Înmatriculări în județul Brașov, august 2024

Noi276-15,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare816+13,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.692+5,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri169

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 10 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 75 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 1 noi2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 62 rulate, prima înmatriculare2020: 44 rulate, prima înmatriculare2021: 32 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 22 noi2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 250 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000010
200007
200105
2002011
200305
2004027
2005016
2006024
2007037
2008035
2009041
2010043
2011075
2012052
2013051
2014046
2015139
2016046
2017030
2018144
2019062
2020044
2021032
2022216
20232216
20242502

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13512,4%
DACIA12711,6%
BMW817,4%
SKODA817,4%
AUDI746,8%
FORD676,1%
HYUNDAI605,5%
MERCEDES-BENZ595,4%
RENAULT524,8%
TOYOTA524,8%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL333,0%
VOLVO312,8%
MAZDA282,6%
KIA252,3%
NISSAN242,2%
SUZUKI191,7%
SEAT171,6%
PEUGEOT161,5%
HONDA151,4%
MITSUBISHI131,2%
CITROEN111,0%
LEXUS111,0%
MG80,7%
CUPRA70,6%
MINI70,6%
TESLA60,5%
FIAT50,5%
PORSCHE50,5%
LAND ROVER40,4%
CHEVROLET30,3%
SUBARU30,3%
DAIHATSU20,2%
JEEP20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER696,4%
VOLKSWAGEN GOLF363,3%
DACIA LOGAN323,0%
SKODA OCTAVIA292,7%
BMW SERIA 3242,2%
VOLKSWAGEN PASSAT242,2%
AUDI A4232,1%
SKODA FABIA222,0%
FORD FOCUS201,8%
HYUNDAI TUCSON181,7%
Toate (253)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN161,5%
FORD KUGA141,3%
HYUNDAI I30141,3%
NISSAN QASHQAI131,2%
OPEL ASTRA131,2%
RENAULT MEGANE131,2%
SKODA SUPERB131,2%
BMW SERIA 5121,1%
DACIA SANDERO121,1%
KIA SPORTAGE121,1%
VOLKSWAGEN POLO121,1%
AUDI A3100,9%
AUDI A6100,9%
AUDI Q5100,9%
BMW SERIA 1100,9%
RENAULT CLIO100,9%
TOYOTA RAV4100,9%
VOLVO XC60100,9%
BMW X390,8%
HYUNDAI KONA90,8%
MAZDA 390,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,8%
MERCEDES-BENZ GLC90,8%
SEAT LEON90,8%
TOYOTA COROLLA90,8%
BMW X580,7%
MITSUBISHI OUTLANDER80,7%
SUZUKI GRAND VITARA80,7%
VOLKSWAGEN TOURAN80,7%
CUPRA FORMENTOR70,6%
FORD FIESTA70,6%
FORD MONDEO70,6%
FORD PUMA70,6%
MAZDA CX-3070,6%
RENAULT SCENIC70,6%
TOYOTA C-HR70,6%
TOYOTA YARIS70,6%
BMW X160,6%
DACIA JOGGER60,6%
HYUNDAI I2060,6%
MAZDA CX-560,6%
MG ZS60,6%
PEUGEOT 30860,6%
AUDI A550,5%
AUDI Q350,5%
HONDA CIVIC50,5%
HYUNDAI I1050,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,5%
SKODA KODIAQ50,5%
TESLA MODEL 350,5%
TOYOTA YARIS CROSS50,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,5%
VOLVO V4050,5%
AUDI Q740,4%
BMW X440,4%
DACIA LODGY40,4%
KIA XCEED40,4%
LEXUS UX40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL CORSA40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SKODA KAROQ40,4%
SUZUKI JIMNY40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
AUDI Q830,3%
BMW X630,3%
CITROEN C430,3%
CITROEN C530,3%
DACIA SPRING30,3%
HONDA CR-V30,3%
KIA CEED30,3%
LEXUS NX30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,3%
MERCEDES-BENZ CLE30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC9030,3%
BMW X220,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD KA20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA HR-V20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
KIA NIRO20,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ 20020,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG HS20,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
MINI MINI20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL ADAM20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA SCALA20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA HIGHLANDER20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V7020,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV43439,7%
Compacte (C)22120,2%
Mici (B)13512,4%
Medii (D)13312,2%
Monovolume (MPV)736,7%
Mari și de lux (E)454,1%
Mini (A)222,0%
Neclasificate131,2%
Sport121,1%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare81674,7%
Noi27625,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51046,7%
Benzină30227,7%
Hibrid22620,7%
GPL363,3%
Electric181,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică85678,4%
Companie23621,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51647,3%
Berlină cu hayon22020,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19517,9%
Berlină13412,3%
Cabriolet141,3%
Cupeu131,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21219,4%
75-109 kW42238,6%
110-149 kW34431,5%
150-219 kW645,9%
220 kW și peste322,9%
Necompletat181,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc767,0%
1000-1399 cmc14713,5%
1400-1599 cmc32029,3%
1600-1999 cmc40637,2%
2000-2999 cmc11510,5%
3000 cmc și peste100,9%
Necompletat181,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30317,9%
BMW1599,4%
DACIA1488,7%
SKODA1277,5%
AUDI1267,4%
OPEL1237,3%
FORD1187,0%
RENAULT774,6%
TOYOTA754,4%
MERCEDES-BENZ653,8%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT372,2%
SEAT342,0%
HYUNDAI321,9%
CITROEN261,5%
FIAT261,5%
VOLVO261,5%
SUZUKI221,3%
MAZDA181,1%
NISSAN181,1%
CHEVROLET171,0%
KIA171,0%
LAND ROVER150,9%
ALFA ROMEO80,5%
HONDA80,5%
MITSUBISHI80,5%
JEEP70,4%
LEXUS70,4%
MINI60,4%
JAGUAR50,3%
PORSCHE50,3%
SMART40,2%
SUBARU40,2%
SSANGYONG30,2%
CUPRA20,1%
DAEWOO20,1%
DAIHATSU20,1%
INFINITI20,1%
TESLA20,1%
ACURA10,1%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
MG10,1%
QUATTRO10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9153,8%
Export7846,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6840,2%
FORD1810,7%
VOLKSWAGEN158,9%
OPEL137,7%
RENAULT116,5%
SKODA84,7%
MERCEDES-BENZ42,4%
TOYOTA42,4%
BMW31,8%
CHEVROLET31,8%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO31,8%
PEUGEOT31,8%
AUDI21,2%
HYUNDAI21,2%
FIAT10,6%
HONDA10,6%
KIA10,6%
LANCIA10,6%
LAND ROVER10,6%
MAZDA10,6%
MITSUBISHI10,6%
OLTCIT10,6%
PORSCHE10,6%
SMART10,6%
SUBARU10,6%
SUZUKI10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.