Înmatriculări în județul Maramureș, iunie 2025

Noi71-63,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare959+30,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.142+15,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri51

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 28 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 60 rulate, prima înmatriculare2011: 91 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 58 rulate, prima înmatriculare2015: 58 rulate, prima înmatriculare2016: 51 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 48 rulate, prima înmatriculare2020: 47 rulate, prima înmatriculare2021: 27 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 17 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 53 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001028
2001011
200207
2003015
2004019
2005031
2006038
2007044
2008055
2009043
2010060
2011091
2012063
2013058
2014058
2015058
2016051
2017038
2018044
2019048
2020047
2021027
2022110
202308
2024176
2025531

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16115,6%
BMW10410,1%
RENAULT858,3%
AUDI838,1%
FORD716,9%
MERCEDES-BENZ706,8%
DACIA646,2%
NISSAN545,2%
SKODA414,0%
PEUGEOT403,9%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL343,3%
TOYOTA333,2%
HYUNDAI222,1%
SUZUKI222,1%
CITROEN212,0%
SEAT191,8%
VOLVO171,7%
MAZDA121,2%
KIA111,1%
MITSUBISHI90,9%
JEEP80,8%
LAND ROVER80,8%
ALFA ROMEO70,7%
FIAT50,5%
MG40,4%
PORSCHE40,4%
GEELY30,3%
SSANGYONG30,3%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI363,5%
VOLKSWAGEN PASSAT363,5%
AUDI A4353,4%
VOLKSWAGEN GOLF343,3%
DACIA DUSTER333,2%
FORD FOCUS292,8%
BMW X3262,5%
BMW SERIA 3252,4%
RENAULT MEGANE242,3%
SKODA OCTAVIA222,1%
Toate (239)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN222,1%
AUDI A6181,8%
VOLKSWAGEN POLO161,6%
BMW SERIA 5141,4%
DACIA LOGAN131,3%
FORD KUGA111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,1%
RENAULT CLIO111,1%
BMW SERIA 1101,0%
DACIA SANDERO101,0%
OPEL ASTRA101,0%
RENAULT KADJAR101,0%
RENAULT SCENIC101,0%
BMW X190,9%
FORD FIESTA90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,9%
MERCEDES-BENZ GLC90,9%
OPEL CORSA90,9%
SEAT IBIZA90,9%
SUZUKI GRAND VITARA90,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,9%
VOLKSWAGEN TOURAN90,9%
AUDI Q580,8%
KIA SPORTAGE80,8%
NISSAN JUKE80,8%
PEUGEOT 50880,8%
TOYOTA RAV480,8%
BMW X570,7%
FORD MONDEO70,7%
PEUGEOT 300870,7%
PEUGEOT 30870,7%
RENAULT KANGOO70,7%
SKODA FABIA70,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,7%
VOLVO XC6070,7%
BMW X460,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,6%
MERCEDES-BENZ GLE60,6%
TOYOTA COROLLA60,6%
VOLKSWAGEN CADDY60,6%
HYUNDAI GALLOPER50,5%
HYUNDAI TUCSON50,5%
RENAULT ESPACE50,5%
RENAULT TALISMAN50,5%
SEAT LEON50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
VOLKSWAGEN SHARAN50,5%
AUDI A340,4%
AUDI Q340,4%
CITROEN C340,4%
CITROEN C540,4%
FORD C-MAX40,4%
HYUNDAI I3040,4%
HYUNDAI IX3540,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ CLK40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
PEUGEOT 20640,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
TOYOTA C-HR40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN ARTEON40,4%
AUDI A530,3%
AUDI Q830,3%
CITROEN C430,3%
CITROEN C4 CACTUS30,3%
DACIA DOKKER30,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD GALAXY30,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
MAZDA 230,3%
MAZDA CX-530,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ30,3%
NISSAN MICRA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 500830,3%
SKODA SUPERB30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLVO V6030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A220,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 420,2%
CITROEN C4 AIRCROSS20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA BIGSTER20,2%
FIAT DOBLO20,2%
GEELY STARRAY20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
JEEP COMPASS20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN TERRANO II20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT MASTER20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO GTV10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38137,0%
Compacte (C)20219,6%
Medii (D)15314,9%
Mici (B)11811,5%
Monovolume (MPV)979,4%
Mari și de lux (E)504,9%
Neclasificate80,8%
Sport80,8%
Mini (A)70,7%
Utilitare60,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare95993,1%
Noi716,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină71068,9%
Benzină21020,4%
Hibrid969,3%
GPL101,0%
Electric40,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91789,0%
Companie11311,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break48246,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20119,5%
Berlină cu hayon19018,4%
Berlină13513,1%
Cabriolet131,3%
Cupeu90,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19318,7%
75-109 kW44042,7%
110-149 kW30429,5%
150-219 kW676,5%
220 kW și peste222,1%
Necompletat40,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc383,7%
1000-1399 cmc11311,0%
1400-1599 cmc28627,8%
1600-1999 cmc45444,1%
2000-2999 cmc12912,5%
3000 cmc și peste60,6%
Necompletat40,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21719,0%
AUDI1109,6%
BMW1089,5%
FORD1049,1%
RENAULT827,2%
DACIA706,1%
MERCEDES-BENZ686,0%
SKODA585,1%
OPEL423,7%
PEUGEOT302,6%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA272,4%
CITROEN262,3%
NISSAN242,1%
SUZUKI242,1%
SEAT221,9%
VOLVO201,8%
MAZDA191,7%
HYUNDAI141,2%
FIAT131,1%
KIA111,0%
MITSUBISHI80,7%
CHEVROLET70,6%
JEEP60,5%
HONDA50,4%
LAND ROVER50,4%
PORSCHE50,4%
ALFA ROMEO40,4%
DAIHATSU30,3%
MINI20,2%
SMART20,2%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2752,9%
Export2447,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW611,8%
DACIA611,8%
AUDI47,8%
FORD47,8%
MERCEDES-BENZ35,9%
OPEL35,9%
PEUGEOT35,9%
RENAULT35,9%
VOLKSWAGEN35,9%
NISSAN23,9%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT23,9%
CHEVROLET12,0%
CHRYSLER12,0%
CITROEN12,0%
DAEWOO12,0%
LAMBORGHINI12,0%
MAZDA12,0%
MITSUBISHI12,0%
SMART12,0%
SUBARU12,0%
SUZUKI12,0%
TOYOTA12,0%
TRABANT12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.