Înmatriculări în județul Arad, august 2024

Noi60-26,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare774+4,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.176+0,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri94

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 19 rulate, prima înmatriculare2003: 22 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 48 rulate, prima înmatriculare2007: 62 rulate, prima înmatriculare2008: 57 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 64 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 48 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 11 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 49 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200008
200007
200109
2002019
2003022
2004019
2005041
2006048
2007062
2008057
2009051
2010053
2011064
2012058
2013048
2014041
2015027
2016026
2017025
2018026
2019021
2020022
202109
202207
2023114
2024490

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17621,1%
AUDI10412,5%
BMW9010,8%
MERCEDES-BENZ748,9%
DACIA455,4%
OPEL435,2%
MAZDA354,2%
SKODA303,6%
FORD293,5%
RENAULT283,4%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT253,0%
NISSAN172,0%
SEAT161,9%
TOYOTA161,9%
HYUNDAI111,3%
KIA111,3%
CITROEN91,1%
FIAT91,1%
MITSUBISHI91,1%
VOLVO91,1%
SUZUKI70,8%
ALFA ROMEO50,6%
MINI50,6%
HONDA40,5%
LAND ROVER40,5%
JAGUAR30,4%
MG30,4%
CHEVROLET20,2%
LEXUS20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT526,2%
VOLKSWAGEN GOLF445,3%
AUDI A4425,0%
BMW SERIA 3323,8%
BMW SERIA 5222,6%
DACIA LOGAN222,6%
OPEL ASTRA222,6%
AUDI A6212,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,9%
AUDI A3141,7%
Toate (214)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER131,6%
VOLKSWAGEN POLO131,6%
VOLKSWAGEN TOURAN131,6%
FORD FOCUS121,4%
SKODA OCTAVIA121,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,3%
BMW X1101,2%
SKODA FABIA101,2%
DACIA SANDERO91,1%
RENAULT MEGANE91,1%
AUDI Q581,0%
KIA SPORTAGE81,0%
MAZDA 381,0%
MAZDA 681,0%
NISSAN QASHQAI81,0%
VOLKSWAGEN SHARAN81,0%
AUDI A570,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,8%
BMW SERIA 160,7%
BMW X360,7%
BMW X560,7%
MAZDA 560,7%
OPEL INSIGNIA60,7%
PEUGEOT 30860,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
FIAT PUNTO50,6%
MERCEDES-BENZ GLA50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
MITSUBISHI OUTLANDER50,6%
OPEL MERIVA50,6%
SEAT IBIZA50,6%
SEAT LEON50,6%
SKODA SUPERB50,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,6%
AUDI Q340,5%
FORD GALAXY40,5%
HYUNDAI I3040,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
MERCEDES-BENZ GLK40,5%
MERCEDES-BENZ ML40,5%
MERCEDES-BENZ VITO40,5%
PEUGEOT 20640,5%
RENAULT LAGUNA40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
AUDI A730,4%
BMW SERIA 430,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD TRANSIT30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
OPEL CORSA30,4%
OPEL VECTRA30,4%
PEUGEOT 20830,4%
RENAULT CLIO30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLVO XC6030,4%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 820,2%
BMW X620,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
FORD MONDEO20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI TUCSON20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-520,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MG ZS20,2%
MINI MINI20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO S4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI RS410,1%
AUDI S610,1%
BMW SERIA 710,1%
CADILLAC BLS10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT E3*2001/116*0286*0110,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD KUGA10,1%
FORD PUMA10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
INFINITI M10,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA SORENTO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19623,5%
Compacte (C)18722,4%
Medii (D)18422,1%
Mici (B)9611,5%
Monovolume (MPV)789,4%
Mari și de lux (E)738,8%
Mini (A)60,7%
Sport60,7%
Neclasificate40,5%
Utilitare40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare77492,8%
Noi607,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55766,8%
Benzină20624,7%
Hibrid597,1%
GPL91,1%
Electric30,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74489,2%
Companie9010,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38045,6%
Berlină cu hayon15418,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14417,3%
Berlină14217,0%
Cabriolet70,8%
Cupeu70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16920,3%
75-109 kW35342,3%
110-149 kW24429,3%
150-219 kW495,9%
220 kW și peste161,9%
Necompletat30,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc303,6%
1000-1399 cmc10312,4%
1400-1599 cmc15919,1%
1600-1999 cmc41950,2%
2000-2999 cmc11714,0%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat30,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27823,6%
OPEL12310,5%
AUDI1139,6%
BMW1058,9%
DACIA927,8%
FORD776,5%
MERCEDES-BENZ655,5%
RENAULT463,9%
SKODA433,7%
PEUGEOT292,5%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT201,7%
MAZDA191,6%
FIAT181,5%
VOLVO181,5%
CITROEN131,1%
KIA110,9%
LAND ROVER110,9%
NISSAN100,9%
TOYOTA100,9%
ALFA ROMEO90,8%
HYUNDAI90,8%
SUZUKI90,8%
SMART70,6%
CHEVROLET50,4%
MINI50,4%
MITSUBISHI50,4%
DAEWOO40,3%
JAGUAR40,3%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
PORSCHE30,3%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
GENERAL MOTORS ITALIA10,1%
IVECO10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6367,0%
Export3031,9%
Înmatriculat pentru export11,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1718,1%
FORD1111,7%
VOLKSWAGEN1111,7%
BMW99,6%
DACIA99,6%
AUDI66,4%
MERCEDES-BENZ66,4%
MAZDA55,3%
SKODA44,3%
LANCIA33,2%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT33,2%
SEAT22,1%
VOLVO22,1%
ASTON MARTIN11,1%
CHEVROLET11,1%
DAEWOO11,1%
FIAT11,1%
HYUNDAI11,1%
SUZUKI11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.