Înmatriculări în județul Bacău, august 2024

Noi109-19,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare827+1,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.522-6,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri69

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 67 rulate, prima înmatriculare2009: 70 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 86 rulate, prima înmatriculare2012: 83 rulate, prima înmatriculare2013: 55 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 9 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 100 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200008
200003
200104
200209
200308
2004021
2005025
2006030
2007047
2008067
2009070
2010047
2011086
2012083
2013055
2014050
2015045
2016038
2017038
2018025
2019029
2020020
202104
202205
2023910
20241000

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15816,9%
BMW939,9%
AUDI707,5%
RENAULT677,2%
FORD596,3%
DACIA576,1%
HYUNDAI545,8%
SKODA505,3%
MERCEDES-BENZ454,8%
NISSAN394,2%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL384,1%
VOLVO343,6%
SEAT272,9%
TOYOTA262,8%
PEUGEOT202,1%
KIA151,6%
CITROEN111,2%
MAZDA101,1%
FIAT91,0%
MG80,9%
MITSUBISHI60,6%
SUZUKI60,6%
ALFA ROMEO40,4%
HONDA40,4%
PORSCHE40,4%
CHEVROLET30,3%
JEEP20,2%
LAND ROVER20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
CUPRA10,1%
DUTTON10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT404,3%
VOLKSWAGEN GOLF384,1%
AUDI A4303,2%
BMW SERIA 3272,9%
DACIA DUSTER252,7%
HYUNDAI TUCSON252,7%
BMW SERIA 5242,6%
FORD FOCUS232,5%
NISSAN QASHQAI232,5%
RENAULT MEGANE232,5%
Toate (219)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA171,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN171,8%
DACIA LOGAN161,7%
SKODA FABIA151,6%
VOLVO XC60141,5%
AUDI A6131,4%
FORD KUGA121,3%
OPEL ASTRA121,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,2%
DACIA SANDERO101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,1%
SEAT IBIZA101,1%
BMW X191,0%
HYUNDAI I3091,0%
OPEL ZAFIRA91,0%
RENAULT SCENIC91,0%
SEAT LEON91,0%
FORD FIESTA80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,9%
NISSAN JUKE80,9%
TOYOTA RAV480,9%
VOLKSWAGEN CADDY80,9%
VOLKSWAGEN POLO80,9%
AUDI Q570,8%
BMW SERIA 170,8%
BMW X370,8%
KIA SPORTAGE70,8%
OPEL CORSA70,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,8%
PEUGEOT 30860,6%
RENAULT CLIO60,6%
TOYOTA C-HR60,6%
TOYOTA YARIS60,6%
VOLKSWAGEN TOURAN60,6%
AUDI A350,5%
AUDI A550,5%
HYUNDAI I2050,5%
HYUNDAI IX3550,5%
KIA CEED50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
MG ZS50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
RENAULT KADJAR50,5%
RENAULT TALISMAN50,5%
SKODA SUPERB50,5%
AUDI Q340,4%
BMW X440,4%
BMW X540,4%
FORD C-MAX40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
VOLKSWAGEN UP40,4%
VOLVO V6040,4%
VOLVO XC4040,4%
VOLVO XC9040,4%
AUDI Q730,3%
BMW SERIA 730,3%
DACIA LODGY30,3%
FIAT PUNTO30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
MAZDA 230,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
PEUGEOT 20830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SKODA YETI30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO V5030,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
BMW X620,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C420,2%
DACIA DOKKER20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TOURNEO CUSTOM20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA ACCORD20,2%
HYUNDAI IX2020,2%
KIA OPTIMA20,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MG HS20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 50820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT MODUS20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SMART FORFOUR20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DUTTON PHAETON10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT MULTIPLA10,1%
FIAT SEDICI10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30532,6%
Compacte (C)19420,7%
Medii (D)14815,8%
Mici (B)11512,3%
Monovolume (MPV)9710,4%
Mari și de lux (E)596,3%
Mini (A)91,0%
Neclasificate40,4%
Sport30,3%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare82788,4%
Noi10911,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină61265,4%
Benzină24225,9%
Hibrid667,1%
GPL111,2%
Electric50,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică84990,7%
Companie879,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39442,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21823,3%
Berlină cu hayon16017,1%
Berlină15416,5%
Cabriolet60,6%
Cupeu40,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18419,7%
75-109 kW44547,5%
110-149 kW23825,4%
150-219 kW434,6%
220 kW și peste212,2%
Necompletat50,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc464,9%
1000-1399 cmc11512,3%
1400-1599 cmc26127,9%
1600-1999 cmc40242,9%
2000-2999 cmc10411,1%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat50,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN33922,3%
BMW1439,4%
AUDI1278,3%
OPEL1187,8%
FORD1177,7%
DACIA1097,2%
SKODA815,3%
RENAULT765,0%
MERCEDES-BENZ664,3%
TOYOTA412,7%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT362,4%
HYUNDAI352,3%
FIAT271,8%
NISSAN231,5%
PEUGEOT221,4%
SUZUKI181,2%
LAND ROVER151,0%
VOLVO140,9%
CITROEN130,9%
KIA130,9%
HONDA110,7%
MAZDA110,7%
CHEVROLET100,7%
MINI90,6%
ALFA ROMEO80,5%
MITSUBISHI60,4%
DAIHATSU50,3%
PORSCHE40,3%
DAEWOO30,2%
SMART30,2%
JEEP20,1%
LANCIA20,1%
LEXUS20,1%
SAAB20,1%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
ROVER10,1%
SUZUKY10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5782,6%
Export1217,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1623,2%
FORD811,6%
OPEL811,6%
DACIA710,1%
SKODA57,2%
BMW45,8%
DAEWOO45,8%
MERCEDES-BENZ34,3%
PEUGEOT22,9%
RENAULT22,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,4%
AUDI11,4%
CITROEN11,4%
FIAT11,4%
KIA11,4%
NISSAN11,4%
SEAT11,4%
TOYOTA11,4%
VAUXHALL11,4%
VOLVO11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.