Înmatriculări în județul Mureș, iunie 2025

Noi236-18,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.031+25,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.161+12,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri174

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 13 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 55 rulate, prima înmatriculare2008: 63 rulate, prima înmatriculare2009: 56 rulate, prima înmatriculare2010: 65 rulate, prima înmatriculare2011: 71 rulate, prima înmatriculare2012: 88 rulate, prima înmatriculare2013: 60 rulate, prima înmatriculare2014: 64 rulate, prima înmatriculare2015: 71 rulate, prima înmatriculare2016: 63 rulate, prima înmatriculare2017: 50 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 51 rulate, prima înmatriculare2020: 38 rulate, prima înmatriculare2021: 30 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 42 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 190 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001013
200106
200208
2003012
2004018
2005035
2006034
2007055
2008063
2009056
2010065
2011071
2012088
2013060
2014064
2015071
2016063
2017050
2018044
2019051
2020038
2021030
2022015
202349
20244210
20251902

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA22217,5%
VOLKSWAGEN20716,3%
AUDI12710,0%
BMW1138,9%
MERCEDES-BENZ715,6%
SKODA665,2%
FORD635,0%
RENAULT635,0%
NISSAN453,6%
OPEL372,9%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI352,8%
TOYOTA342,7%
VOLVO272,1%
MITSUBISHI201,6%
MAZDA181,4%
PEUGEOT181,4%
SEAT181,4%
SUZUKI181,4%
CITROEN120,9%
FIAT90,7%
KIA90,7%
LAND ROVER50,4%
CHEVROLET30,2%
JEEP30,2%
TESLA30,2%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GAZ10,1%
GEELY10,1%
HONDA10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER13110,4%
DACIA SANDERO604,8%
VOLKSWAGEN GOLF574,5%
AUDI A4504,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN322,5%
NISSAN QASHQAI282,2%
SKODA OCTAVIA272,1%
BMW SERIA 3262,1%
BMW SERIA 5262,1%
FORD FOCUS252,0%
Toate (241)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT231,8%
AUDI A3211,7%
AUDI A6211,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS201,6%
VOLKSWAGEN TOURAN201,6%
BMW X3171,3%
HYUNDAI TUCSON151,2%
DACIA LOGAN141,1%
SKODA FABIA141,1%
BMW X1131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,0%
VOLVO XC60131,0%
OPEL ASTRA121,0%
BMW SERIA 1110,9%
DACIA BIGSTER110,9%
OPEL CORSA110,9%
RENAULT KADJAR110,9%
VOLKSWAGEN SHARAN110,9%
AUDI Q5100,8%
RENAULT MEGANE100,8%
VOLKSWAGEN POLO100,8%
AUDI Q390,7%
AUDI A580,6%
FORD KUGA80,6%
MITSUBISHI OUTLANDER80,6%
RENAULT CLIO80,6%
TOYOTA C-HR80,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
RENAULT SCENIC70,6%
SEAT IBIZA70,6%
TOYOTA RAV470,6%
FORD TRANSIT60,5%
KIA SPORTAGE60,5%
MAZDA 360,5%
PEUGEOT 200860,5%
SEAT LEON60,5%
TOYOTA YARIS CROSS60,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,5%
VOLVO XC9060,5%
FORD MONDEO50,4%
HYUNDAI I1050,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
NISSAN JUKE50,4%
OPEL MOKKA50,4%
RENAULT CAPTUR50,4%
SKODA SUPERB50,4%
SUZUKI JIMNY50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
BMW SERIA 440,3%
BMW SERIA 740,3%
BMW X540,3%
FORD FIESTA40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
RENAULT TRAFIC40,3%
SKODA KAMIQ40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,3%
VOLVO V4040,3%
DACIA LODGY30,2%
FIAT DOBLO30,2%
HYUNDAI I3030,2%
LAND ROVER FREELANDER30,2%
MAZDA MX-530,2%
MERCEDES-BENZ ML30,2%
MITSUBISHI ASX30,2%
MITSUBISHI COLT30,2%
PEUGEOT 300830,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SUZUKI S-CROSS30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
AUDI TT20,2%
BMW X220,2%
BMW Z420,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP RENEGADE20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL FRONTERA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA SCALA20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON GT10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV50940,2%
Compacte (C)21617,0%
Mici (B)15912,5%
Medii (D)13710,8%
Monovolume (MPV)1239,7%
Mari și de lux (E)715,6%
Mini (A)181,4%
Sport131,0%
Utilitare120,9%
Neclasificate90,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.03181,4%
Noi23618,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină69755,0%
Benzină31424,8%
Hibrid20616,3%
GPL393,1%
Electric110,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96776,3%
Companie30023,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break56644,7%
Berlină cu hayon32926,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22417,7%
Berlină1209,5%
Cupeu161,3%
Cabriolet120,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24519,3%
75-109 kW61348,4%
110-149 kW31224,6%
150-219 kW695,4%
220 kW și peste171,3%
Necompletat110,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc927,3%
1000-1399 cmc26120,6%
1400-1599 cmc27421,6%
1600-1999 cmc50639,9%
2000-2999 cmc1199,4%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat110,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28724,7%
AUDI1129,6%
FORD938,0%
DACIA847,2%
BMW837,1%
OPEL817,0%
SKODA716,1%
MERCEDES-BENZ564,8%
RENAULT423,6%
TOYOTA282,4%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI252,2%
SUZUKI252,2%
PEUGEOT232,0%
VOLVO232,0%
NISSAN191,6%
SEAT141,2%
MITSUBISHI121,0%
MAZDA100,9%
CITROEN90,8%
FIAT80,7%
LAND ROVER80,7%
PORSCHE70,6%
KIA60,5%
HONDA50,4%
CHEVROLET40,3%
LEXUS40,3%
SMART40,3%
ALFA ROMEO30,3%
MINI30,3%
JEEP20,2%
TESLA20,2%
CADILLAC10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
TRABANT10,1%
WARTBURG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export9755,7%
Dezmembrare7744,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7945,4%
VOLKSWAGEN2816,1%
FORD126,9%
OPEL126,9%
SKODA74,0%
MERCEDES-BENZ63,4%
RENAULT52,9%
BMW42,3%
PEUGEOT42,3%
AUDI31,7%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT31,7%
TOYOTA31,7%
ALFA ROMEO21,1%
CITROEN21,1%
HYUNDAI21,1%
FIAT10,6%
MAZDA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.