Înmatriculări în județul Neamț, iunie 2025

Noi83-52,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare778+26,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.133-1,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri67

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 64 rulate, prima înmatriculare2011: 66 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 58 rulate, prima înmatriculare2015: 55 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 44 rulate, prima înmatriculare2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 22 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 60 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200105
200207
200309
2004012
2005019
2006028
2007038
2008045
2009051
2010064
2011066
2012068
2013052
2014058
2015055
2016034
2017044
2018037
2019025
2020021
2021017
202208
202314
2024223
2025600

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16819,5%
AUDI859,9%
RENAULT799,2%
BMW627,2%
DACIA546,3%
SKODA536,2%
OPEL465,3%
MERCEDES-BENZ374,3%
FORD354,1%
TOYOTA343,9%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN333,8%
HYUNDAI313,6%
VOLVO303,5%
SEAT242,8%
MAZDA121,4%
KIA111,3%
CITROEN101,2%
PEUGEOT91,0%
SUZUKI80,9%
LAND ROVER60,7%
LEXUS60,7%
FIAT50,6%
SSANGYONG30,3%
ALFA ROMEO20,2%
HONDA20,2%
MG20,2%
MITSUBISHI20,2%
PORSCHE20,2%
TESLA20,2%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
LYNK&CO10,1%
MINI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF374,3%
VOLKSWAGEN PASSAT374,3%
AUDI A4364,2%
DACIA DUSTER293,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN273,1%
NISSAN QASHQAI232,7%
RENAULT CLIO192,2%
SKODA FABIA182,1%
SKODA OCTAVIA182,1%
RENAULT MEGANE172,0%
Toate (196)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60172,0%
OPEL ASTRA161,9%
BMW SERIA 3151,7%
AUDI A6141,6%
BMW SERIA 5141,6%
HYUNDAI TUCSON141,6%
AUDI Q5131,5%
DACIA SANDERO131,5%
FORD KUGA111,3%
VOLKSWAGEN TOURAN111,3%
BMW X3101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,2%
TOYOTA RAV4101,2%
BMW SERIA 191,0%
FORD FOCUS91,0%
HYUNDAI I3091,0%
RENAULT KADJAR91,0%
SEAT IBIZA91,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,0%
DACIA LOGAN80,9%
OPEL CORSA80,9%
SKODA SUPERB80,9%
VOLKSWAGEN POLO80,9%
AUDI A370,8%
OPEL INSIGNIA70,8%
RENAULT CAPTUR70,8%
RENAULT SCENIC70,8%
VOLKSWAGEN CADDY70,8%
MERCEDES-BENZ GLK60,7%
RENAULT KOLEOS60,7%
VOLKSWAGEN SHARAN60,7%
VOLVO XC9060,7%
AUDI Q750,6%
KIA SPORTAGE50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,6%
NISSAN QASHQAI+250,6%
SEAT LEON50,6%
TOYOTA YARIS50,6%
AUDI Q340,5%
CITROEN C540,5%
FIAT PUNTO40,5%
HYUNDAI IX3540,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
OPEL MOKKA40,5%
SEAT ALHAMBRA40,5%
SUZUKI GRAND VITARA40,5%
TOYOTA AURIS40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,5%
VOLVO V4040,5%
BMW X130,3%
BMW X630,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD S-MAX30,3%
MAZDA 630,3%
MAZDA CX-530,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE30,3%
AUDI SQ520,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN DS320,2%
DACIA LODGY20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD FIESTA20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA CARENS20,2%
LAND ROVER DEFENDER20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LEXUS CT20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
OPEL AGILA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI A510,1%
AUDI E-TRON10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X210,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MONDEO10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS LBX10,1%
LEXUS UX10,1%
LYNK&CO GX610,1%
MAZDA 510,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31336,4%
Compacte (C)16419,0%
Medii (D)13115,2%
Mici (B)10412,1%
Monovolume (MPV)849,8%
Mari și de lux (E)445,1%
Sport91,0%
Mini (A)50,6%
Neclasificate40,5%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare77890,4%
Noi839,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină57066,2%
Benzină18922,0%
Hibrid8710,1%
GPL91,0%
Electric50,6%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică77590,0%
Companie8610,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42849,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17920,8%
Berlină cu hayon14917,3%
Berlină9711,3%
Cupeu50,6%
Cabriolet30,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16819,5%
75-109 kW40547,0%
110-149 kW22225,8%
150-219 kW526,0%
220 kW și peste91,0%
Necompletat50,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc354,1%
1000-1399 cmc11913,8%
1400-1599 cmc23327,1%
1600-1999 cmc38544,7%
2000-2999 cmc819,4%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat50,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28725,3%
AUDI928,1%
BMW877,7%
DACIA867,6%
OPEL867,6%
SKODA696,1%
FORD595,2%
RENAULT564,9%
MERCEDES-BENZ494,3%
HYUNDAI292,6%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA292,6%
SEAT242,1%
SUZUKI242,1%
FIAT171,5%
PEUGEOT171,5%
NISSAN161,4%
VOLVO161,4%
CITROEN131,1%
MAZDA131,1%
KIA80,7%
MITSUBISHI80,7%
HONDA60,5%
ALFA ROMEO50,4%
CHEVROLET50,4%
LEXUS50,4%
MINI50,4%
DAEWOO40,4%
LAND ROVER40,4%
SMART40,4%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4770,1%
Export2029,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1725,4%
DACIA1420,9%
OPEL1116,4%
FORD46,0%
SKODA46,0%
RENAULT34,5%
SEAT34,5%
AUDI23,0%
BMW23,0%
FIAT23,0%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN11,5%
DAEWOO11,5%
HYUNDAI11,5%
VAUXHALL11,5%
VOLVO11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.