Înmatriculări în județul Satu Mare, august 2024

Noi45-40,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare566-6,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări782-4,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri83

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 42 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200006
200103
200207
200307
2004014
2005021
2006040
2007038
2008034
2009033
2010035
2011036
2012033
2013027
2014035
2015023
2016030
2017026
2018022
2019036
2020025
2021011
202207
202336
2024422

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11418,7%
AUDI8313,6%
BMW7111,6%
FORD518,3%
MERCEDES-BENZ518,3%
SKODA315,1%
DACIA284,6%
HYUNDAI213,4%
OPEL213,4%
RENAULT152,5%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO152,5%
MAZDA132,1%
PEUGEOT111,8%
CITROEN101,6%
SEAT101,6%
NISSAN91,5%
LAND ROVER71,1%
KIA50,8%
PORSCHE50,8%
TOYOTA50,8%
MG40,7%
ALFA ROMEO30,5%
CHEVROLET30,5%
MINI30,5%
MITSUBISHI30,5%
FIAT20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
LYNK&CO20,3%
SSANGYONG20,3%
SUZUKI20,3%
TESLA20,3%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LEXUS10,2%
MERLIN10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4406,6%
VOLKSWAGEN GOLF315,1%
BMW SERIA 3223,6%
FORD FOCUS203,3%
BMW SERIA 5172,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,8%
BMW X3132,1%
SKODA OCTAVIA132,1%
VOLKSWAGEN PASSAT132,1%
VOLKSWAGEN TOURAN132,1%
Toate (183)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN111,8%
HYUNDAI TUCSON111,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,8%
VOLKSWAGEN POLO111,8%
AUDI Q5101,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,7%
AUDI A691,5%
VOLVO XC6091,5%
AUDI A381,3%
AUDI Q381,3%
DACIA DUSTER81,3%
OPEL ASTRA81,3%
SKODA FABIA71,2%
BMW X161,0%
FORD FIESTA61,0%
AUDI A550,8%
FORD KUGA50,8%
MERCEDES-BENZ CLA50,8%
MERCEDES-BENZ GLE50,8%
SEAT LEON50,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,8%
FORD MONDEO40,7%
MAZDA 540,7%
MERCEDES-BENZ VITO40,7%
NISSAN QASHQAI40,7%
SKODA SUPERB40,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
BMW SERIA 130,5%
BMW X530,5%
DACIA JOGGER30,5%
DACIA SANDERO30,5%
FORD GALAXY30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT CLIO30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLVO XC9030,5%
BMW X620,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C3 PICASSO20,3%
CITROEN C520,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MG HS20,3%
MG ZS20,3%
MINI COOPER20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VECTRA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 50820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT MEGANE20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SKODA YETI20,3%
TESLA MODEL 320,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
ALFA ROMEO GT10,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS510,2%
BMW M210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C810,2%
DACIA DOKKER10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA+10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA FR-V10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI IX5510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR XJ10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAMBORGHINI HURACAN10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LEXUS NX10,2%
LYNK&CO 0110,2%
LYNK&CO GX610,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SLC10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17929,3%
Compacte (C)13221,6%
Medii (D)10717,5%
Monovolume (MPV)7211,8%
Mici (B)559,0%
Mari și de lux (E)437,0%
Sport91,5%
Neclasificate81,3%
Mini (A)30,5%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare56692,6%
Noi457,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42669,7%
Benzină11919,5%
Hibrid477,7%
GPL142,3%
Electric50,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52786,3%
Companie8413,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30349,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10316,9%
Berlină9916,2%
Berlină cu hayon8814,4%
Cupeu101,6%
Cabriolet81,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10417,0%
75-109 kW25842,2%
110-149 kW18530,3%
150-219 kW365,9%
220 kW și peste233,8%
Necompletat50,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc254,1%
1000-1399 cmc518,3%
1400-1599 cmc12220,0%
1600-1999 cmc31551,6%
2000-2999 cmc8714,2%
3000 cmc și peste61,0%
Necompletat50,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17722,6%
BMW9412,0%
AUDI9011,5%
FORD668,4%
MERCEDES-BENZ567,2%
OPEL536,8%
DACIA516,5%
SKODA303,8%
RENAULT263,3%
PEUGEOT182,3%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT111,4%
CITROEN101,3%
SUZUKI101,3%
NISSAN91,2%
HYUNDAI81,0%
TOYOTA81,0%
KIA70,9%
MAZDA60,8%
PORSCHE60,8%
FIAT50,6%
HONDA50,6%
VOLVO50,6%
ALFA ROMEO40,5%
CHEVROLET40,5%
JAGUAR40,5%
LAND ROVER40,5%
LEXUS20,3%
MITSUBISHI20,3%
SMART20,3%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6578,3%
Export1821,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2125,3%
DACIA1315,7%
RENAULT910,8%
OPEL78,4%
FORD67,2%
MERCEDES-BENZ67,2%
AUDI56,0%
BMW44,8%
PEUGEOT44,8%
CITROEN22,4%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET11,2%
DAEWOO11,2%
LAND ROVER11,2%
MAZDA11,2%
SEAT11,2%
SUZUKI11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.