Înmatriculări VOLKSWAGEN PASSAT, iunie 2025

Noi39-54,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.308+8,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri135

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 26 noinov 24: 1.332 rulate, prima înmatricularedec 24: 22 noidec 24: 1.321 rulate, prima înmatriculareian 25: 54 noiian 25: 1.231 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 1.484 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 1.508 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.494 rulate, prima înmatricularemai 25: 30 noimai 25: 1.331 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 1.308 rulate, prima înmatriculareiul 25: 54 noiiul 25: 1.492 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 1.257 rulate, prima înmatricularesep 25: 37 noisep 25: 1.305 rulate, prima înmatriculareoct 25: 41 noioct 25: 1.396 rulate, prima înmatricularenov 25: 25 noinov 25: 1.266 rulate, prima înmatricularedec 25: 47 noidec 25: 1.104 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 969 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 noifeb 26: 1.122 rulate, prima înmatricularemar 26: 24 noimar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculareapr 26: 29 noiapr 26: 998 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 874 rulate, prima înmatriculareiun 26: 57 noiiun 26: 927 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 noiiul 26: 1.006 rulate, prima înmatriculareaug 26: 19 noiaug 26: 906 rulate, prima înmatricularesep 26: 20 noisep 26: 974 rulate, prima înmatriculareoct 26: 15 noioct 26: 922 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24261.332
dec 24221.321
ian 25541.231
feb 25601.484
mar 25461.508
apr 25801.494
mai 25301.331
iun 25391.308
iul 25541.492
aug 25491.257
sep 25371.305
oct 25411.396
nov 25251.266
dec 25471.104
ian 2638969
feb 26101.122
mar 26241.109
apr 2629998
mai 2635874
iun 2657927
iul 26211.006
aug 2619906
sep 2620974
oct 2615922

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 15 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 22 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 55 rulate, prima înmatriculare2006: 83 rulate, prima înmatriculare2007: 96 rulate, prima înmatriculare2008: 91 rulate, prima înmatriculare2009: 72 rulate, prima înmatriculare2010: 87 rulate, prima înmatriculare2011: 135 rulate, prima înmatriculare2012: 84 rulate, prima înmatriculare2013: 67 rulate, prima înmatriculare2014: 57 rulate, prima înmatriculare2015: 89 rulate, prima înmatriculare2016: 49 rulate, prima înmatriculare2017: 48 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 51 rulate, prima înmatriculare2020: 80 rulate, prima înmatriculare2021: 57 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 36 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
2001015
2002018
2003022
2004011
2005055
2006083
2007096
2008091
2009072
2010087
20110135
2012084
2013067
2014057
2015089
2016049
2017048
2018025
2019051
2020080
2021057
202203
202302
202431
2025360

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)1.347100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1118,2%
Suceava675,0%
Bihor634,7%
Timiș523,9%
Cluj513,8%
Galați503,7%
Iași483,6%
Prahova453,3%
Bacău433,2%
Botoșani413,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Vâlcea413,0%
Constanța372,7%
Dâmbovița372,7%
Neamț372,7%
Argeș362,7%
Maramureș362,7%
Alba322,4%
Arad322,4%
Sibiu322,4%
Sălaj312,3%
Satu Mare312,3%
Dolj282,1%
Hunedoara282,1%
Ilfov272,0%
Olt272,0%
Vaslui251,9%
Brașov241,8%
Mehedinți241,8%
Mureș231,7%
Bistrița-Năsăud211,6%
Caraș-Severin211,6%
Teleorman201,5%
Vrancea201,5%
Buzău171,3%
Gorj171,3%
Harghita161,2%
Covasna131,0%
Giurgiu100,7%
Ialomița100,7%
Brăila90,7%
Tulcea80,6%
Călărași60,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.30897,1%
Noi392,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.18087,6%
Benzină1077,9%
Hibrid604,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.23591,7%
Companie1128,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.06679,1%
Berlină28120,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW302,2%
75-109 kW74955,6%
110-149 kW55140,9%
150-219 kW171,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc826,1%
1400-1599 cmc16612,3%
1600-1999 cmc1.09681,4%
2000-2999 cmc30,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9368,9%
Export4231,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.