Înmatriculări în județul Brăila, august 2024

Noi123+46,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare277-14,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări851-4,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri72

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 127 noinov 24: 317 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 314 rulate, prima înmatriculareian 25: 119 noiian 25: 300 rulate, prima înmatricularefeb 25: 227 noifeb 25: 372 rulate, prima înmatricularemar 25: 143 noimar 25: 416 rulate, prima înmatriculareapr 25: 111 noiapr 25: 370 rulate, prima înmatricularemai 25: 176 noimai 25: 358 rulate, prima înmatriculareiun 25: 244 noiiun 25: 329 rulate, prima înmatriculareiul 25: 195 noiiul 25: 326 rulate, prima înmatriculareaug 25: 147 noiaug 25: 326 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 352 noioct 25: 375 rulate, prima înmatricularenov 25: 224 noinov 25: 372 rulate, prima înmatricularedec 25: 225 noidec 25: 347 rulate, prima înmatriculareian 26: 82 noiian 26: 288 rulate, prima înmatricularefeb 26: 81 noifeb 26: 316 rulate, prima înmatricularemar 26: 89 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 319 rulate, prima înmatricularemai 26: 70 noimai 26: 286 rulate, prima înmatriculareiun 26: 104 noiiun 26: 270 rulate, prima înmatriculareiul 26: 236 noiiul 26: 314 rulate, prima înmatriculareaug 26: 184 noiaug 26: 288 rulate, prima înmatricularesep 26: 147 noisep 26: 275 rulate, prima înmatriculareoct 26: 227 noioct 26: 306 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127317
dec 24115314
ian 25119300
feb 25227372
mar 25143416
apr 25111370
mai 25176358
iun 25244329
iul 25195326
aug 25147326
sep 25180353
oct 25352375
nov 25224372
dec 25225347
ian 2682288
feb 2681316
mar 2689330
apr 2684319
mai 2670286
iun 26104270
iul 26236314
aug 26184288
sep 26147275
oct 26227306

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 19 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 118 noi20022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200304
200406
200508
2006010
2007015
2008014
2009018
2010018
2011019
2012013
2013018
2014022
2015027
2016011
2017010
2018013
2019024
2020017
202104
202202
202353
20241180

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9423,5%
VOLKSWAGEN4511,2%
RENAULT4010,0%
BMW276,8%
AUDI194,8%
SKODA194,8%
FORD153,8%
HYUNDAI153,8%
OPEL153,8%
MERCEDES-BENZ143,5%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA123,0%
NISSAN102,5%
PEUGEOT92,2%
TOYOTA92,2%
VOLVO82,0%
CITROEN71,8%
MG71,8%
SEAT71,8%
KIA61,5%
SUZUKI51,2%
FIAT30,8%
HONDA30,8%
JEEP20,5%
MINI20,5%
MITSUBISHI20,5%
CHEVROLET10,2%
DS10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER7318,2%
RENAULT MEGANE174,2%
DACIA LOGAN164,0%
VOLKSWAGEN PASSAT153,8%
VOLKSWAGEN GOLF123,0%
FORD FOCUS92,2%
OPEL ASTRA82,0%
RENAULT KADJAR82,0%
SKODA OCTAVIA82,0%
MG ZS71,8%
Toate (135)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A461,5%
BMW SERIA 361,5%
BMW SERIA 561,5%
HYUNDAI TUCSON61,5%
MAZDA 361,5%
NISSAN QASHQAI61,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,2%
BMW X341,0%
DACIA SANDERO41,0%
HYUNDAI I2041,0%
MAZDA 641,0%
MERCEDES-BENZ CLA41,0%
NISSAN X-TRAIL41,0%
RENAULT SCENIC41,0%
SEAT LEON41,0%
SKODA SUPERB41,0%
VOLVO XC6041,0%
AUDI A530,8%
AUDI Q530,8%
KIA SPORTAGE30,8%
MERCEDES-BENZ GLC30,8%
OPEL CORSA30,8%
RENAULT CAPTUR30,8%
AUDI A620,5%
BMW SERIA 220,5%
BMW SERIA 720,5%
BMW X120,5%
KIA OPTIMA20,5%
MINI COUNTRYMAN20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
OPEL ZAFIRA20,5%
PEUGEOT 300820,5%
PEUGEOT 30820,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SEAT IBIZA20,5%
SKODA FABIA20,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SUZUKI GRAND VITARA20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
TOYOTA PRIUS20,5%
TOYOTA RAV420,5%
TOYOTA YARIS CROSS20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
VOLKSWAGEN POLO20,5%
VOLKSWAGEN TAIGO20,5%
VOLVO V4020,5%
AUDI A310,2%
AUDI E-TRON10,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI SQ810,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA LODGY10,2%
DS DS710,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HONDA ZR-V10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SCALA10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN TOURAN10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18345,8%
Compacte (C)8721,8%
Medii (D)5413,5%
Mici (B)4310,8%
Monovolume (MPV)174,2%
Mari și de lux (E)123,0%
Mini (A)20,5%
Sport10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare27769,2%
Noi12330,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină20952,2%
Benzină9924,8%
Hibrid7819,5%
GPL133,2%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică29573,8%
Companie10526,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break15839,5%
Berlină cu hayon11328,2%
Berlină6616,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6215,5%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7819,5%
75-109 kW21152,8%
110-149 kW8621,5%
150-219 kW174,2%
220 kW și peste71,8%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc256,2%
1000-1399 cmc7318,2%
1400-1599 cmc14837,0%
1600-1999 cmc12330,8%
2000-2999 cmc287,0%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12014,1%
OPEL9511,2%
BMW9110,7%
DACIA829,6%
RENAULT748,7%
FORD738,6%
SKODA667,8%
AUDI556,5%
MERCEDES-BENZ344,0%
HYUNDAI323,8%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT151,8%
PEUGEOT141,6%
TOYOTA131,5%
KIA111,3%
CITROEN80,9%
LAND ROVER70,8%
MAZDA70,8%
NISSAN70,8%
ALFA ROMEO60,7%
VOLVO60,7%
HONDA50,6%
MITSUBISHI50,6%
SUZUKI50,6%
CHEVROLET40,5%
DAEWOO40,5%
FIAT40,5%
PORSCHE30,4%
SMART20,2%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5576,4%
Export1723,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1825,0%
OPEL1318,1%
DAEWOO79,7%
FIAT56,9%
FORD45,6%
SKODA45,6%
VOLKSWAGEN45,6%
PEUGEOT34,2%
AUDI22,8%
BMW22,8%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT22,8%
CHEVROLET11,4%
HONDA11,4%
KIA11,4%
MAZDA11,4%
MERCEDES-BENZ11,4%
MINI11,4%
NISSAN11,4%
OLTCIT11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.