Înmatriculări în județul Argeș, august 2024

Noi309-17,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare944+5,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.081+2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri47

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 79 rulate, prima înmatriculare2012: 70 rulate, prima înmatriculare2013: 93 rulate, prima înmatriculare2014: 68 rulate, prima înmatriculare2015: 56 rulate, prima înmatriculare2016: 65 rulate, prima înmatriculare2017: 60 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 58 rulate, prima înmatriculare2020: 42 rulate, prima înmatriculare2021: 34 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 40 noi2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 267 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200001
200106
200209
2003013
2004010
2005013
2006026
2007030
2008038
2009043
2010057
2011079
2012070
2013093
2014068
2015056
2016065
2017060
2018139
2019058
2020042
2021034
2022110
20234013
20242672

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA29123,2%
RENAULT21717,3%
BMW12910,3%
VOLKSWAGEN1239,8%
SKODA655,2%
AUDI635,0%
MERCEDES-BENZ594,7%
OPEL594,7%
PEUGEOT413,3%
FORD342,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI262,1%
TOYOTA262,1%
NISSAN241,9%
VOLVO171,4%
SEAT121,0%
MAZDA100,8%
SUZUKI90,7%
KIA80,6%
CITROEN50,4%
LAND ROVER50,4%
TESLA50,4%
MG40,3%
PORSCHE40,3%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
MITSUBISHI30,2%
FIAT20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER13510,8%
RENAULT MEGANE1088,6%
DACIA LOGAN675,4%
DACIA SANDERO594,7%
VOLKSWAGEN GOLF433,4%
BMW SERIA 3423,4%
SKODA OCTAVIA373,0%
OPEL CORSA332,6%
RENAULT CLIO332,6%
VOLKSWAGEN PASSAT332,6%
Toate (196)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5241,9%
PEUGEOT 208241,9%
BMW SERIA 1201,6%
DACIA JOGGER191,5%
AUDI A4171,4%
NISSAN QASHQAI171,4%
HYUNDAI TUCSON161,3%
FORD FOCUS151,2%
RENAULT KADJAR151,2%
RENAULT TALISMAN151,2%
OPEL ASTRA141,1%
RENAULT CAPTUR131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E110,9%
RENAULT SCENIC110,9%
SKODA FABIA110,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,8%
AUDI A590,7%
AUDI A690,7%
MERCEDES-BENZ GLC90,7%
TOYOTA C-HR90,7%
AUDI A380,6%
BMW X380,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN80,6%
AUDI Q570,6%
BMW X170,6%
RENAULT LAGUNA70,6%
SKODA KODIAQ70,6%
VOLKSWAGEN TOURAN70,6%
BMW SERIA 760,5%
BMW X660,5%
DACIA DOKKER60,5%
TOYOTA RAV460,5%
VOLVO XC6060,5%
AUDI Q350,4%
DACIA LODGY50,4%
FORD KUGA50,4%
KIA SPORTAGE50,4%
OPEL ZAFIRA50,4%
RENAULT KOLEOS50,4%
SEAT LEON50,4%
TESLA MODEL 350,4%
VOLKSWAGEN POLO50,4%
BMW X440,3%
BMW X540,3%
FORD FIESTA40,3%
PEUGEOT 20740,3%
PEUGEOT 30840,3%
SKODA SUPERB40,3%
SUZUKI VITARA40,3%
VOLKSWAGEN ARTEON40,3%
VOLKSWAGEN JETTA40,3%
VOLVO V4040,3%
FORD MONDEO30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
MERCEDES-BENZ CLA30,2%
MG ZS30,2%
NISSAN JUKE30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT AUSTRAL30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
SEAT EXEO30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
TOYOTA AURIS30,2%
TOYOTA COROLLA30,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
AUDI A720,2%
AUDI A820,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 420,2%
FORD C-MAX20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I2020,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S510,1%
AUDI SQ510,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X210,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN E-C410,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DODGE CHARGER SRT HELLCAT10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA CX-710,1%
MAZDA DEMIO10,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%
MERCEDES-BENZ CL10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MG MG310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37730,1%
Compacte (C)30424,3%
Mici (B)25320,2%
Medii (D)15812,6%
Monovolume (MPV)806,4%
Mari și de lux (E)624,9%
Sport100,8%
Mini (A)50,4%
Neclasificate40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94475,3%
Noi30924,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină71757,2%
Benzină30324,2%
Hibrid1229,7%
GPL1008,0%
Electric110,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică93274,4%
Companie32125,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break58746,8%
Berlină cu hayon30924,7%
Berlină20716,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12610,1%
Cupeu171,4%
Cabriolet70,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW36228,9%
75-109 kW50840,5%
110-149 kW29823,8%
150-219 kW524,2%
220 kW și peste231,8%
Necompletat100,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc15112,1%
1000-1399 cmc16513,2%
1400-1599 cmc43935,0%
1600-1999 cmc38630,8%
2000-2999 cmc907,2%
3000 cmc și peste110,9%
Necompletat110,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA39519,0%
VOLKSWAGEN33816,2%
BMW26012,5%
RENAULT1848,8%
OPEL1426,8%
AUDI1205,8%
SKODA1065,1%
MERCEDES-BENZ984,7%
FORD944,5%
PEUGEOT442,1%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA381,8%
HYUNDAI331,6%
SEAT311,5%
SUZUKI241,2%
CITROEN221,1%
NISSAN190,9%
FIAT130,6%
CHEVROLET120,6%
VOLVO120,6%
LAND ROVER110,5%
MITSUBISHI100,5%
KIA90,4%
MAZDA90,4%
DAEWOO80,4%
MINI80,4%
HONDA70,3%
ALFA ROMEO50,2%
JAGUAR50,2%
PORSCHE50,2%
SMART50,2%
ARO30,1%
JEEP30,1%
SUBARU20,1%
CUPRA10,0%
DAIHATSU10,0%
LAMBORGHINI10,0%
MG10,0%
ROVER10,0%
TRABANT10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3778,7%
Export1021,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA817,0%
VOLKSWAGEN817,0%
RENAULT510,6%
OPEL48,5%
BMW36,4%
MERCEDES-BENZ36,4%
FORD24,3%
ALFA ROMEO12,1%
AUDI12,1%
DAEWOO12,1%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DODGE12,1%
FIAT12,1%
HYUNDAI12,1%
JEEP12,1%
LADA12,1%
MAZDA12,1%
PEUGEOT12,1%
SKODA12,1%
SMART12,1%
TOYOTA12,1%
VAUXHALL12,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.