Înmatriculări în județul Botoșani, august 2024

Noi39-4,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare597+12,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări954-0,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri87

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 49 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 60 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 34 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200001
200105
200203
2003011
2004019
2005025
2006036
2007049
2008047
2009043
2010049
2011060
2012044
2013038
2014032
2015030
2016024
2017018
2018022
2019013
2020011
202105
202204
202354
2024341

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17327,2%
AUDI7812,3%
BMW619,6%
FORD355,5%
MERCEDES-BENZ345,3%
RENAULT304,7%
NISSAN243,8%
VOLVO243,8%
DACIA213,3%
OPEL203,1%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA193,0%
HYUNDAI182,8%
SEAT142,2%
TOYOTA142,2%
PEUGEOT121,9%
KIA91,4%
SUZUKI91,4%
CITROEN81,3%
LAND ROVER60,9%
MAZDA60,9%
FIAT40,6%
ALFA ROMEO30,5%
MITSUBISHI30,5%
SMART20,3%
CHEVROLET10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LAMBORGHINI10,2%
MG10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT436,8%
VOLKSWAGEN GOLF426,6%
AUDI A4355,5%
VOLKSWAGEN TOURAN233,6%
BMW SERIA 3182,8%
FORD FOCUS172,7%
NISSAN QASHQAI162,5%
AUDI A6152,4%
BMW X3152,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,4%
Toate (159)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60132,0%
AUDI A3121,9%
OPEL ASTRA121,9%
VOLKSWAGEN POLO121,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,7%
DACIA DUSTER101,6%
AUDI Q591,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,4%
BMW SERIA 581,3%
SKODA OCTAVIA81,3%
DACIA LOGAN71,1%
HYUNDAI TUCSON71,1%
RENAULT KADJAR71,1%
RENAULT MEGANE71,1%
VOLKSWAGEN CADDY71,1%
KIA SPORTAGE60,9%
AUDI A550,8%
BMW SERIA 150,8%
BMW X150,8%
FORD FIESTA50,8%
FORD KUGA50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
NISSAN QASHQAI+250,8%
SEAT LEON50,8%
TOYOTA RAV450,8%
VOLVO V4050,8%
HYUNDAI I3040,6%
RENAULT TALISMAN40,6%
SKODA FABIA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
VOLKSWAGEN JETTA40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
BMW X530,5%
DACIA SANDERO30,5%
FORD MONDEO30,5%
HYUNDAI BAYON30,5%
LAND ROVER FREELANDER30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
OPEL CORSA30,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
ALFA ROMEO 14720,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
CITROEN BERLINGO20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I2020,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT EXEO20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO S4020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI A210,2%
BMW IX310,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA SPRING10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT CROMA10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 400810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 80710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18929,7%
Compacte (C)15324,1%
Medii (D)12920,3%
Monovolume (MPV)7011,0%
Mici (B)528,2%
Mari și de lux (E)325,0%
Mini (A)60,9%
Sport20,3%
Utilitare20,3%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59793,9%
Noi396,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49277,4%
Benzină9815,4%
Hibrid386,0%
GPL50,8%
Electric30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică59493,4%
Companie426,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33252,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11918,7%
Berlină cu hayon9514,9%
Berlină8413,2%
Cabriolet30,5%
Cupeu30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10115,9%
75-109 kW33552,7%
110-149 kW16826,4%
150-219 kW223,5%
220 kW și peste71,1%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc213,3%
1000-1399 cmc518,0%
1400-1599 cmc16025,2%
1600-1999 cmc33953,3%
2000-2999 cmc609,4%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat30,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26828,1%
AUDI13313,9%
BMW11311,8%
OPEL666,9%
MERCEDES-BENZ576,0%
SKODA474,9%
FORD464,8%
DACIA373,9%
RENAULT293,0%
PEUGEOT192,0%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA171,8%
SEAT151,6%
VOLVO141,5%
NISSAN131,4%
HYUNDAI111,2%
FIAT101,0%
SUZUKI101,0%
CITROEN80,8%
MAZDA60,6%
MITSUBISHI50,5%
ALFA ROMEO40,4%
CHEVROLET40,4%
LAND ROVER40,4%
KIA30,3%
SMART30,3%
DAEWOO20,2%
HONDA20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
CHRYSLER10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6979,3%
Export1820,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1820,7%
OPEL1213,8%
FORD910,3%
BMW89,2%
AUDI78,0%
FIAT66,9%
MERCEDES-BENZ55,7%
RENAULT55,7%
DACIA33,4%
SEAT33,4%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT22,3%
SKODA22,3%
CITROEN11,1%
DAEWOO11,1%
FERRARI11,1%
HYUNDAI11,1%
MITSUBISHI11,1%
ROVER11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.