Înmatriculări în județul Mureș, august 2024

Noi117-12,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare884+5,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.283-3,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri237

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 18 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 29 rulate, prima înmatriculare2005: 37 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 48 rulate, prima înmatriculare2008: 70 rulate, prima înmatriculare2009: 86 rulate, prima înmatriculare2010: 56 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 75 rulate, prima înmatriculare2013: 62 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 59 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 7 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 110 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000018
200004
200104
2002014
200307
2004029
2005037
2006044
2007048
2008070
2009086
2010056
2011049
2012075
2013062
2014043
2015059
2016027
2017025
2018039
2019034
2020027
2021017
202205
202375
20241100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22522,5%
AUDI11311,3%
MERCEDES-BENZ707,0%
DACIA686,8%
BMW666,6%
RENAULT626,2%
OPEL535,3%
SKODA464,6%
FORD434,3%
TOYOTA363,6%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN292,9%
HYUNDAI252,5%
PEUGEOT252,5%
VOLVO232,3%
SEAT181,8%
MAZDA151,5%
CITROEN131,3%
SUZUKI121,2%
KIA101,0%
MITSUBISHI80,8%
FIAT60,6%
LAND ROVER50,5%
SMART50,5%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
SUBARU30,3%
CUPRA20,2%
MG20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF626,2%
AUDI A4525,2%
VOLKSWAGEN PASSAT454,5%
DACIA DUSTER303,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN303,0%
OPEL ASTRA212,1%
BMW SERIA 3202,0%
AUDI A6191,9%
RENAULT MEGANE191,9%
SKODA OCTAVIA191,9%
Toate (227)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO181,8%
BMW X3161,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,4%
NISSAN QASHQAI141,4%
TOYOTA YARIS141,4%
VOLKSWAGEN TOURAN141,4%
DACIA LOGAN131,3%
AUDI A3121,2%
AUDI Q5121,2%
DACIA SANDERO121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,2%
FORD KUGA111,1%
OPEL CORSA111,1%
VOLVO XC60111,1%
FORD FOCUS101,0%
SKODA FABIA101,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,0%
DACIA JOGGER90,9%
RENAULT SCENIC90,9%
AUDI A580,8%
BMW SERIA 180,8%
TOYOTA RAV480,8%
MERCEDES-BENZ GLC70,7%
MERCEDES-BENZ VITO70,7%
RENAULT KADJAR70,7%
SEAT ALTEA70,7%
KIA SPORTAGE60,6%
OPEL INSIGNIA60,6%
SEAT LEON60,6%
SUZUKI GRAND VITARA60,6%
VOLVO XC9060,6%
BMW SERIA 550,5%
BMW X150,5%
FORD FIESTA50,5%
FORD GALAXY50,5%
HYUNDAI SANTA FE50,5%
MAZDA 350,5%
MERCEDES-BENZ CLA50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
OPEL ZAFIRA50,5%
RENAULT CAPTUR50,5%
RENAULT CLIO50,5%
SKODA SCALA50,5%
TOYOTA YARIS CROSS50,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
VOLKSWAGEN SHARAN50,5%
HYUNDAI I3040,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,4%
NISSAN JUKE40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL VIVARO40,4%
PEUGEOT 30840,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT MASTER40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
AUDI Q330,3%
FORD TRANSIT30,3%
HYUNDAI I2030,3%
HYUNDAI IX3530,3%
HYUNDAI TUCSON30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER30,3%
MAZDA 530,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
PEUGEOT 30730,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
SMART FORTWO30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
BMW SERIA 420,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I4020,2%
KIA RIO20,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 10720,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SKODA SUPERB20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI SQ810,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C610,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN JUMPY10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29529,5%
Compacte (C)21521,5%
Medii (D)15915,9%
Monovolume (MPV)12312,3%
Mici (B)12212,2%
Mari și de lux (E)464,6%
Mini (A)151,5%
Utilitare121,2%
Sport90,9%
Neclasificate50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare88488,3%
Noi11711,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină64764,6%
Benzină25525,5%
Hibrid818,1%
GPL101,0%
Electric80,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică85685,5%
Companie14514,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50850,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19319,3%
Berlină cu hayon17717,7%
Berlină979,7%
Cabriolet131,3%
Cupeu131,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19719,7%
75-109 kW47947,9%
110-149 kW24224,2%
150-219 kW555,5%
220 kW și peste202,0%
Necompletat80,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc555,5%
1000-1399 cmc12212,2%
1400-1599 cmc23123,1%
1600-1999 cmc45745,7%
2000-2999 cmc12212,2%
3000 cmc și peste60,6%
Necompletat80,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30523,8%
AUDI14211,1%
BMW1088,4%
FORD967,5%
OPEL967,5%
DACIA886,9%
SKODA634,9%
MERCEDES-BENZ604,7%
RENAULT413,2%
PEUGEOT383,0%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA332,6%
HYUNDAI241,9%
SEAT241,9%
NISSAN221,7%
SUZUKI211,6%
MAZDA191,5%
CITROEN171,3%
VOLVO161,2%
KIA100,8%
LAND ROVER90,7%
FIAT80,6%
MINI60,5%
MITSUBISHI60,5%
SMART50,4%
SUBARU40,3%
CHEVROLET30,2%
HONDA30,2%
JEEP30,2%
ALFA ROMEO20,2%
DAEWOO20,2%
PORSCHE20,2%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export16770,5%
Dezmembrare6828,7%
Înmatriculat pentru export20,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14259,9%
VOLKSWAGEN166,8%
FORD125,1%
OPEL114,6%
RENAULT104,2%
AUDI93,8%
BMW62,5%
FIAT52,1%
MAZDA41,7%
PEUGEOT41,7%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA31,3%
CHEVROLET20,8%
CITROEN20,8%
HYUNDAI20,8%
SAAB20,8%
VOLVO20,8%
ALFA ROMEO10,4%
CHRYSLER10,4%
NISSAN10,4%
SMART10,4%
SUZUKI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.