Înmatriculări în județul Constanța, august 2024

Noi242-25,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare651-0,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.484+0,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri105

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 50 rulate, prima înmatriculare2019: 49 rulate, prima înmatriculare2020: 51 rulate, prima înmatriculare2021: 30 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 23 noi2023: 21 rulate, prima înmatriculare2024: 218 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200000
200104
200203
200306
2004011
2005018
2006019
2007028
2008032
2009026
2010023
2011044
2012049
2013042
2014030
2015027
2016030
2017036
2018050
2019049
2020051
2021030
2022114
20232321
20242181

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12213,7%
BMW829,2%
AUDI718,0%
HYUNDAI718,0%
SKODA687,6%
MERCEDES-BENZ616,8%
RENAULT485,4%
DACIA444,9%
FORD444,9%
TOYOTA394,4%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT273,0%
VOLVO242,7%
KIA202,2%
MAZDA202,2%
OPEL192,1%
CITROEN161,8%
SEAT161,8%
NISSAN141,6%
HONDA101,1%
SUZUKI91,0%
LAND ROVER80,9%
MG80,9%
LEXUS70,8%
PORSCHE70,8%
TESLA60,7%
FIAT40,4%
JAGUAR40,4%
CUPRA30,3%
MINI30,3%
MITSUBISHI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DS20,2%
JEEP20,2%
ROLLS-ROYCE20,2%
BENTLEY10,1%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON364,1%
SKODA OCTAVIA303,4%
VOLKSWAGEN GOLF293,3%
VOLKSWAGEN PASSAT283,2%
AUDI A4222,5%
BMW SERIA 5202,3%
DACIA DUSTER202,3%
BMW SERIA 3171,9%
DACIA LOGAN151,7%
RENAULT MEGANE151,7%
Toate (223)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN151,7%
SKODA SUPERB131,5%
FORD PUMA121,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,4%
VOLVO XC60121,4%
TOYOTA COROLLA111,2%
BMW X3101,1%
HYUNDAI I20101,1%
HYUNDAI I30101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,1%
MERCEDES-BENZ GLE101,1%
MAZDA CX-3091,0%
NISSAN QASHQAI91,0%
OPEL ASTRA91,0%
SKODA KODIAQ91,0%
TOYOTA YARIS CROSS91,0%
VOLKSWAGEN TOURAN91,0%
AUDI A380,9%
AUDI A680,9%
AUDI Q580,9%
BMW SERIA 180,9%
FORD FOCUS80,9%
AUDI A570,8%
FORD KUGA70,8%
KIA CEED70,8%
KIA SPORTAGE70,8%
RENAULT CLIO70,8%
SKODA FABIA70,8%
TOYOTA RAV470,8%
VOLKSWAGEN POLO70,8%
BMW X560,7%
DACIA SANDERO60,7%
MG ZS60,7%
SEAT IBIZA60,7%
TESLA MODEL 360,7%
BMW X450,6%
FORD MONDEO50,6%
FORD TRANSIT50,6%
HYUNDAI KONA50,6%
MERCEDES-BENZ GLA50,6%
PEUGEOT 300850,6%
PEUGEOT 50850,6%
RENAULT CAPTUR50,6%
VOLKSWAGEN CC50,6%
AUDI Q340,5%
BMW SERIA 240,5%
CITROEN C4 PICASSO40,5%
HYUNDAI SANTA FE40,5%
LEXUS NX40,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
PEUGEOT 30840,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
SKODA RAPID40,5%
VOLKSWAGEN ARTEON40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,5%
VOLVO V4040,5%
AUDI A830,3%
AUDI Q830,3%
BMW X130,3%
CITROEN C330,3%
CUPRA FORMENTOR30,3%
DACIA JOGGER30,3%
FIAT 50030,3%
HONDA CR-V30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
PEUGEOT 20830,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SEAT ATECA30,3%
SEAT TOLEDO30,3%
SUZUKI IGNIS30,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
AUDI A720,2%
BMW I320,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
DS DS720,2%
FORD EDGE20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JEEP AVENGER20,2%
KIA RIO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MINI COOPER20,2%
OPEL CORSA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE 91120,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA SCALA20,2%
SUZUKI SWACE20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V9020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q410,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S410,1%
AUDI SQ510,1%
BENTLEY FLYING SPUR10,1%
BMW M310,1%
BMW Z410,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DAIHATSU ROCKY10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT BRAVO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV34138,2%
Compacte (C)19221,5%
Medii (D)13214,8%
Mici (B)9310,4%
Mari și de lux (E)535,9%
Monovolume (MPV)444,9%
Neclasificate121,3%
Mini (A)121,3%
Sport70,8%
Utilitare70,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65172,9%
Noi24227,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44249,5%
Hibrid22725,4%
Benzină19221,5%
GPL171,9%
Electric151,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72981,6%
Companie16418,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37241,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17920,0%
Berlină cu hayon17219,3%
Berlină15217,0%
Cupeu121,3%
Cabriolet60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15917,8%
75-109 kW31835,6%
110-149 kW29432,9%
150-219 kW768,5%
220 kW și peste313,5%
Necompletat151,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc556,2%
1000-1399 cmc10111,3%
1400-1599 cmc23125,9%
1600-1999 cmc36641,0%
2000-2999 cmc11412,8%
3000 cmc și peste111,2%
Necompletat151,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN52421,1%
BMW26610,7%
DACIA2249,0%
AUDI2118,5%
SKODA1967,9%
MERCEDES-BENZ1656,6%
FORD1375,5%
OPEL1295,2%
RENAULT843,4%
HYUNDAI702,8%
Toate (48)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT682,7%
TOYOTA512,1%
SEAT502,0%
VOLVO341,4%
CITROEN261,0%
KIA261,0%
MAZDA261,0%
FIAT220,9%
CHEVROLET180,7%
LAND ROVER180,7%
MITSUBISHI130,5%
NISSAN130,5%
SUZUKI120,5%
HONDA110,4%
MINI110,4%
SMART110,4%
DAEWOO100,4%
PORSCHE90,4%
SSANGYONG90,4%
ALFA ROMEO50,2%
JAGUAR50,2%
LEXUS40,2%
TESLA40,2%
JEEP30,1%
SAAB30,1%
INFINITI20,1%
MASERATI20,1%
SUBARU20,1%
BUICK10,0%
CADILLAC10,0%
CUPRA10,0%
DODGE10,0%
IVECO10,0%
LAMBORGHINI10,0%
LINCOLN10,0%
MCC10,0%
ROVER10,0%
SHUANG HUAN10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9994,3%
Export65,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1615,2%
DACIA1211,4%
VOLKSWAGEN1211,4%
FORD1110,5%
DAEWOO87,6%
SKODA76,7%
CHEVROLET65,7%
PEUGEOT54,8%
RENAULT54,8%
FIAT43,8%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT43,8%
BMW32,9%
MERCEDES-BENZ32,9%
CITROEN21,9%
MITSUBISHI21,9%
ALFA ROMEO11,0%
AUDI11,0%
MAZDA11,0%
NISSAN11,0%
VOLVO11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.