Înmatriculări în județul Dâmbovița, august 2024

Noi57-52,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare610+14,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.221-5,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri86

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 62 rulate, prima înmatriculare2013: 56 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 35 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 54 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2000200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200002
200104
200204
200307
200407
2005015
2006027
2007031
2008024
2009044
2010044
2011054
2012062
2013056
2014032
2015029
2016023
2017032
2018025
2019032
2020035
202109
202205
202336
2024541

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14221,3%
BMW8212,3%
DACIA639,4%
RENAULT598,8%
AUDI558,2%
SKODA446,6%
MERCEDES-BENZ385,7%
FORD375,5%
OPEL253,7%
HYUNDAI192,8%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO162,4%
PEUGEOT152,2%
SEAT152,2%
NISSAN111,6%
MG81,2%
CITROEN71,0%
KIA71,0%
TOYOTA50,7%
FIAT30,4%
HONDA30,4%
PORSCHE20,3%
ALFA ROMEO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
MAZDA10,1%
SUBARU10,1%
SUZUKI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF517,6%
VOLKSWAGEN PASSAT345,1%
BMW SERIA 3274,0%
DACIA LOGAN274,0%
AUDI A4233,4%
BMW SERIA 5223,3%
RENAULT MEGANE203,0%
DACIA DUSTER192,8%
SKODA FABIA152,2%
SKODA OCTAVIA131,9%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN131,9%
DACIA SANDERO121,8%
FORD FOCUS121,8%
AUDI A691,3%
BMW SERIA 191,3%
HYUNDAI I3081,2%
MERCEDES-BENZ GLC81,2%
NISSAN QASHQAI81,2%
OPEL ASTRA81,2%
RENAULT CLIO81,2%
VOLKSWAGEN POLO81,2%
AUDI A571,0%
MERCEDES-BENZ VITO71,0%
RENAULT KADJAR71,0%
SEAT LEON71,0%
AUDI A360,9%
FORD FIESTA60,9%
MG ZS60,9%
RENAULT TALISMAN60,9%
SKODA SUPERB60,9%
VOLKSWAGEN CC60,9%
BMW X150,7%
BMW X350,7%
FORD MONDEO50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,7%
OPEL CORSA50,7%
OPEL ZAFIRA50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SEAT IBIZA50,7%
VOLKSWAGEN JETTA50,7%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
VOLVO XC6050,7%
FORD TRANSIT40,6%
SKODA KAMIQ40,6%
VOLKSWAGEN ARTEON40,6%
AUDI Q330,4%
AUDI Q530,4%
CITROEN C430,4%
DACIA DOKKER30,4%
FORD KUGA30,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 50830,4%
SKODA KODIAQ30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO V6030,4%
AUDI A720,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X520,3%
CITROEN C520,3%
FIAT TIPO20,3%
FORD PUMA20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 30820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
ASTON MARTIN VANTAGE10,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BMW X710,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IX3510,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA RIO10,1%
KIA XCEED10,1%
LEXUS IS10,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MG EHS10,1%
MG MG310,1%
NISSAN MICRA10,1%
OPEL MERIVA10,1%
OPEL MOKKA10,1%
OPEL VECTRA10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 300810,1%
PEUGEOT 30710,1%
PEUGEOT 400710,1%
PEUGEOT PARTNER10,1%
RENAULT ARKANA10,1%
RENAULT AUSTRAL10,1%
RENAULT FLUENCE10,1%
SEAT ALTEA10,1%
SEAT ATECA10,1%
SEAT EXEO10,1%
SKODA KAROQ10,1%
SKODA RAPID10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)17025,5%
SUV14822,2%
Medii (D)13820,7%
Mici (B)9814,7%
Monovolume (MPV)578,5%
Mari și de lux (E)416,1%
Utilitare71,0%
Sport40,6%
Mini (A)30,4%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61091,5%
Noi578,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42263,3%
Benzină17826,7%
Hibrid497,3%
GPL162,4%
Electric20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60690,9%
Companie619,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29744,5%
Berlină cu hayon13920,8%
Berlină12418,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9614,4%
Cupeu81,2%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15022,5%
75-109 kW30345,4%
110-149 kW16825,2%
150-219 kW314,6%
220 kW și peste131,9%
Necompletat20,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc426,3%
1000-1399 cmc11717,5%
1400-1599 cmc16825,2%
1600-1999 cmc27541,2%
2000-2999 cmc609,0%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat20,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24620,1%
BMW14511,9%
DACIA14011,5%
OPEL1209,8%
RENAULT897,3%
FORD826,7%
SKODA806,6%
AUDI796,5%
MERCEDES-BENZ584,8%
PEUGEOT231,9%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT221,8%
HYUNDAI171,4%
TOYOTA110,9%
CHEVROLET100,8%
KIA100,8%
NISSAN100,8%
MAZDA90,7%
VOLVO90,7%
DAEWOO80,7%
CITROEN70,6%
FIAT60,5%
LAND ROVER60,5%
SUZUKI60,5%
PORSCHE50,4%
MITSUBISHI40,3%
ALFA ROMEO30,2%
JAGUAR30,2%
JEEP30,2%
SMART30,2%
HONDA20,2%
MINI20,2%
DODGE10,1%
LADA10,1%
MG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5766,3%
Export2832,6%
Înmatriculat pentru export11,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1618,6%
VOLKSWAGEN1011,6%
BMW910,5%
OPEL910,5%
AUDI89,3%
FORD55,8%
RENAULT55,8%
SKODA55,8%
MERCEDES-BENZ44,7%
SEAT33,5%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO22,3%
FIAT22,3%
PEUGEOT22,3%
TOYOTA22,3%
CHRYSLER11,2%
CITROEN11,2%
HONDA11,2%
SAAB11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.