galați1362,2%
Brașov1352,2%
Sălaj1322,1%
Argeș1232,0%
Constanța1222,0%
Bistrița-Năsăud1212,0%
Ilfov1161,9%
Satu Mare1141,8%
Gorj991,6%
Harghita991,6%
Olt951,5%
Buzău931,5%
Caraș-Severin931,5%
Vaslui931,5%
Hunedoara911,5%
Mehedinți761,2%
Vrancea751,2%
Covasna540,9%
Ialomița500,8%
Brăila450,7%
Teleorman420,7%
Giurgiu380,6%
Tulcea300,5%
Călărași270,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5.34086,6%
Noi82813,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4.22868,5%
Benzină1.73828,2%
Hibrid1302,1%
Electric671,1%
GPL30,0%
GNC/GNL20,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5.11482,9%
Companie1.05417,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3.92363,6%
Berlină cu hayon99416,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)62610,1%
Berlină5619,1%
Cabriolet380,6%
Cupeu260,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.12318,2%
75-109 kW3.31853,8%
110-149 kW1.45723,6%
150-219 kW1863,0%
220 kW și peste180,3%
Necompletat661,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4036,5%
1000-1399 cmc93515,2%
1400-1599 cmc1.05617,1%
1600-1999 cmc3.48356,5%
2000-2999 cmc2213,6%
3000 cmc și peste30,0%
Necompletat671,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7917,2%
Constanța5244,8%
Suceava5144,7%
Iași4584,2%
Bihor3673,3%
Prahova3623,3%
Cluj3593,3%
Bacău3393,1%
Argeș3383,1%
Galați3122,8%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș3112,8%
Mureș3052,8%
Brașov3032,8%
Neamț2942,7%
Buzău2852,6%
Arad2782,5%
Dolj2712,5%
Botoșani2682,4%
Ilfov2662,4%
Vaslui2652,4%
Vâlcea2562,3%
Sibiu2512,3%
Dâmbovița2462,2%
Alba2382,2%
Maramureș2362,1%
Olt1941,8%
Gorj1891,7%
Hunedoara1791,6%
Satu Mare1771,6%
Bistrița-Năsăud1641,5%
Teleorman1641,5%
Vrancea1621,5%
Mehedinți1451,3%
Tulcea1451,3%
Ialomița1411,3%
Sălaj1381,3%
Harghita1361,2%
Giurgiu1341,2%
Călărași1241,1%
Brăila1201,1%
Covasna1171,1%
Caraș-Severin1111,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare47371,1%
Export19028,6%
Înmatriculat pentru export20,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.