Noi 31 -70,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 205 +19,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 731 +16,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 48 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 36 noi nov 24: 223 rulate, prima înmatriculare dec 24: 35 noi dec 24: 222 rulate, prima înmatriculare ian 25: 46 noi ian 25: 185 rulate, prima înmatriculare feb 25: 40 noi feb 25: 228 rulate, prima înmatriculare mar 25: 35 noi mar 25: 301 rulate, prima înmatriculare apr 25: 37 noi apr 25: 268 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 245 rulate, prima înmatriculare iun 25: 31 noi iun 25: 205 rulate, prima înmatriculare iul 25: 51 noi iul 25: 262 rulate, prima înmatriculare aug 25: 69 noi aug 25: 263 rulate, prima înmatriculare sep 25: 47 noi sep 25: 265 rulate, prima înmatriculare oct 25: 38 noi oct 25: 264 rulate, prima înmatriculare nov 25: 43 noi nov 25: 277 rulate, prima înmatriculare dec 25: 85 noi dec 25: 214 rulate, prima înmatriculare ian 26: 21 noi ian 26: 196 rulate, prima înmatriculare feb 26: 22 noi feb 26: 234 rulate, prima înmatriculare mar 26: 34 noi mar 26: 223 rulate, prima înmatriculare apr 26: 24 noi apr 26: 188 rulate, prima înmatriculare mai 26: 21 noi mai 26: 179 rulate, prima înmatriculare iun 26: 44 noi iun 26: 210 rulate, prima înmatriculare iul 26: 28 noi iul 26: 237 rulate, prima înmatriculare aug 26: 25 noi aug 26: 217 rulate, prima înmatriculare sep 26: 58 noi sep 26: 219 rulate, prima înmatriculare oct 26: 51 noi oct 26: 197 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 36 223 dec 24 35 222 ian 25 46 185 feb 25 40 228 mar 25 35 301 apr 25 37 268 mai 25 35 245 iun 25 31 205 iul 25 51 262 aug 25 69 263 sep 25 47 265 oct 25 38 264 nov 25 43 277 dec 25 85 214 ian 26 21 196 feb 26 22 234 mar 26 34 223 apr 26 24 188 mai 26 21 179 iun 26 44 210 iul 26 28 237 aug 26 25 217 sep 26 58 219 oct 26 51 197
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 5 10 15 20 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 rulate, prima înmatriculare 2004: 7 rulate, prima înmatriculare 2005: 8 rulate, prima înmatriculare 2006: 7 rulate, prima înmatriculare 2007: 6 rulate, prima înmatriculare 2008: 11 rulate, prima înmatriculare 2009: 18 rulate, prima înmatriculare 2010: 10 rulate, prima înmatriculare 2011: 20 rulate, prima înmatriculare 2012: 15 rulate, prima înmatriculare 2013: 14 rulate, prima înmatriculare 2014: 12 rulate, prima înmatriculare 2015: 10 rulate, prima înmatriculare 2016: 9 rulate, prima înmatriculare 2017: 10 rulate, prima înmatriculare 2018: 4 rulate, prima înmatriculare 2019: 16 rulate, prima înmatriculare 2020: 11 rulate, prima înmatriculare 2021: 8 rulate, prima înmatriculare 2022: 3 rulate, prima înmatriculare 2024: 11 noi 2024: 2 rulate, prima înmatriculare 2025: 20 noi 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2001 0 1 2002 0 2 2003 0 1 2004 0 7 2005 0 8 2006 0 7 2007 0 6 2008 0 11 2009 0 18 2010 0 10 2011 0 20 2012 0 15 2013 0 14 2014 0 12 2015 0 10 2016 0 9 2017 0 10 2018 0 4 2019 0 16 2020 0 11 2021 0 8 2022 0 3 2023 0 0 2024 11 2 2025 20 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 37 15,7% BMW 30 12,7% AUDI 29 12,3% RENAULT 19 8,1% DACIA 17 7,2% SKODA 15 6,4% MERCEDES-BENZ 11 4,7% OPEL 11 4,7% NISSAN 8 3,4% HYUNDAI 7 3,0%
Toate (26) Mărci: valoare, vehicule, cotă TOYOTA 7 3,0% CITROEN 6 2,5% FORD 5 2,1% MG 5 2,1% VOLVO 5 2,1% KIA 4 1,7% PEUGEOT 4 1,7% SEAT 3 1,3% SSANGYONG 3 1,3% SUZUKI 3 1,3% FIAT 2 0,8% CHRYSLER 1 0,4% LAND ROVER 1 0,4% MAZDA 1 0,4% MINI 1 0,4% TESLA 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă BMW SERIA 5 10 4,2% VOLKSWAGEN GOLF 10 4,2% VOLKSWAGEN PASSAT 10 4,2% BMW SERIA 3 8 3,4% RENAULT MEGANE 8 3,4% SKODA OCTAVIA 8 3,4% AUDI A4 7 3,0% NISSAN QASHQAI 7 3,0% AUDI Q5 6 2,5% DACIA DUSTER 6 2,5%
Toate (104) Modele: valoare, vehicule, cotă AUDI A6 5 2,1% DACIA LOGAN 5 2,1% DACIA SANDERO 5 2,1% AUDI A5 4 1,7% FORD FOCUS 4 1,7% RENAULT KADJAR 4 1,7% BMW SERIA 1 3 1,3% HYUNDAI TUCSON 3 1,3% KIA SPORTAGE 3 1,3% MG MG3 3 1,3% OPEL ASTRA 3 1,3% PEUGEOT 3008 3 1,3% SEAT LEON 3 1,3% SSANGYONG TIVOLI 3 1,3% VOLKSWAGEN CADDY 3 1,3% VOLKSWAGEN POLO 3 1,3% VOLKSWAGEN TOURAN 3 1,3% AUDI A3 2 0,8% AUDI Q8 2 0,8% BMW SERIA 7 2 0,8% BMW X5 2 0,8% BMW X6 2 0,8% CITROEN DS5 2 0,8% HYUNDAI I30 2 0,8% MERCEDES-BENZ CLASA C 2 0,8% MERCEDES-BENZ CLASA E 2 0,8% OPEL CORSA 2 0,8% OPEL ZAFIRA 2 0,8% RENAULT SCENIC 2 0,8% SKODA KODIAQ 2 0,8% TOYOTA AURIS 2 0,8% TOYOTA C-HR 2 0,8% TOYOTA COROLLA 2 0,8% VOLKSWAGEN CC 2 0,8% VOLKSWAGEN JETTA 2 0,8% VOLVO XC60 2 0,8% AUDI A8 1 0,4% AUDI Q4 1 0,4% AUDI Q7 1 0,4% BMW SERIA 6 1 0,4% BMW X1 1 0,4% BMW X3 1 0,4% CHRYSLER PT CRUISER 1 0,4% CITROEN C2 1 0,4% CITROEN C3 1 0,4% CITROEN C4 1 0,4% CITROEN C5 1 0,4% DACIA DOKKER 1 0,4% FIAT 500 1 0,4% FIAT PANDA 1 0,4% FORD MONDEO 1 0,4% HYUNDAI I40 1 0,4% HYUNDAI KONA 1 0,4% KIA SORENTO 1 0,4% LAND ROVER RANGE ROVER 1 0,4% MAZDA 6 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLA 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA S 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA V 1 0,4% MERCEDES-BENZ EQS 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLB 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLC 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLK 1 0,4% MG HS 1 0,4% MG ZS 1 0,4% MINI COOPER 1 0,4% NISSAN JUKE 1 0,4% OPEL INSIGNIA 1 0,4% OPEL MOKKA 1 0,4% OPEL TIGRA 1 0,4% OPEL VECTRA 1 0,4% PEUGEOT 308 1 0,4% RENAULT ARKANA 1 0,4% RENAULT CAPTUR 1 0,4% RENAULT CLIO 1 0,4% RENAULT ESPACE 1 0,4% RENAULT KANGOO 1 0,4% SKODA KAROQ 1 0,4% SKODA RAPID 1 0,4% SKODA ROOMSTER 1 0,4% SKODA SUPERB 1 0,4% SKODA YETI 1 0,4% SUZUKI S-CROSS 1 0,4% SUZUKI SWIFT 1 0,4% SUZUKI VITARA 1 0,4% TESLA MODEL 3 1 0,4% TOYOTA RAV4 1 0,4% VOLKSWAGEN CARAVELLE 1 0,4% VOLKSWAGEN FOX 1 0,4% VOLKSWAGEN TIGUAN 1 0,4% VOLKSWAGEN TOUAREG 1 0,4% VOLVO S40 1 0,4% VOLVO V50 1 0,4% VOLVO XC90 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 72 30,5% Compacte (C) 57 24,2% Medii (D) 41 17,4% Mici (B) 24 10,2% Mari și de lux (E) 22 9,3% Monovolume (MPV) 16 6,8% Mini (A) 4 1,7%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 205 86,9% Noi 31 13,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 147 62,3% Benzină 49 20,8% Hibrid 33 14,0% GPL 4 1,7% Electric 3 1,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 208 88,1% Companie 28 11,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 105 44,5% Berlină 45 19,1% Berlină cu hayon 45 19,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 38 16,1% Cupeu 2 0,8% Cabriolet 1 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 39 16,5% 75-109 kW 100 42,4% 110-149 kW 66 28,0% 150-219 kW 21 8,9% 220 kW și peste 7 3,0% Necompletat 3 1,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 7 3,0% 1000-1399 cmc 21 8,9% 1400-1599 cmc 74 31,4% 1600-1999 cmc 93 39,4% 2000-2999 cmc 37 15,7% 3000 cmc și peste 1 0,4% Necompletat 3 1,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.