Înmatriculări în județul Hunedoara, august 2024

Noi68-57,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare624+7,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.124+2,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri85

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 10 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 40 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 7 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 61 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000010
200002
200106
200208
200309
2004023
2005018
2006033
2007023
2008031
2009044
2010043
2011062
2012047
2013044
2014040
2015040
2016032
2017017
2018032
2019029
2020021
202103
202204
202373
2024610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9113,2%
DACIA7410,7%
AUDI598,5%
FORD598,5%
BMW588,4%
RENAULT466,6%
NISSAN385,5%
SKODA385,5%
MERCEDES-BENZ294,2%
OPEL284,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT233,3%
HYUNDAI213,0%
VOLVO213,0%
TOYOTA152,2%
MAZDA142,0%
KIA111,6%
SUZUKI111,6%
SEAT101,4%
CITROEN91,3%
MITSUBISHI91,3%
ALFA ROMEO30,4%
CHEVROLET30,4%
HONDA30,4%
LAND ROVER30,4%
MINI30,4%
TESLA30,4%
FIAT20,3%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER405,8%
VOLKSWAGEN GOLF273,9%
NISSAN QASHQAI263,8%
AUDI A4243,5%
VOLKSWAGEN PASSAT243,5%
SKODA OCTAVIA192,8%
BMW SERIA 3182,6%
FORD FOCUS182,6%
FORD FIESTA152,2%
DACIA SANDERO142,0%
Toate (193)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5131,9%
FORD MONDEO111,6%
AUDI A6101,5%
DACIA JOGGER101,5%
DACIA LOGAN101,5%
RENAULT CLIO101,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,5%
MAZDA 391,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,3%
OPEL ASTRA91,3%
VOLVO XC6091,3%
BMW X381,2%
OPEL CORSA81,2%
AUDI Q571,0%
KIA SPORTAGE71,0%
PEUGEOT 300871,0%
RENAULT MEGANE71,0%
VOLKSWAGEN POLO71,0%
AUDI A360,9%
AUDI A560,9%
HYUNDAI I3060,9%
RENAULT TALISMAN60,9%
SKODA SUPERB60,9%
BMW SERIA 150,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
SUZUKI GRAND VITARA50,7%
FORD GALAXY40,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
NISSAN QASHQAI+240,6%
PEUGEOT 50840,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SKODA FABIA40,6%
TOYOTA COROLLA40,6%
VOLKSWAGEN TOURAN40,6%
VOLVO V6040,6%
BMW SERIA 430,4%
BMW X130,4%
FORD TRANSIT30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MINI COOPER30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SKODA RAPID30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
TOYOTA AVENSIS30,4%
TOYOTA LAND CRUISER30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
BMW X620,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C520,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
HYUNDAI I4020,3%
KIA CEED20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA AURIS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO S9020,3%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S510,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DAIHATSU FEROSA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MG ZS10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21430,9%
Compacte (C)14120,4%
Medii (D)13018,8%
Mici (B)8912,9%
Monovolume (MPV)598,5%
Mari și de lux (E)395,6%
Neclasificate60,9%
Utilitare60,9%
Sport50,7%
Mini (A)30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62490,2%
Noi689,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45065,0%
Benzină18026,0%
Hibrid527,5%
GPL60,9%
Electric40,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62289,9%
Companie7010,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29442,5%
Berlină cu hayon14020,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13219,1%
Berlină11316,3%
Cupeu71,0%
Cabriolet60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14721,2%
75-109 kW32547,0%
110-149 kW17925,9%
150-219 kW233,3%
220 kW și peste142,0%
Necompletat40,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc365,2%
1000-1399 cmc10114,6%
1400-1599 cmc19428,0%
1600-1999 cmc28040,5%
2000-2999 cmc7410,7%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat40,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17915,9%
BMW1049,3%
FORD1029,1%
OPEL918,1%
DACIA908,0%
AUDI867,7%
RENAULT696,1%
SKODA645,7%
MERCEDES-BENZ554,9%
PEUGEOT353,1%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI312,8%
NISSAN272,4%
SEAT201,8%
CITROEN181,6%
HYUNDAI161,4%
VOLVO161,4%
MAZDA141,2%
TOYOTA141,2%
FIAT131,2%
HONDA111,0%
MITSUBISHI100,9%
LAND ROVER90,8%
KIA80,7%
ALFA ROMEO50,4%
CHEVROLET50,4%
DAEWOO40,4%
SMART40,4%
JEEP30,3%
MINI30,3%
SUBARU30,3%
DAIHATSU20,2%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
SSANGYONG20,2%
VAUXHALL20,2%
CHRYSLER10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6475,3%
Export2124,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1821,2%
DACIA1416,5%
FORD1011,8%
BMW67,1%
OPEL67,1%
RENAULT67,1%
AUDI55,9%
FIAT33,5%
MAZDA33,5%
MERCEDES-BENZ33,5%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT33,5%
SUZUKI22,4%
DAEWOO11,2%
DAIHATSU11,2%
HYUNDAI11,2%
SUZUKY11,2%
VAUXHALL11,2%
VOLVO11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.