Noi 21 -52,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 223 +5,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 668 -0,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 52 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 36 noi nov 24: 223 rulate, prima înmatriculare dec 24: 35 noi dec 24: 222 rulate, prima înmatriculare ian 25: 46 noi ian 25: 185 rulate, prima înmatriculare feb 25: 40 noi feb 25: 228 rulate, prima înmatriculare mar 25: 35 noi mar 25: 301 rulate, prima înmatriculare apr 25: 37 noi apr 25: 268 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 245 rulate, prima înmatriculare iun 25: 31 noi iun 25: 205 rulate, prima înmatriculare iul 25: 51 noi iul 25: 262 rulate, prima înmatriculare aug 25: 69 noi aug 25: 263 rulate, prima înmatriculare sep 25: 47 noi sep 25: 265 rulate, prima înmatriculare oct 25: 38 noi oct 25: 264 rulate, prima înmatriculare nov 25: 43 noi nov 25: 277 rulate, prima înmatriculare dec 25: 85 noi dec 25: 214 rulate, prima înmatriculare ian 26: 21 noi ian 26: 196 rulate, prima înmatriculare feb 26: 22 noi feb 26: 234 rulate, prima înmatriculare mar 26: 34 noi mar 26: 223 rulate, prima înmatriculare apr 26: 24 noi apr 26: 188 rulate, prima înmatriculare mai 26: 21 noi mai 26: 179 rulate, prima înmatriculare iun 26: 44 noi iun 26: 210 rulate, prima înmatriculare iul 26: 28 noi iul 26: 237 rulate, prima înmatriculare aug 26: 25 noi aug 26: 217 rulate, prima înmatriculare sep 26: 58 noi sep 26: 219 rulate, prima înmatriculare oct 26: 51 noi oct 26: 197 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 36 223 dec 24 35 222 ian 25 46 185 feb 25 40 228 mar 25 35 301 apr 25 37 268 mai 25 35 245 iun 25 31 205 iul 25 51 262 aug 25 69 263 sep 25 47 265 oct 25 38 264 nov 25 43 277 dec 25 85 214 ian 26 21 196 feb 26 22 234 mar 26 34 223 apr 26 24 188 mai 26 21 179 iun 26 44 210 iul 26 28 237 aug 26 25 217 sep 26 58 219 oct 26 51 197
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 5 10 15 20 25 < 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 6 rulate, prima înmatriculare 2004: 4 rulate, prima înmatriculare 2005: 12 rulate, prima înmatriculare 2006: 5 rulate, prima înmatriculare 2007: 6 rulate, prima înmatriculare 2008: 6 rulate, prima înmatriculare 2009: 13 rulate, prima înmatriculare 2010: 15 rulate, prima înmatriculare 2011: 24 rulate, prima înmatriculare 2012: 18 rulate, prima înmatriculare 2013: 21 rulate, prima înmatriculare 2014: 11 rulate, prima înmatriculare 2015: 7 rulate, prima înmatriculare 2016: 12 rulate, prima înmatriculare 2017: 7 rulate, prima înmatriculare 2018: 15 rulate, prima înmatriculare 2019: 17 rulate, prima înmatriculare 2020: 10 rulate, prima înmatriculare 2021: 5 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 3 noi 2023: 2 rulate, prima înmatriculare 2024: 18 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 4 2000 0 0 2001 0 0 2002 0 2 2003 0 6 2004 0 4 2005 0 12 2006 0 5 2007 0 6 2008 0 6 2009 0 13 2010 0 15 2011 0 24 2012 0 18 2013 0 21 2014 0 11 2015 0 7 2016 0 12 2017 0 7 2018 0 15 2019 0 17 2020 0 10 2021 0 5 2022 0 1 2023 3 2 2024 18 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 50 20,5% BMW 39 16,0% AUDI 20 8,2% MERCEDES-BENZ 18 7,4% DACIA 15 6,1% RENAULT 15 6,1% SKODA 13 5,3% OPEL 12 4,9% FORD 10 4,1% PEUGEOT 8 3,3%
Toate (27) Mărci: valoare, vehicule, cotă MAZDA 7 2,9% NISSAN 6 2,5% SEAT 5 2,0% VOLVO 5 2,0% KIA 3 1,2% MG 3 1,2% MITSUBISHI 3 1,2% HYUNDAI 2 0,8% TOYOTA 2 0,8% CHEVROLET 1 0,4% DS 1 0,4% FIAT 1 0,4% HONDA 1 0,4% LEXUS 1 0,4% MASERATI 1 0,4% MINI 1 0,4% PORSCHE 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN PASSAT 23 9,5% BMW SERIA 5 10 4,1% AUDI A4 9 3,7% VOLKSWAGEN GOLF 9 3,7% BMW SERIA 3 8 3,3% DACIA DUSTER 7 2,9% OPEL ASTRA 7 2,9% SKODA OCTAVIA 7 2,9% AUDI A6 5 2,1% FORD FOCUS 5 2,1%
Toate (98) Modele: valoare, vehicule, cotă MERCEDES-BENZ CLASA C 5 2,1% NISSAN QASHQAI 5 2,1% VOLKSWAGEN TIGUAN 5 2,1% BMW SERIA 1 4 1,7% BMW SERIA 7 4 1,7% BMW X6 4 1,7% DACIA LODGY 4 1,7% RENAULT KADJAR 4 1,7% RENAULT MEGANE 4 1,7% BMW X3 3 1,2% DACIA LOGAN 3 1,2% MAZDA 3 3 1,2% MERCEDES-BENZ CLASA A 3 1,2% MERCEDES-BENZ CLASA E 3 1,2% MERCEDES-BENZ GLC 3 1,2% PEUGEOT 3008 3 1,2% RENAULT KOLEOS 3 1,2% SEAT LEON 3 1,2% SKODA FABIA 3 1,2% AUDI A5 2 0,8% AUDI Q5 2 0,8% BMW X5 2 0,8% FORD FIESTA 2 0,8% MAZDA CX-30 2 0,8% MG HS 2 0,8% MITSUBISHI OUTLANDER 2 0,8% PEUGEOT 2008 2 0,8% PEUGEOT 308 2 0,8% RENAULT CLIO 2 0,8% RENAULT SCENIC 2 0,8% SKODA KAROQ 2 0,8% VOLKSWAGEN CADDY 2 0,8% VOLKSWAGEN TOUAREG 2 0,8% AUDI A7 1 0,4% AUDI Q3 1 0,4% BMW SERIA 4 1 0,4% BMW SERIA 6 1 0,4% BMW SERIA 8 1 0,4% BMW X1 1 0,4% CHEVROLET CAPTIVA 1 0,4% DACIA SANDERO 1 0,4% DS DS7 1 0,4% FIAT CROMA 1 0,4% FORD KUGA 1 0,4% FORD MONDEO 1 0,4% FORD PUMA 1 0,4% HONDA CIVIC 1 0,4% HYUNDAI I30 1 0,4% HYUNDAI TUCSON 1 0,4% KIA CEED 1 0,4% KIA NIRO 1 0,4% KIA SPORTAGE 1 0,4% LEXUS NX 1 0,4% MASERATI LEVANTE 1 0,4% MAZDA 6 1 0,4% MAZDA CX-5 1 0,4% MERCEDES-BENZ 190 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLA 1 0,4% MERCEDES-BENZ VITO 1 0,4% MG EHS 1 0,4% MINI ONE 1 0,4% MITSUBISHI SPACE STAR 1 0,4% NISSAN X-TRAIL 1 0,4% OPEL CORSA 1 0,4% OPEL MERIVA 1 0,4% OPEL MOKKA 1 0,4% OPEL OMEGA 1 0,4% PEUGEOT 207 1 0,4% PORSCHE PANAMERA 1 0,4% SEAT ALHAMBRA 1 0,4% SEAT IBIZA 1 0,4% SKODA SUPERB 1 0,4% TOYOTA COROLLA 1 0,4% TOYOTA YARIS 1 0,4% VOLKSWAGEN CC 1 0,4% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 1 0,4% VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN 1 0,4% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,4% VOLKSWAGEN MULTIVAN 1 0,4% VOLKSWAGEN POLO 1 0,4% VOLKSWAGEN T-ROC 1 0,4% VOLKSWAGEN TOURAN 1 0,4% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 1 0,4% VOLVO V40 1 0,4% VOLVO V50 1 0,4% VOLVO V90 1 0,4% VOLVO XC40 1 0,4% VOLVO XC60 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 72 29,5% Compacte (C) 60 24,6% Medii (D) 49 20,1% Mari și de lux (E) 27 11,1% Mici (B) 17 7,0% Monovolume (MPV) 16 6,6% Neclasificate 2 0,8% Mini (A) 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 223 91,4% Noi 21 8,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 165 67,6% Benzină 55 22,5% Hibrid 22 9,0% GPL 2 0,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 222 91,0% Companie 22 9,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 132 54,1% Berlină 56 23,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 30 12,3% Berlină cu hayon 25 10,2% Cabriolet 1 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 25 10,2% 75-109 kW 107 43,9% 110-149 kW 81 33,2% 150-219 kW 20 8,2% 220 kW și peste 11 4,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 4 1,6% 1000-1399 cmc 27 11,1% 1400-1599 cmc 61 25,0% 1600-1999 cmc 108 44,3% 2000-2999 cmc 40 16,4% 3000 cmc și peste 4 1,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.