Înmatriculări în județul Vaslui, august 2024

Noi44+18,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare3680,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări962-2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri32

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 21 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 41 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200001
200103
200203
200308
2004015
2005013
2006014
2007031
2008025
2009027
2010021
2011031
2012031
2013020
2014029
2015022
2016019
2017011
2018010
2019012
2020011
202102
202202
202331
2024411

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9322,6%
AUDI4510,9%
BMW389,2%
RENAULT317,5%
DACIA256,1%
MERCEDES-BENZ235,6%
FORD194,6%
NISSAN194,6%
SKODA163,9%
OPEL153,6%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI143,4%
KIA133,2%
TOYOTA81,9%
VOLVO81,9%
MAZDA61,5%
PEUGEOT61,5%
SEAT61,5%
SUZUKI61,5%
CITROEN30,7%
CUPRA20,5%
FIAT20,5%
HONDA20,5%
LAND ROVER20,5%
SAAB20,5%
TESLA20,5%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
DS10,2%
INEOS10,2%
JAGUAR10,2%
MITSUBISHI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT245,8%
AUDI A4204,9%
VOLKSWAGEN GOLF194,6%
BMW SERIA 3143,4%
NISSAN QASHQAI143,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN122,9%
DACIA DUSTER112,7%
AUDI A6102,4%
VOLKSWAGEN TOURAN102,4%
DACIA LOGAN92,2%
Toate (138)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON81,9%
KIA SPORTAGE81,9%
RENAULT CLIO71,7%
RENAULT MEGANE71,7%
SKODA OCTAVIA71,7%
VOLKSWAGEN CC71,7%
BMW SERIA 561,5%
FORD FOCUS61,5%
SKODA FABIA61,5%
VOLKSWAGEN SHARAN61,5%
BMW X351,2%
NISSAN QASHQAI+251,2%
RENAULT SCENIC51,2%
AUDI Q541,0%
BMW X441,0%
DACIA SANDERO41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,0%
OPEL ASTRA41,0%
TOYOTA RAV441,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS41,0%
AUDI A330,7%
AUDI A830,7%
BMW X130,7%
FORD MONDEO30,7%
HYUNDAI I1030,7%
MERCEDES-BENZ GLK30,7%
OPEL INSIGNIA30,7%
RENAULT LAGUNA30,7%
SUZUKI SX430,7%
VOLVO XC6030,7%
AUDI Q320,5%
BMW SERIA 120,5%
CUPRA FORMENTOR20,5%
FORD KUGA20,5%
FORD S-MAX20,5%
HYUNDAI I3020,5%
KIA CEED20,5%
KIA STONIC20,5%
MAZDA 620,5%
MAZDA CX-3020,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,5%
MERCEDES-BENZ ML20,5%
MERCEDES-BENZ VIANO20,5%
OPEL VIVARO20,5%
OPEL ZAFIRA20,5%
RENAULT KADJAR20,5%
RENAULT KOLEOS20,5%
SAAB 9-320,5%
SEAT ALTEA20,5%
TESLA MODEL 320,5%
TOYOTA AVENSIS20,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLKSWAGEN POLO20,5%
VOLKSWAGEN T-ROC20,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,5%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A110,2%
AUDI A510,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X210,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA LODGY10,2%
DS DS710,2%
FIAT MULTIPLA10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
INEOS GRENADIER10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA NIRO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30610,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT 1910,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT LEON10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA PRIUS PLUS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13332,3%
Medii (D)9322,6%
Compacte (C)6916,7%
Monovolume (MPV)5112,4%
Mici (B)338,0%
Mari și de lux (E)266,3%
Mini (A)30,7%
Neclasificate20,5%
Sport10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36889,3%
Noi4410,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29772,1%
Benzină7217,5%
Hibrid317,5%
GPL92,2%
Electric20,5%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38793,9%
Companie256,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18544,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8620,9%
Berlină7919,2%
Berlină cu hayon5914,3%
Cupeu20,5%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5914,3%
75-109 kW19146,4%
110-149 kW13131,8%
150-219 kW235,6%
220 kW și peste61,5%
Necompletat20,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc143,4%
1000-1399 cmc286,8%
1400-1599 cmc10325,0%
1600-1999 cmc21752,7%
2000-2999 cmc4811,7%
Necompletat20,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26527,5%
AUDI11512,0%
BMW11512,0%
OPEL636,5%
DACIA545,6%
SKODA545,6%
FORD535,5%
MERCEDES-BENZ454,7%
RENAULT272,8%
SEAT181,9%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT141,5%
TOYOTA141,5%
FIAT131,4%
HYUNDAI131,4%
KIA121,2%
NISSAN121,2%
VOLVO121,2%
CITROEN90,9%
MITSUBISHI70,7%
CHEVROLET60,6%
DAEWOO60,6%
LAND ROVER50,5%
MAZDA50,5%
HONDA40,4%
MINI30,3%
PORSCHE30,3%
LEXUS20,2%
SMART20,2%
SUZUKI20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
MASERATI10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2371,9%
Export928,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL618,8%
VOLKSWAGEN618,8%
BMW412,5%
FORD412,5%
RENAULT39,4%
DACIA26,2%
MERCEDES-BENZ26,2%
SKODA26,2%
CHEVROLET13,1%
HYUNDAI13,1%
Toate (11)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT13,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.