Înmatriculări în județul Teleorman, august 2024

Noi20-55,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare196-11,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări835-8,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri39

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252000: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 19 rulate, prima înmatriculare2012: 24 rulate, prima înmatriculare2013: 10 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 20 noi2000200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200002
200100
200201
200303
200404
200504
200607
2007012
2008012
2009017
201007
2011019
2012024
2013010
2014012
2015010
201606
201708
2018015
2019010
202006
202102
202201
202304
2024200

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4219,4%
BMW2612,0%
RENAULT2411,1%
DACIA2310,6%
AUDI219,7%
SKODA198,8%
FORD73,2%
MERCEDES-BENZ73,2%
OPEL62,8%
SEAT62,8%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI52,3%
LAND ROVER41,9%
NISSAN41,9%
PEUGEOT41,9%
KIA31,4%
HONDA20,9%
MAZDA20,9%
SUZUKI20,9%
TOYOTA20,9%
VOLVO20,9%
CHEVROLET10,5%
CITROEN10,5%
FIAT10,5%
JAGUAR10,5%
MG10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT146,5%
DACIA LOGAN115,1%
SKODA OCTAVIA104,7%
VOLKSWAGEN GOLF104,7%
AUDI A473,3%
RENAULT MEGANE73,3%
BMW SERIA 362,8%
RENAULT CLIO62,8%
SKODA SUPERB62,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN62,8%
Toate (85)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A552,3%
BMW SERIA 552,3%
BMW X652,3%
DACIA DUSTER41,9%
DACIA SANDERO41,9%
SEAT LEON41,9%
VOLKSWAGEN TOURAN41,9%
AUDI Q531,4%
BMW SERIA 131,4%
BMW X331,4%
DACIA LODGY31,4%
FORD FOCUS31,4%
FORD MONDEO31,4%
HYUNDAI I3031,4%
NISSAN QASHQAI31,4%
OPEL ASTRA31,4%
RENAULT SCENIC31,4%
AUDI A320,9%
AUDI A620,9%
BMW SERIA 420,9%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,9%
MAZDA 320,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,9%
PEUGEOT 50820,9%
RENAULT TALISMAN20,9%
SKODA FABIA20,9%
VOLKSWAGEN SHARAN20,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,9%
AUDI RS310,5%
AUDI TT10,5%
BMW SERIA 710,5%
BMW X510,5%
CHEVROLET CRUZE10,5%
CITROEN XSARA PICASSO10,5%
DACIA DOKKER10,5%
FIAT PUNTO10,5%
FORD KUGA10,5%
HONDA CIVIC10,5%
HONDA CR-V10,5%
HYUNDAI I1010,5%
HYUNDAI IX3510,5%
JAGUAR F-PACE10,5%
KIA SOUL10,5%
KIA SPORTAGE10,5%
KIA VENGA10,5%
LAND ROVER DISCOVERY10,5%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,5%
MERCEDES-BENZ CLA10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,5%
MERCEDES-BENZ GLE10,5%
MERCEDES-BENZ ML10,5%
MG ZS10,5%
NISSAN JUKE10,5%
OPEL CORSA10,5%
OPEL INSIGNIA10,5%
OPEL ZAFIRA10,5%
PEUGEOT 200810,5%
PEUGEOT BOXER10,5%
RENAULT CAPTUR10,5%
RENAULT FLUENCE10,5%
RENAULT KADJAR10,5%
RENAULT LAGUNA10,5%
RENAULT LATITUDE10,5%
RENAULT TRAFIC10,5%
SEAT ALHAMBRA10,5%
SEAT ALTEA10,5%
SKODA KODIAQ10,5%
SUZUKI SX410,5%
SUZUKI VITARA10,5%
TOYOTA COROLLA10,5%
TOYOTA RAV410,5%
VOLKSWAGEN ARTEON10,5%
VOLVO V6010,5%
VOLVO XC9010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5425,0%
Medii (D)5224,1%
SUV4922,7%
Mici (B)2511,6%
Monovolume (MPV)219,7%
Mari și de lux (E)94,2%
Neclasificate20,9%
Sport20,9%
Mini (A)10,5%
Utilitare10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19690,7%
Noi209,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14868,5%
Benzină4621,3%
Hibrid177,9%
GPL52,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică19590,3%
Companie219,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8840,7%
Berlină5826,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3415,7%
Berlină cu hayon3315,3%
Cupeu20,9%
Cabriolet10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3717,1%
75-109 kW9544,0%
110-149 kW6228,7%
150-219 kW146,5%
220 kW și peste83,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc104,6%
1000-1399 cmc167,4%
1400-1599 cmc5726,4%
1600-1999 cmc11050,9%
2000-2999 cmc209,3%
3000 cmc și peste31,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16419,6%
DACIA12114,5%
OPEL9511,4%
BMW8710,4%
SKODA728,6%
FORD546,5%
AUDI465,5%
RENAULT445,3%
MERCEDES-BENZ283,4%
SEAT182,2%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT131,6%
NISSAN121,4%
FIAT91,1%
HYUNDAI91,1%
LAND ROVER81,0%
CITROEN70,8%
TOYOTA70,8%
CHEVROLET60,7%
VOLVO60,7%
DAEWOO40,5%
KIA40,5%
JAGUAR30,4%
MAZDA30,4%
BENTLEY20,2%
PORSCHE20,2%
SUZUKI20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
HONDA10,1%
IVECO10,1%
JEEP10,1%
MITSUBISHI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3589,7%
Export410,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA923,1%
OPEL717,9%
DAEWOO37,7%
SEAT37,7%
VOLKSWAGEN37,7%
AUDI25,1%
FORD25,1%
RENAULT25,1%
BMW12,6%
CHEVROLET12,6%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN12,6%
LAND ROVER12,6%
MAZDA12,6%
MERCEDES-BENZ12,6%
PEUGEOT12,6%
SKODA12,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.