Înmatriculări în județul Maramureș, august 2024

Noi71-33,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare865+1,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.299+9,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri115

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 19 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 38 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 65 rulate, prima înmatriculare2010: 61 rulate, prima înmatriculare2011: 67 rulate, prima înmatriculare2012: 62 rulate, prima înmatriculare2013: 57 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 50 rulate, prima înmatriculare2016: 48 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 10 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 61 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000019
200004
200109
200208
2003020
2004038
2005032
2006037
2007042
2008056
2009065
2010061
2011067
2012062
2013057
2014048
2015050
2016048
2017027
2018032
2019030
2020027
2021011
2022012
2023103
2024610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16617,7%
AUDI11412,2%
BMW828,8%
RENAULT646,8%
FORD606,4%
DACIA515,4%
MERCEDES-BENZ464,9%
VOLVO414,4%
SKODA394,2%
PEUGEOT363,8%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN343,6%
OPEL202,1%
TOYOTA202,1%
CITROEN181,9%
MAZDA161,7%
HYUNDAI151,6%
MITSUBISHI141,5%
ALFA ROMEO131,4%
SUZUKI131,4%
LAND ROVER101,1%
SEAT101,1%
KIA91,0%
JEEP80,9%
FIAT60,6%
MG50,5%
SUBARU50,5%
TESLA50,5%
MINI40,4%
CHEVROLET20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4515,4%
VOLKSWAGEN PASSAT424,5%
VOLKSWAGEN GOLF343,6%
DACIA DUSTER303,2%
BMW SERIA 3242,6%
VOLVO XC60222,4%
FORD FOCUS212,2%
SKODA OCTAVIA192,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,0%
BMW SERIA 5171,8%
Toate (234)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI171,8%
AUDI Q5161,7%
RENAULT MEGANE161,7%
AUDI A6151,6%
BMW X3141,5%
DACIA SANDERO131,4%
VOLKSWAGEN POLO131,4%
OPEL ASTRA111,2%
AUDI A3101,1%
AUDI Q3101,1%
FORD FIESTA101,1%
MAZDA CX-591,0%
RENAULT CLIO91,0%
SKODA SUPERB91,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,0%
BMW SERIA 180,9%
FORD KUGA80,9%
PEUGEOT 20880,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,9%
AUDI A570,7%
DACIA LOGAN70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,7%
MITSUBISHI ASX70,7%
PEUGEOT 50870,7%
VOLKSWAGEN CADDY70,7%
HYUNDAI TUCSON60,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,6%
NISSAN X-TRAIL60,6%
PEUGEOT 30860,6%
RENAULT SCENIC60,6%
VOLKSWAGEN CC60,6%
VOLKSWAGEN TOURAN60,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,6%
BMW X450,5%
FORD MONDEO50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,5%
RENAULT CAPTUR50,5%
RENAULT KOLEOS50,5%
RENAULT TALISMAN50,5%
TESLA MODEL 350,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLVO XC9050,5%
ALFA ROMEO GIULIETTA40,4%
BMW X540,4%
CITROEN C4 PICASSO40,4%
FORD GALAXY40,4%
JEEP CHEROKEE40,4%
KIA CEED40,4%
KIA SPORTAGE40,4%
PEUGEOT 30740,4%
RENAULT KANGOO40,4%
SKODA FABIA40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLVO V6040,4%
ALFA ROMEO 15930,3%
AUDI Q830,3%
BMW X630,3%
CITROEN C430,3%
FORD GRAND C-MAX30,3%
HYUNDAI I3030,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MG ZS30,3%
MINI COOPER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN PATROL30,3%
PEUGEOT 300830,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
VOLKSWAGEN ARTEON30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO V5030,3%
ALFA ROMEO 15620,2%
BMW X120,2%
BMW X220,2%
CITROEN C520,2%
FIAT 50020,2%
FIAT DOBLO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 400820,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUBARU IMPREZA20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 14610,1%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
BMW I310,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 SPACETOURER10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV32935,1%
Medii (D)18920,2%
Compacte (C)18019,2%
Mici (B)869,2%
Monovolume (MPV)838,9%
Mari și de lux (E)434,6%
Mini (A)70,7%
Utilitare70,7%
Neclasificate60,6%
Sport60,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare86592,4%
Noi717,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină70975,7%
Benzină14215,2%
Hibrid636,7%
Electric111,2%
GPL111,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică84890,6%
Companie889,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45048,1%
Berlină cu hayon16517,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15716,8%
Berlină13814,7%
Cabriolet161,7%
Cupeu101,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17018,2%
75-109 kW40142,8%
110-149 kW28630,6%
150-219 kW566,0%
220 kW și peste121,3%
Necompletat111,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc293,1%
1000-1399 cmc656,9%
1400-1599 cmc23725,3%
1600-1999 cmc46950,1%
2000-2999 cmc12313,1%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat111,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23618,2%
AUDI1219,3%
FORD1209,2%
BMW1108,5%
DACIA866,6%
RENAULT765,9%
MERCEDES-BENZ705,4%
OPEL665,1%
SKODA544,2%
PEUGEOT423,2%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN272,1%
SUZUKI272,1%
SEAT262,0%
HYUNDAI231,8%
CITROEN221,7%
VOLVO221,7%
TOYOTA201,5%
FIAT191,5%
LAND ROVER181,4%
MITSUBISHI181,4%
KIA151,2%
MAZDA151,2%
JEEP100,8%
MINI80,6%
CHEVROLET70,5%
SMART70,5%
ALFA ROMEO60,5%
DAIHATSU40,3%
JAGUAR40,3%
LEXUS30,2%
PORSCHE30,2%
ROVER30,2%
SUBARU30,2%
HONDA20,2%
SSANGYONG20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9078,3%
Export2521,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2219,1%
FORD1613,9%
DACIA1311,3%
RENAULT97,8%
AUDI87,0%
MERCEDES-BENZ65,2%
PEUGEOT65,2%
MAZDA54,3%
OPEL54,3%
BMW43,5%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT32,6%
SEAT32,6%
TOYOTA32,6%
VOLVO21,7%
ALFA ROMEO10,9%
CITROEN10,9%
HONDA10,9%
JAGUAR10,9%
JEEP10,9%
KIA10,9%
LANCIA10,9%
MITSUBISHI10,9%
PORSCHE10,9%
SKODA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.