Înmatriculări în județul Giurgiu, iunie 2025

Noi29-72,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare244+18,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări977+24,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri21

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2001: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 12 rulate, prima înmatriculare2011: 19 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 12 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 16 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200104
200101
200203
200305
200402
200504
200608
2007012
2008010
2009018
2010012
2011019
2012010
2013025
201406
201508
2016015
2017014
2018014
2019017
2020012
2021010
202208
202311
2024125
2025161

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4315,8%
BMW2810,3%
DACIA279,9%
MERCEDES-BENZ279,9%
SKODA217,7%
RENAULT186,6%
AUDI145,1%
OPEL145,1%
FORD103,7%
SEAT82,9%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI72,6%
PEUGEOT62,2%
VOLVO62,2%
TESLA51,8%
TOYOTA51,8%
CITROEN41,5%
LAND ROVER41,5%
NISSAN41,5%
MAZDA31,1%
SUZUKI31,1%
MG20,7%
MITSUBISHI20,7%
SSANGYONG20,7%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
CUPRA10,4%
DODGE10,4%
FIAT10,4%
HONDA10,4%
JAGUAR10,4%
KIA10,4%
LEXUS10,4%
MINI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER134,8%
SKODA OCTAVIA114,1%
VOLKSWAGEN GOLF114,1%
VOLKSWAGEN PASSAT103,7%
DACIA LOGAN83,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E72,6%
FORD FOCUS62,2%
RENAULT MEGANE62,2%
SKODA SUPERB62,2%
BMW SERIA 351,8%
Toate (125)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 551,8%
HYUNDAI TUCSON51,8%
TESLA MODEL 351,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,8%
AUDI A441,5%
AUDI A641,5%
BMW X141,5%
DACIA SANDERO41,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,5%
OPEL ASTRA41,5%
BMW SERIA 731,1%
BMW X531,1%
MERCEDES-BENZ GLE31,1%
NISSAN QASHQAI31,1%
OPEL CORSA31,1%
RENAULT CAPTUR31,1%
RENAULT KADJAR31,1%
SEAT LEON31,1%
TOYOTA C-HR31,1%
VOLKSWAGEN POLO31,1%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER31,1%
AUDI A520,7%
AUDI Q520,7%
BMW X620,7%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,7%
MAZDA 620,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,7%
MERCEDES-BENZ ML20,7%
MERCEDES-BENZ VITO20,7%
PEUGEOT 300820,7%
PEUGEOT 30820,7%
RENAULT CLIO20,7%
RENAULT SCENIC20,7%
SUZUKI VITARA20,7%
VOLKSWAGEN CC20,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,7%
VOLKSWAGEN JETTA20,7%
VOLVO XC6020,7%
ALFA ROMEO 15910,4%
AUDI A710,4%
AUDI Q810,4%
BMW SERIA 210,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW X310,4%
BMW X410,4%
BMW X710,4%
CHEVROLET AVEO10,4%
CITROEN C110,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN C510,4%
CITROEN C5 AIRCROSS10,4%
CUPRA FORMENTOR10,4%
DACIA DOKKER10,4%
DACIA LODGY10,4%
DODGE NITRO10,4%
FIAT 50010,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD TOURNEO10,4%
FORD TRANSIT CUSTOM10,4%
HONDA CR-V10,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
HYUNDAI TERRACAN10,4%
JAGUAR E-PACE10,4%
KIA SPORTAGE10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER10,4%
LEXUS CT10,4%
MAZDA CX-510,4%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,4%
MERCEDES-BENZ CLA10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ CLE10,4%
MERCEDES-BENZ CLS10,4%
MERCEDES-BENZ GLA10,4%
MG MG310,4%
MG ZS10,4%
MINI COOPER10,4%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,4%
MITSUBISHI OUTLANDER10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
OPEL COMBO10,4%
OPEL GRANDLAND10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL MERIVA10,4%
OPEL VECTRA10,4%
OPEL VIVARO10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
PEUGEOT 200810,4%
PEUGEOT 500810,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT TRAFIC10,4%
SEAT ALHAMBRA10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT ARONA10,4%
SEAT ATECA10,4%
SEAT TOLEDO10,4%
SKODA FABIA10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SKODA RAPID10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
SSANGYONG TIVOLI10,4%
SUZUKI GRAND VITARA10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
TOYOTA RAV410,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLKSWAGEN TOURAN10,4%
VOLVO S4010,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO V6010,4%
VOLVO XC4010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV9434,4%
Compacte (C)5921,6%
Medii (D)4215,4%
Mici (B)269,5%
Monovolume (MPV)248,8%
Mari și de lux (E)228,1%
Neclasificate20,7%
Mini (A)20,7%
Sport10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24489,4%
Noi2910,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16058,6%
Benzină6323,1%
Hibrid4215,4%
Electric51,8%
GPL31,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică25191,9%
Companie228,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12244,7%
Berlină5419,8%
Berlină cu hayon5118,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4416,1%
Cupeu20,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4616,8%
75-109 kW11943,6%
110-149 kW7527,5%
150-219 kW145,1%
220 kW și peste145,1%
Necompletat51,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc82,9%
1000-1399 cmc4115,0%
1400-1599 cmc7427,1%
1600-1999 cmc9735,5%
2000-2999 cmc4616,8%
3000 cmc și peste20,7%
Necompletat51,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15415,8%
DACIA14114,4%
OPEL11011,3%
BMW10811,1%
FORD707,2%
SKODA676,9%
RENAULT636,4%
AUDI484,9%
MERCEDES-BENZ474,8%
HYUNDAI181,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT151,5%
FIAT141,4%
KIA141,4%
SEAT131,3%
TOYOTA121,2%
NISSAN111,1%
CITROEN80,8%
CHEVROLET70,7%
MAZDA70,7%
VOLVO70,7%
DAEWOO40,4%
JEEP40,4%
LAND ROVER40,4%
MITSUBISHI40,4%
SMART40,4%
CHRYSLER30,3%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
ROVER20,2%
TRABANT20,2%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
LADA10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUZUKI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1257,1%
Export942,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL628,6%
BMW314,3%
MERCEDES-BENZ314,3%
VOLKSWAGEN314,3%
AUDI29,5%
FORD29,5%
DACIA14,8%
SUZUKI14,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.